vanzari cu amanuntul

Mesaj
Autor
asanl
Mesaje: 29
Membru din: Joi Feb 02, 2006 12:00 am

vanzari cu amanuntul

#1 Mesaj de asanl »

Cine ma poate ajuta cu un sfat!!!

O firma de amenajarea spatiilor verzi pe langa activitatea curenta mai vinde si cu amanuntul marfa. Intrebare: pot folosi inventarul permanet si la marfuri?

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Da. De altfel metoda inventarului intermitent nu se practică, de regulă, la comerţul cu amănuntul. Evidenţa la amănuntul fiind de regulă cantitativ-valorică, metoda inventarului permanent este şi cea recomandată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

asanl
Mesaje: 29
Membru din: Joi Feb 02, 2006 12:00 am

#3 Mesaj de asanl »

tomac scrie:Da. De altfel metoda inventarului intermitent nu se practică, de regulă, la comerţul cu amănuntul. Evidenţa la amănuntul fiind de regulă cantitativ-valorică, metoda inventarului permanent este şi cea recomandată.

Inca o intrebare: la comertul cu amanuntul, exista vre-o reglementare legala ca sa interzica tinerea inventarului intermitent la comertul cu amanuntul?

Mersi

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Din câte ştiu eu, nu. Dar, părerea mea este că te-ai complica dacă ai aplica acea metodă. Dacă ai utiliza un program de gestiune, cum este Saga S, pentru evidenţa stocurilor la amănuntul şi ai ţine o evidenţă cantitativ-valorică, în mod automat ai aplica metoda inventarului permanent. Dacă ai aplica însă metoda dorită de tine, atunci ar trebui ca la finele fiecărei luni să faci un inventar ceea ce în condiţiile în care, în timp, stocul se diversifică ar face destul de ineficientă această metodă de evaluare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns