HELP!

Mesaj
Autor
margescuc
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 25, 2016 4:08 pm

HELP!

#1 Mesaj de margescuc »

Buna, am primit un colet saptamana trecuta si am platit transportul dar chitanta este emisa de Parcel Express Delivery SRL iar factura de UPS Romania SRL! Cand am intrebat de ce, mi s-a spus ca prima societate e subcontractanta a UPS; ce fac in situatia asta, ca doar sunt doua societati distincte din punct de vedere fiscal.Cei de la Parcel Express Delivery mi-au spus ca ei nu au voie sa emita facturi! E posibil asa ceva?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: HELP!

#2 Mesaj de tobosv790 »

Factura o emite, probabil pentru UPS pentru servicii de curierat. Chitanta ramburs v-o da dumneavoastra. E o plata ca oricare alta.Toate firmele de curierat procedeaza asa! Probabil ca ati luat ceva cu transportul inclus. Va speriati dintr-atata lucru. Pai inseamna ca daca vine Antifrauda in control lesinati la primul cuvant pe care vi-l adreseaza!

margescuc
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 25, 2016 4:08 pm

Re: HELP!

#3 Mesaj de margescuc »

Se pare ca nu ati citit bine mesajul; nu am platit nimic ramburs, am platit doar transport si chitanta e emisa de o societate iar ulerior mi s-a dat factura emisa de alta societate
Lucrez de ani de zile cu firme de curierat dar asa ceva nu am intalnit.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: HELP!

#4 Mesaj de tobosv790 »

In Prahova era o chestie asemanatoare: facturile erau emise de Philip Morris si erau incasate de Interbrans in numele Philip Morris. Aveau contract intre ei. Le inregistram incasarea pePhilip Morris, normal. A venit fiscul in control si nu am avut probleme...

Scrie răspuns