jocuri de noroc

Mesaj
Autor
buldanc
Mesaje: 194
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

jocuri de noroc

#1 Mesaj de buldanc »

Buna !
Incasarile de la jocurile de noroc (poker elecronic) se inregistreaza pe casa de marcat ?
Daca da cum fac cu platile catre clienti, in momentul cand acestia castiga la aparate ?
La sf zilei se intocmeste "registrul zilnic de incasari si plati unde am soldul aparatelor din ziua respectiva /
Pana acum de aici ma inregistram cu sumele in registrul de casa > Nu stiu daca este corect si nu cumva trebuie trecute in casa de marcat . Multumesc pt ajutor .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25847
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Nu este cazul să le treci prin casa de marcat.

ART. 2 din OUG 28/1999 R
Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali în piete, târguri, oboare sau alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, precum si activitatile de jocuri de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
b) serviciile de alimentatie publica efectuate în mijloace de transport public de calatori;
c) abrogata;
d) vânzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
f) activitatile pentru care încasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii - bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, târguri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
g) activitatile de asigurari si ale caselor de pensii, precum si activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitatile de schimb valutar cu numerar si substitute de numerar pentru persoane fizice, altele dec?t operatiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta institutiilor de credit, apartinând acestor institutii, precum si cele efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar;
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale, precum si activitatile economice desfasurate în mod independent de persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane;
i) vânzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;
j) vânzarea bunurilor de folosinta ?ndelungata, definite potrivit legii;
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de catre magazine;
l) serviciile de instalatii, reparatii si întretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vânzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si întretinere de locuinte;
p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului;
r) vânzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se încaseaza integral cu numerar si/sau substitute de numerar;
s) vânzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se încaseaza integral în momentul livrarii bunului sau prestarii serviciului
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buldanc
Mesaje: 194
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

jocuri de noroc

#3 Mesaj de buldanc »

multumesc ! eram speriata . o zi buna . pa.

Avatar utilizator
firceal
Mesaje: 27
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

#4 Mesaj de firceal »

Nu cred ca e corect. "Poker electronic" nu intra in aceasta categorie.
Banii merg in mana operatorului de joc si tot el face plata castigului.

Avatar utilizator
firceal
Mesaje: 27
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

#5 Mesaj de firceal »

Eu procedez asa: emit bon de casa fara TVA pentru sumele introduse in joc; la sfarsitul zilei scriu o dispozitie de plata pe numele operatorului pe suma totala platita drept castiguri in acea zi; daca platile sunt mai mari decat incasarile intru in fondul de numerar de rezerva (adus de asociat pe o dispozitie de incasare... si ramas in sold in registrul de casa al punctului de lucru).

buldanc
Mesaje: 194
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

jocuri noroc

#6 Mesaj de buldanc »

Multumsc pt toate raspunsurile primite .
Mi se pare corect faptul de a emite bon fiscal fara TVA .pt incasarile din ziua respectiva , pt a nu da interpretare gresita OG 28/99, dar nu inteleg cum procedati cu platile . Corect -se face disp la sfirsitul zilei pt sumele plattite de operaturul jocului -dar as vedea corect ca aceste sume sa le platesc din disponibilul reg casa -respectiv din incasarile jocurilor din zilele precedente -pt ca f.f. rare sunt cazurile cand aparatele ies pe minus intr-o luna . Numai in cazul cand nu as avea sume incasate la jocuri administratorul ar imprumuta sosietatea. Nu-i asa .?

Avatar utilizator
firceal
Mesaje: 27
Membru din: Vin Feb 03, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

#7 Mesaj de firceal »

Asa e, platile se fac din incasari/sold, dar sa ai grija si la numerarul existent real in casa nu doar la soldul registrului de casa. De regula cei autorizati sa opereze cu jocuri de noroc dispun de sume frumusele. Eu am avut pe cap garda fin si investigatiile fiscale la un puct de lucru unde au gasit o mica comoara (era rezerva lor); au scos raportul Z, au numarat banii si sa vezi scandal... Pe de alta parte, in alt punct de lucru o ruleta electronica a iesit pe minus intr-o singura zi cu 600 mil.lei vechi :shock:

buldanc
Mesaje: 194
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

jocuri de noroc

#8 Mesaj de buldanc »

OK-multumesc de colaborare .!

Scrie răspuns