vanzare online

Mesaj
Autor
lupum263
Mesaje: 442
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

vanzare online

#1 Mesaj de lupum263 »

buna ziua
o societate desfasoara comert cu ridicata si de curand vinde de pe o platforma online.Marfa e trimisa prin curierat si catre persoane fizice . Marfa se vinde dintr-un singur depozit.In contabilitate ce implica aceasta?
Pentru vanzarea online este obligatoriu gestiune global valorica,nota transfer,NIR ?Va multumesc mult pt.raspuns

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vanzare online

#2 Mesaj de tomac »

Nu implică nimic. Nu este obligatoriu global-valoric.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vulcug731
Mesaje: 32
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: vanzare online

#3 Mesaj de vulcug731 »

Buna ziua,am rugamintea daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in ceea ce priveste contabilitatea unui magazin atat fizic cat si virtual.Magazinul fizic este pe gestiune global-valorica.Partea de online banuiesc ca trebuie pe gestiune cantitativ-valorica la pret de intrare al marfii deoarece trebuie cunoscut stocul fiecarui produs in parte si probabil vor exista unele discounturi,promotii ce vor afecta pretul final.Intrebarea mea este cum ar trebui sa procedez din punct de vedere contabil?Fac doua gestiuni pe acelasi punct de lucru?(mi se pare foarte complicat sa tot transfer produse de colo colo).Platforma pe care se va lucra va avea si partea de facturare si receptie.Produsele vandute vor fi expuse atat fizic cat si online...Multumesc.

Scrie răspuns