POPRIRE

Mesaj
Autor
filipv854
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 18, 2016 1:52 pm

POPRIRE

#1 Mesaj de filipv854 »

Buna ziua,
Am un angajat la care i se retine deja poprire iar acum am mai primit o poprire pentru acelasi angajat de la alta firma . Care este procentul legal de retinere pentru cele doua popriri ?
Va multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: POPRIRE

#2 Mesaj de tomac »

1/3 din salariu - cumulat dacă nu sunt alocații pentru copii.
Vedeți aici https://legeaz.net/noul-cod-de-procedura-civila/art-728
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: POPRIRE

#3 Mesaj de costachet982 »

se merge pana maxim 0.5 din net daca sunt mai multe popriri , iar netul nu cuprinde alocatia ( daca exista ) si din ce am citit mai de mult , nu sunt incluse in venituri supuse popriri nici bonurile de masa

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: POPRIRE

#4 Mesaj de nitud254 »

Limitele urmăririi veniturilor băneşti sunt reglementate de art. 728 din Codul de procedura civila care precizeaza:

(1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:

a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;

b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.

(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.

(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensaţia acordată salariaţilor în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziţii legale, precum şi sumele cuvenite şomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere şi despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.

(5) Urmărirea drepturilor prevăzute la alin. (4) se va putea face în limita a jumătate din cuantumul acestora.

(6) Sumele reţinute potrivit prevederilor alin. (1)-(4) se eliberează sau se distribuie potrivit art. 863 şi următoarele.

(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.


Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-de-procedura-civila/art-728

Scrie răspuns