inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#16 Mesaj de herganiec »

Cred ca la asta se refera:

Salariatul are dreptul la concediu de odihna anual si in situatia in care incapacitatea temporara de munca se mentine, in conditiile legii, pe intreaga perioada a unui an calendaristic, angajatorul fiind obligat sa acorde concediul de odihna anual intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care acesta s-a aflat in concediu medical.
Inregistrarea acestor concedii neefectuate la sfarsitul exercitiului financiar se efectueaza in conformitate cu prevederile reglementarilor contabile aplicabile.
Astfel, reglementarile contabile aprobate prin OMFP 1802/2014 prevad ca sumele datorate si neachitate personalului pana la sfarsitul exercitiului financiar (concediile de odihna si alte drepturi de personal), respectiv eventualele sume care urmeaza sa fie incasate de la acesta, aferente exercitiului in curs, dar care urmeaza a fi platite/incasate in exercitiul financiar urmator, se inregistreaza ca alte datorii si creante in legatura cu personalul.
Concediile de odihna se inregistreaza pe seama datoriilor atunci cand suma lor este comensurata in baza statelor de salarii sau a altor documente care sa justifice suma respectiva. In lipsa acestora, sumele reprezentand concedii de odihna se recunosc pe seama provizioanelor. La inregistrarea in contabilitate a concediilor de odihna sunt avute in vedere prevederile legislatiei in vigoare, referitoare la modalitatea de efectuare a acestora.

In consecinta, cheltuielile cu concediile de odihna aferente anului 2016 se inregistreaza in exercitiul financiar 2016 dupa cum urmeaza:
- pe seama datoriilor (641=4281), doar atunci cand suma lor este comensurata in baza statelor de salarii (state de salarii intocmite in anul 2017, pana la data aprobarii situatiilor financiare). Concediile de odihna recunoscute drept cheltuieli cu salariile vor fi considerate cheltuieli deductibile la calcul impozitului pe profit.
- pe seama cheltuielilor cu provizioanele in lipsa unor astfel de documente (6812 – 1518).Cheltuielile cu provizioanele nu sunt deductibile la calculul impozitului pe profit.
Spre exemplu, daca un salariat efectueaza in luna ianuarie 2017 concediul de odihna aferent anului 2016 sumele datorate aferente exercitiului financiar 2016 se vor inregistra la 31.12.2016 ca alte datorii in legatura cu personalul (641=4281) in baza statului de salarii intocmit in luna ianuarie 2017.

Daca salariatul efectueaza concediul de odihna aferent exercitiului financiar 2016 in luna august 2017, in exercitiul financiar 2016 sumele se inregistreaza pe seama provizioanelor (6812=151). Cheltuiala cu provizionul nu este deductibila la determinarea profitului impozabil. In exercitiul financiar 2017 in care se acorda indemnizatia pentru concediul de odihna se inregistreaza cheltuielile salariale in conturile corespunzatoare conform contabilitatii decontarilor cu personalul si, concomitet, se anuleaza provizionul constituit (151=7812 – venit neimpozabil).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#17 Mesaj de herganiec »

... Dar nu stiu cine face astfel.. :|
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 777
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#18 Mesaj de ioni459 »

Sursa ar fi:
OMFP nr. 1802/2014 pentru aprobarea Reglementărilor contabile privind situațiile financiare anuale individuale și situațiile financiare anuale consolidate, cu modificările și completările ulterioare, prevede la punctul 338 ca sumele datorate și neachitate personalului până la sfârșitul exercițiului financiar (concediile de odihnă și alte drepturi de personal), respectiv eventualele sume care urmează să fie încasate de la acesta, aferente exercitiului în curs, dar care urmează a fi plătite/încasate în exercițiul financiar următor, se înregistrează ca alte datorii și creanțe în legătură cu personalul.
Concediile de odihnă se înregistrează pe seama datoriilor atunci când suma lor este comensurată în baza statelor de salarii sau a altor documente care să justifice suma respectivă.
În lipsa acestora, sumele reprezentând concedii de odihnă se recunosc pe seama provizioanelor.

În situația în care angajatorul deține un calcul exact al sumelor aferente concediilor de odihnă neefectuate, însoțit de documente justificative, cum ar fi statul de salarii, înregistrarea contabilă este:
641 „Cheltuieli cu salariile personalului” = 428 „Alte datorii și creanțe în legatură cu personalul”
Când se întocmește statul de plată pe luna în care angajații își iau efectiv concediu, se înregistrează:
428 „Alte datorii și creanțe în legătură cu personalul” = 421 „Personal – salarii datorate”
Concomitent, din perspectivă fiscală, această estimare efectuată în legătură cu datoriile către personalul va fi recunoscută ca și o cheltuială cu personalul și nu ca o cheltuială cu provizioanele, și deci poate fi considerată deductibilă la calcului impozitului pe profit.

Problema e cum obtin un calcul exact din Saga??

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#19 Mesaj de pinteae »

Din SAGA nu ai cum sa obtii calculul exact, deoarece la data acordarii concediului, sumele vor fi determiate in baza regulilor in vigoare la momentul respectiv.
Calculele le poti face prin intermediul unui fisier excel, atat pentru venitul salarial, cat si pentru contributiile sociale.
In SAGA, sumele le vei introduce prin articole contabile.
In anul 2017, pe masura ce vei acorda zilele de CO aferent perioadei anterioare, sumele aferente zilelor de CO respective, le vei prelua pe venituri din provizioane (daca decizi sa le inregistrezi in 2016 prin cheltuieli cu provizioanele), sau vei diminua cheltuielile cu salariile (daca in 2016 decizi sa le preiei prin conturile de cheltuieli cu salariile).
Eugen Pintea

ioni459
Mesaje: 777
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#20 Mesaj de ioni459 »

Suma calculata din fisierul xls aferenta zilelor de co 2016, ar fi 800 lei.
Calculez contributiile salariale individuale si societate la nivelui acestei sume, dar cum vor apare in D112 pe 2016?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#21 Mesaj de tomac »

@ioni459 eu nu sunt de acord cu acea înregistrare.
De ce aș face-o? S-ar majora cheltuiala în mod nereal în decembrie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 777
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#22 Mesaj de ioni459 »

Asa e, e aiurea.. dar ce sa le argumentez??
Mai ales ca noi nu suntem societate si nu folosim Omfp 1802, ci 1969/2007

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#23 Mesaj de tomac »

Să o luăm logic:
în decembrie mai am 10 zile de CO. Dar nu le primesc pentru că nu se poate. Așadar am cheltuială cu salariul. Dacă aș contabiliza tot pe costuri și c/v CO neefectuat aș înregistra cheltuieli nereale fără bază legală. Pentru că prin codul muncii am posibilitatea să dau acel concediu în ianuarie de exemplu.
Caz în care dacă îl dau, ce fac? Nu înregistrez cheltuiala? Mai mult, indemnizația de CO se determină ca medie a celor trei luni anterioare efectuării CO. În decembrie poate fi o medie în ianuarie alta? Eu ce fac? Dau media din decembrie? De ce? Pentru a încălca codul muncii?
Am mai văzut astfel de abordări chiar în cazul unor auditori ce vorbeau de o previzionare, ceea ce e perfect fals după mine.
Nu există argumente raționale, logice și bazate pe vreo lege care să-mi permită să măresc eu costuri așa.
Textul acela din 1802 nu cred că se referă la cheltuieli.
Poți eventual să constitui provizion de riscuri și cheltuieli bazat pe o astfel de argumentație, dar nu să înregistrezi pe cheltuieli de exploatare, direct pe 641 acele sume.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 777
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#24 Mesaj de ioni459 »

@tomac ai mare dreptate, ca de obicei!

multumesc pt lamuriri!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#25 Mesaj de pinteae »

Din cate stiu, prevederile OMEF 1969/2007 sunt corelate cu prevederile OMFP 1802/2014.

Daca suma aferenta CO neefectuate, rezultata din calcule, influenteaza semnificativ situatiile financiare, auditorul financiar va formula opinie cu rezerve.
Baza legala privind inregistrarea, este data de pct. 338 din Reglementarile contabile aprobate prin OMFP 1802.

Dar, trebuie sa recunosc faptul ca ca noi le inregistram doar in cazul societatilor care sunt auditate sau intra in consolidare.
Suma aferenta zilelor de CO neefectuate si a contributiilor sociale, o preluam pe seama provizioanelor.
Este mai simplu si mai sigur.
Un lucru este cert: inregistrarea cheltuielilor in luna decembrie, nu atrage si declararea lor prin D112.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#26 Mesaj de balazse »

Pana acum eu nu m-am intalnit cu aceasta speta si nu imi este clar un lucru.
Exemplul dat de TomaC. Raman neefectuate 10 zile la sfarsit de decembrie 2016, si le acord in februarie 2017.
In februarie 2017 cam tot acelasi salar l-ar avea (acum nu iau in calcul daca media pe ultimele 3 luni sunt mai mari), adica nu ar primii doua salarii.
Daca le-ai inregistra in decembrie pe 641 atunci in februarie ar trebui sa le stornez de pe 641? Nu isi are rostul.
Rotsul l-ar avea doar daca in 2017 omul pleaca de la unitate si trebuie sa le platesti separat, dar cum nu putem prevede viitorul ii cam greu.

ioni459
Mesaje: 777
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#27 Mesaj de ioni459 »

In cazul meu e si mai nesigur, in sensul ca salariata respectiva in 2016 si pana in prezent are program de 6 ore/zi, dar din 2017...(dar nu se stie de cand) vrea sa treaca la program de 8 ore/zi, in felul acesta calculele de la sf lui 2016 nu mai bat cu cele din 2017

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#28 Mesaj de tomac »

pinteae scrie:Suma aferenta zilelor de CO neefectuate si a contributiilor sociale, o preluam pe seama provizioanelor.
Este mai simplu si mai sigur.
Un lucru este cert: inregistrarea cheltuielilor in luna decembrie, nu atrage si declararea lor prin D112.
Da Eugen, dar bănuiesc că nu pe 641. Ci pe cheltuieli cu provizioane.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 777
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#29 Mesaj de ioni459 »

M-am tot gandit la speta asta cu concediile ...si mai ales la punctul 338 ca sumele datorate și neachitate personalului până la sfârșitul exercițiului financiar, eu consider ca nu sunt sume datorate ale lui 2016 din moment ce salariata are dreptul conform Codului Muncii sa le efectueze in anul urmator, ba mai mult aceasta nu a ia!
Cazul asta eu il vad ca s-ar incadra salariatilor care inceteaza activitatea in 2017, si nu au efectuat tot co in 2016.

Ce spuneti?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrarea in contabilitate a zilelor CO neefectuate

#30 Mesaj de pinteae »

pentru Cristi
Desigur. Pe provizioane, atata timp cat nu pot stabili cu exactitate suma datorata.

pentru ioni459
Cat priveste dilema, daca sunt sa nu datorii ale exercitiului 2016, iti propun spre studiu urmatoarea speta:
Salariatul X nu si-a efectuat concediul in anul 2016 (desi avea dreptul la un numar de 21 de zile), insa cu data de 04.01.2017 ii inceteaza contractul individual de munca, data la care i se plateste suma aferenta concediului neefectuat. In opinia ta, carui an trebuie sa i aloce cheltuiala cu concediul neefectuat?
Dupa umila mea parere, cheltuiela este aferenta anului 2016, chiar daca o evidentiez prin CPP ca si provizion, ea genereaza efecte pe rezultatul net al exercitiului 2016.
Incearca sa analizezi toate implicatiile contabile si fiscale.
Spor!
Eugen Pintea

Scrie răspuns