Reglare cont furnizori

Mesaj
Autor
tafturc
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Reglare cont furnizori

#1 Mesaj de tafturc »

Buna ziua tuturor.
Am si eu o intrebare. Doar am preluat o firma acum si m-am lovit de urmatoarea problema:
- la 31 decembrie 2005 am sold in balanta analitica pe furnizorul x 44 lei.
- in luna ianuarie 2006 acest sold nu-mi apare pe factura primita de la furnizorul respectiv, in schimb apare suma de 304 ca sold precedent si de plata pentru luna ianuarie 50 lei deci total de plata pe factura de 354 lei. Se achita aceasta suma integral.
- am vorbit cu furnizorul si la el nu apare nici o alta restanta.
Cum pot regla contul furnizorului deoarece nu am nici chitanta pentru cei 44 lei ramasi pe sold la decembrie si la furnizor nu exista aceasta suma scrisa pe vreo chitanta.

vladescuf
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 27, 2006 12:00 am

#2 Mesaj de vladescuf »

Buna

daca inteleg bine, dupa ce ai platit cei 354, la tine esti pe zero si la furnizor esti in avans cu 44 ron?!

Solutia diferentelor de solduri:
1. Se cere confirmare (scrisa) de sold de la furnizor. In caz de diferenta se cauta diferenta si se regleaza (daca ai avut mii de tranzactii, nu se merita, probabil vine din rotunjiri).
2. In mod normal stai cu suma in sold 3 ani, dupa care o poti arunca pe cheltuiala nedeductibila.
3. Fiind suma mica, ceri confirmarea ce sold de la furnizor, constati diferenta, adminsitratorul decide aruncarea ei pe cheltuiala nedeductibila, si cu asta basta.

Bafta.

tafturc
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de tafturc »

Multumesc pirleam.

eneai123
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de eneai123 »

Am si eu o situatie asemanatoare, dar in acelasi timp putin diferita.
Am in jur de 20 - 30 de furnizori. La fiecare dintre ei soldul meu corespunde cu soldul lor. Insa suma acestor solduri difera de soldul pe care il am in 401 (cont sintetic). Precizez ca diferenta nu imi apare dintr-o eroare a programului, ci din cu totul alta problema. Pana anul trecut evidenta contabila la firma a fost tinuta de o contabila mai in varsta care tinea evidenta pe suport de hartie. Ce incurcaturi a facut ea pe acolo nu stiu exact. :? Ideea este ca atunci cand am preluat eu evidenta contabila (in SAGA C) am preluat in balanta soldul contului 401, fara a face conturi analitice pt fiecare furnizor. Orice intrare ulterioara datei de inceput a utilizarii programului (SAGA) bineinteles ca am facut-o pe conturi analitice. Mentionez de asemenea ca plata facturilor o fac in general la 2-3 luni (asta e intelegerea cu furnizorii). Asadar, orice factura cu o data de intrare inainte de data de inceput a utilizarii programului am platit-o stingand datoria din 401. Orice facuta ulterioara datei de inceput a utilizarii programului am platit-o stingand datoria dintr-un cont analitic al lui 401. Dar la 31.12.2005 am facut aceste calcule si m-am trezit cu aceasta diferenta in minus de 77 RON intre soldul ct 401 si suma soldurilor ct analitice ale ct 401. Am scris un pic cam mult, dar am dorit sa fiu inteles.
In principiu as putea aplica aceeasi solutionare ca cea pe care a dat-o pirleam mai sus :?:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

Da, dar dacă ai sold creditor, îl treci pe venituri (7588 de exemplu).
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eneai123
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de eneai123 »

tomac scrie:Da, dar dacă ai sold creditor, îl treci pe venituri (7588 de exemplu).
E normal ca daca soldul e creditor sa fie trecut la venituri. Eu intrebam doar ca principiu.
MULTUMESC PT AJUTOR :)

Scrie răspuns