in legatura cu casa de marcat

Mesaj
Autor
dragane589
Mesaje: 115
Membru din: Vin Aug 10, 2007 12:00 am

casa de marcat

#16 Mesaj de dragane589 »

dar daca am gestiune cantitativ -valorica , si vanzarea se face prin casa de marcat , fara ca aceasta sa fie legata la prg, ce trebuie sa fac pt a descarca gestiunea articol cu articol vandut? eu vreau sa tin gestiunea cant.valoric pentru a inregistra fiecare articol care intra in gestiune. dar cum pot sa vand , la fel daca nu e legata casa la prg?

tudosea167
Mesaje: 39
Membru din: Mie Aug 08, 2007 12:00 am

#17 Mesaj de tudosea167 »

Multumesc pt. raspuns. De ce imi era teama nu scap! Stiti cumva, daca exista formulare tip sau fac eu toate hartiile?

pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

#18 Mesaj de pelihacim25 »

O firma care cumpara marfa la bax, poate face NIR folosind unitatea de masura set (un bax are 10 seturi)?
Intreb acest lucru deoarece firma vinde marfa la set si nu stiu daca se considera vanzare cu amanuntul, pana acum se tinea evidenta la pret de achizitie, evidenta cantitativ-valorica,
Firma vinde marfa doar catre persoane juridice, o firma care cumpara lunar destul de multa marfa nu vrea factura pentru marfa achizitionata, iar pentru a se putea scadea din gestiune/casierie cu marfa vanduta, firma mea face lunar o factura de vanzare/chitanta catre o persoana fizica,
Este obligata sa aiba casa de marcat?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#19 Mesaj de apetrem »

Se poate receptiona in orica alta unitate de masura.

Trebuie casa de marcat daca se fac livrări de bunuri cu amănuntul şi prestări de servicii direct către populaţie.
În sensul OU28, prin livrări de bunuri cu amănuntul şi prestări de servicii direct
către populaţie se înţelege acele activităţi desfăşurate cu caracter permanent.
Nu intră în această categorie eventualele livrări de bunuri şi prestări de servicii
direct către persoane fizice efectuate întâmplător de către agenţii economici, alţii decât comercianţii cu amănuntul.

Sa nu ma intrebi ce inseamna întâmplător ...
Marian Apetre

tamasanuc
Mesaje: 287
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: in legatura cu casa de marcat

#20 Mesaj de tamasanuc »

Pana la urma, pentru livrarile de bunuri/prestarile de servicii incasate cu OP, se trece sau nu prin casa de marcat? Daca da, ca trebuie sa apara pe bon la modalitatea de plata? Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: in legatura cu casa de marcat

#21 Mesaj de balazse »

Daca intra la obligatia de a emite bon fiscal atunci trebuie sa ai pe langa numerar si optiunea de "cec"/"banca", depinde cum il denumesti.

tamasanuc
Mesaje: 287
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: in legatura cu casa de marcat

#22 Mesaj de tamasanuc »

Nu am obligatia utilizarii casei de marcat, dar daca tot se va utiliza, macar sa am o imagine clara, centralizata a prestarilor. Nelamurirea mea venea din faptul ca nu toate casele de marcat au aceasta optiune banca/credit, ceva care sa-mi fie de folos. M-am lamurit ca depinde de casa de marcat. Daca voi avea pe bon "plata banca", este ok sa emit si factura cu totalul bonului?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: in legatura cu casa de marcat

#23 Mesaj de balazse »

Faptul ca ai emis un bon fiscal, nu inseamna ca nu trebuie sa il emiti factura, adica la solicitarea clientului ai obligatia de a emite factura.
Acum sa dovedeasca cineva ca nu a solicitat clientul factura.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: in legatura cu casa de marcat

#24 Mesaj de tobosv790 »

Din cate stiu este obligatoriu sa emiteti bon din casa de marcat pentru livrarile cu amanuntul care se incaseaza cu numerar/substitute de numerar (tichete de masa,tichete cadou...) si card (prin POS). Nu scrie nicaieri de obligatia de a emite bon de casa pentru incasarile cu OP. Parca asa zice in OUG28/1999 republicata si rasmodificata.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: in legatura cu casa de marcat

#25 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
O microintreprindere care are ca activitate curatenie si intretinere , este obligata sa aibă casa de marcat daca va efectua si curatenie la domiciulul unei persoane fizice sau poate sa emita factura si chitanta?

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: in legatura cu casa de marcat

#26 Mesaj de tomac »

Nu, nu este obligat. Din câte știu eu intră la excepțiile de la art.2 din ordonanță.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 777
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: in legatura cu casa de marcat

#27 Mesaj de ioni459 »

Dar o microintreprindere nou infiintata cod caen 7420-activitati fotografice este obligata sa aibă casa de marcat daca va presta servicii foto pe baza de contract si pt persoane fizice si pt pers juridice?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: in legatura cu casa de marcat

#28 Mesaj de tomac »

Se încadrează la excepțiile de la art.2 din OUG 28/1999? Dacă răspunsul e da, atunci nu are nevoie de casă de marcat, iar dacă răspunsul e nu atunci are nevoie de casă de marcat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 777
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: in legatura cu casa de marcat

#29 Mesaj de ioni459 »

Nu, nu am gasit prestarea asta la exceptii.
Speram ...tinand cont ca munca prestata e de teren la clienti (nunti, evenimente, conferinte )nu la sediul social, si plata se face doar dupa eveniment.

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: in legatura cu casa de marcat

#30 Mesaj de nastasea526 »

buna dimineata,
va rog sa ma ajutati cu un sfat, cum pot repara o greseala din decembrie

am primit in ianuarie 2018 un bon casa marcat din dec 2017 - a fost uitat un bon de casa de marcat din 23 decembrie 2017, iar eu n-am fost atenta sa urmaresc Z de pe bonuri, si nu m-am prins ca lipseste

cum pot rezolva problema:
ma gandeam la varianta 1:
a) ii pun sa intocmeasca un dosar cf art 36 - cu sesizarea, decizia de aprobare, copie bon si nota de corectie?
b) inregistrez bonul in data de 01 ian 2018 cu data document 23 decembrie 2017 ?
c) in cazul acesta in 394 daca dau actualizare la dec 2017 va aparea suma corecta si cu valoarea bonului din 23 dec?
d) si retransmit 394 pt.dec? sau suma va aparea in 394 din ian 2018?
e) in decontul de TVA suma va aparea in ian 2018 la regularizari? sau trebuie sa corectez manual in decont 300 la regularizari?

sau varianta 2:
sa emita o factura catre o persoana fizica pe care sa o inregistrez cu data 01 ian 2018 si data document 23 dec 2017, sa retransmit 394 pe decembrie 2017 si sa pun suma la regularizari in 300 pe ianuarie 2018?

nu am alta idee, daca ma poate ajuta cineva cu confirmare pt ideea mea sau are o idee mai buna va foarte foarte multumesc

Scrie răspuns