facturi

Mesaj
Autor
chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

facturi

#1 Mesaj de chivuc »

Emit o factura si bon fiscal.
La rap de gest pun rap zilnic din casa de marcat, la reg de casa pun monetarul.
Ce fac cu exemplarul rosu al facturii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25896
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Raportul fiscal de inchidere se anexeaza la registrul de casa, pentru ca din acest an el este documentul de inregistrare a veniturilor (vezi OMFP 1714/2005).
Monetarul se anexeaza la registrul de casa, dar se intocmeste oricum la sold - vezi ca a fost pe la Diverse un topic pe aceasta tema.
Facturile emise si care se incaseaza cu bon fiscal (la comertul cu amanuntul in general, sau prestari care au obligatia utilizarii de case de marcat) sunt documente justificative pentru cumparatori - vezi tot OMFP 1714/2005 si care permit cumparatorilor deducerea TVA. Bonul fiscal este pentru acesti cumparatori document care atesta plata facturii, nu document de cumparare. Eu i-am sfatuit pe cei cu care colaborez sa procedeze astfel: daca o persoana juridica va cumpara de la ei bunuri sau servicii pe care le achita pe loc, sa-i emita o factura cumparatorului, pe factura sa scrie "Incasat cu bon fiscal nr.xxx din ....." si sa-i emita si bonul fiscal corespunzator.
Acele facturi, exemplarul rosu il arhiveaza luna de luna in dosare separate - Facturi emise - incasate cu BF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns