suspendarea contractului-repercursiuni

Mesaj
Autor
neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

suspendarea contractului-repercursiuni

#1 Mesaj de neculail »

SALUT.
In cazul in care contractul este suspendat pentru cresterea copilului pana la 2 ani este singurul contr.in societate, exista riscul sa aiba ca repercursiuni neindeplinirea conditiilor pentru ca societatea sa ramana platitoare de impz.pe venit ? tinand cont de faptul ca acum in declaratia 100 nu o sa mai apara nimic nici o rubrica referitoare la angajata.(fiind singura).

S-a mai aflat ceva in legatura cu intocmirea statului de plata a pers.aflate in CIC?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

De cind e suspendat? Daca numarul mediu de salariati pentru anul 2005 a fost cel putin 1, atunci in 2006 poate ramine platitor de impozit pe venit microintreprinderi, altfel... profitu-l maninca :lol:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de neculail »

Stai ca deja ma speri..!
Contractul este suspendat din Octombrie 2004, si a fost si este singura angajata de cand s-a infiintat societatea.

DAR, eu am depus pana in luna DECEMBRIE 2005 declaratia 100 cu rubricile acelea pentru contributii pe 0 (NU am scos societatea cu 010, ca neplatitoare de contributii aferente salariilor)la 7 pozitii pe 0<somaj(2),cas(2),fd.accid(1),cass(1)>iar la cass 6.5% acei 40 Ron,si partea deductibila de 823 la alta pozitie in decl.100. Acum cu noile reglementari trebuie scoasa de la plata contributiilor ? pentru ca nu o sa mai apara nimic in decl.100 referitor la angajat, nu se mai plateste si nu mai intra nimic prin societate, chit ca la ITM o sa depunem o situatie..Nu mai inteleg nimic in cazul acesta ce fac?ce am facut?platitoare de impozit pe profit nu devine numai din 2007 ?, daca eu pana acum pana la sf.2005 prin decl.100 primita de ei, soc. a figurat ca platitoare de contributii salariale? si si acum figureaza ca inca nu am dep.decl.010.
Ar fi trebuit sa depun acum in IAN.2006 o decl. 010 sa o scot ca platitoare de contrib.salariale?S-au ce trebuia sa fac si ce am de facut in continuare?

Te rog sa fi optimist!
Sa imi raspunzi repede, te rog.
Te salut.

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de neculail »

Inca o mentiune, care intr-un fel mic mic mic de tot ma face sa rasuflu usurata, societatea nu a avut venit deloc pe 2005, venit 0"" a avut numai chelt.."
Ce o sa scriu acum in anexa DATE INFORMATIVE la nr.mediu salariati /2005, tinand cont de situatia in care ma aflu? Pe anul 2004 am trecut cifra 1 la nr.mediu salariati?????!!!!?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

Ok.
Conditii pentru ca o societate sa fie microintreprindere:
a) are înscrisa în obiectul de activitate productia de bunuri materiale, prestarea de servicii si/sau comertul;
b) are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul în lei a 100.000 euro;
d) capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decât statul, autoritatile locale si institutiile publice.

Atentie. E vorba de numar efectiv de salariati, nu de numar mediu.
In cazul tau, ai un salariat cu contract de munca, chiar daca a fost in concediu medical, nu si-a pierdut calitatea de salariat.
Astfel ca in 2006 societatea poate fi platitoare de impozit pe venit microintreprinderi.

M-am grabit prima data cu numarul mediu si-mi cer scuze daca te-am speriat :oops: :lol: :oops: :lol:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

edena17
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de edena17 »

O alta pe roblema este ca aceste persoane aflate in CIC trebuie sa apara in continuare pe stat, asta pentru a aparea si in declaratii si a nu se afecta stagiul de cotizare.
Problema e ca nu stiu cum sa fac sa-mi apara aceste persoane in stat cu 0 de la cap la coada!

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 487
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

#7 Mesaj de Administrator »

Sigur?
Eu am inteles cine e in CIC iese complet din evidenta angajatorului.

