productie

Mesaj
Autor
dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

productie

#1 Mesaj de dobrei328 »

Buna seara!

Va rog, daca poate sa ma ajute cineva, sunt incepator pe programul Saga si nu stiu prea bine sa-l utilizez.
Suntem o societate nou infiintata si acum am obtinut prima recolta de afine de cultura. Probelma este ca nu sitiu cum sa inregistrez in Saga productia de afine de cultura.
Daca puteti va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat!

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: productie

#2 Mesaj de nitud254 »

In vremurile trecute se intocmea un jurnal de recoltare. Actualele reglementari (NM aprobate prin OMFP nr. 2634/2015) nu mai nominalizeaza existenta acestui document. Pentru inregistrarea productiei predata la magazie se intocmeste Bonul de transfer (cod 14-3-3A), care insoteste mijlocul de transport incarcat cu productia respectiva, servind ca document pentru predarea la magazie a produselor, pentru incarcarea in gestiune, inregistrarea in evidenta magaziei si in contabilitate, sursa de data pentru urmarirea realizarii productiei si pentru calculul si plata salariilor. Pe baza bonului de transfer se inregistreaza in modulul operatii din SAGA prin contarea 347 = 711 la cost de productie. Livrarea productiei se face pe baza de factura, document care se inrecistreaza in modulul IESIRI din SAGA prin contarea 4111 = 701, 4427. Scaderea productiei din magazie se face in modulul OPERATII prin contarea 511 = 347 la cost de productie.
Bine ai venit in profesia noastra. Sa ai bafta.

dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: productie

#3 Mesaj de dobrei328 »

Multumesc mult!

Scrie răspuns