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de neculail »

Salut,

Din evidenta angajatorului nu iese complet, deoarece s-a depus stat de plata la ITM, cu "rest de plata ..... lei", s- a inregistrat in reg.de casa,banca, apoi s-au depus decl.de sanatate,cass,decl.100 lunar special pentru angajata aflata in CIC.
Societatea asta a avut numai chelt.cu ea nici venituri, nici nimic, toata activitatea s-a invartit in jurul angajatei cu contractul suspendat aflata in CIC.
Eu nu mai stiu alte cazuri de contract de munca suspendat, poate pentru alte cazuri salariatii chiar ies din evidenta societatii total, dar in cazul acesta societatea mai inregistreaza note ctb.si altele.., asa ca poate fi un caz special (tinand cont de toate aspectele) si temeiul legal suna asa: conditia este ca societatea sa aiba "de la 1 pana la 9 salariati inclusiv; ",scrie pe undeva, ceva de contractul suspendat? Angajatele aflate in CIC isi pierd caliatea de salariat?
Ma scuzati daca interpretez sau filozofez dar nu vreau sa stiu ce se poate intampla daca nu gasesc o portita de iesire din situatia asta!
Contractul a fost suspendat din 2004 Octombrie asa ca societatea trebuia sa fie in evidente ca platitoare de impz. pe profit inca din 2005, nu mai zic ca nici macar in 2006 nu am luat inca masuri. :oops:

Daca se dovedeste ca am gresit ce trebuie sa fac?

Gheorghei ce vrei sa zici cu"a nu se afecta stagiul de cotizare"?eu nu cred ca deacum o sa mai apara in declaratii! :?:
Pa,pa
Si eu vreau sa stiu cum s-a fac statul de plata pentru CIC.

ursachim
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#9 Mesaj de ursachim »

eu nu-mi dau seama ce tot spuneti. de la 01.01.2006 angajatorul nu mai inregistreaza si nu mai are nici o treaba cu angajatul aflat in CIC. il preia directia muncii. ce inregistrari mai poti face? pana acum il platea unitatea si recupera banii. dar acum?

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de neculail »

Eu in discutiile anterioare m-am referit la o situatie de a mea din perioada anului 2004 si 2005, am cerut o parere(daca vrei citeste de la inceput,), iar pe anul 2006 referitor la pers. aflate in CIC daca stii mai multe spune-ne si noua. Ce trebuie sa facem din pct.de vedere al angajatorului,stat de plata ...... :?:,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#11 Mesaj de tomac »

ursachim scrie:eu nu-mi dau seama ce tot spuneti. de la 01.01.2006 angajatorul nu mai inregistreaza si nu mai are nici o treaba cu angajatul aflat in CIC. il preia directia muncii. ce inregistrari mai poti face? pana acum il platea unitatea si recupera banii. dar acum?
Pai nu-i preia si contractul de munca. Directia de munca va achita indemnizatia de concediu de crestere a copilului.
Din punct de vedere legal, acea persoana este tot angajata mea, pentru ca acesta va avea in continuare contract de munca valabil incheiat cu mine. Starea de suspendare a contractului, stabilita in situatii particulare de catre codul muncii nu inseamna ca persoana isi pierde calitatea de angajat.
Asa ca pe de o parte este ilogic sa-l scot din evidenta cita vreme are contract de munca incheiat cu mine.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

staicud
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:00 am

#12 Mesaj de staicud »

Suspendarea pe perioada CIC obliga pe angajator sa-si pastreze salariatul.Dupa incetarea CIC( copilul a implinit 2 ani) angajatorul are obligatia sa il primeasca inapoi pe salariat pe postul avut anterior suspendarii sau ceva similar. Este exact cu satisfacerea serviciului militar la barbati.Pe perioada suspendarii salariatul ramane pe stat cu realizari 0.
Cu atat mai mult, daca angajatul renunta la CIC dupa 6 luni, 1 an....se poate intoarce la munca si pe langa salariul realizat mai primeste si de la stat un bonus de 300 lei/ luna .

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 487
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

#13 Mesaj de Administrator »

Ok! Se pare ca am dat indicatii eronate la ultima actualizare.
Presupun ca daca ramane in stat trebuie sa intre si in declaratia pt somaj.

Ma rog.. fiecare cu problema lui! :)

Scrie răspuns