introducerea co neefectuat in stat

Mesaj
Autor
szallosn
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 18, 2014 5:00 pm

introducerea co neefectuat in stat

#1 Mesaj de szallosn »

Buna ziua!

Va rog sa ma sprijiniti cu un sfat in urmatoarea situatie:

Am un salariat caruia ii inceteaza CIM la sfarsitul lunii mai 2017. In luna mai 2017 a beneficiat de 11 zile de co ramase din 2016. Pe anul 2017 ii revine 10 zile CO (25/12=2.08 zile / luna * 5 luni lucrate = 10 zile CO) care se vor plati pe statul din iunie 2017.
Intrebarea este cele 10 zile de co adica 80 de ore le voi aduca la cele 88 de ore pe care le introduce programul automat?? Adica intervin manual pe stat si corectez in loc de 88 de ore 168 de ore?

va multumesc anticipat

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: introducerea co neefectuat in stat

#2 Mesaj de herganiec »

nu. calculati suma pt CO si o completati pe alte venituri.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: introducerea co neefectuat in stat

#3 Mesaj de costachet982 »

herganiec scrie:nu. calculati suma pt CO si o completati pe alte venituri.
buna ziua
de ce sa faca asa ?
eu , la toti salariati ce au plecat le-am trecut manual orele ( zilele ) de concediu ce le reveneau pana la data incetarii CIM-ului si le lasam pe stat in dreptul orelor de CO si cumulam la venituri realizate in luna

si motivatie e f simpla..am dovada ca i-am platit zilele de CO si nu altceva, fapt cofirmat si de cei de la ITM , ca tocmai am avut control de la ei si au verificat in mod special compensarea zilelor de C.O. la cei plecati..si a fost ok

deci , astept argument de ce sa faca asa ...e intrebare, nu contestare a procedurii..

ionital515
Mesaje: 47
Membru din: Mie Oct 21, 2015 10:50 am

Re: introducerea co neefectuat in stat

#4 Mesaj de ionital515 »

Salut! Intrucat si eu trec suma la "Alte venituri" voi spune de ce nu o trec la "CO": ptr.ca salariatul in cauza 99.99% a lucrat efectiv pana in ziua incetarii, poate chiar a avut ceva deplasari, implicit nu am cerere de CO si nici pontajul nu arata asa ceva; pentru a Evita orice neintelegere, pe fluturas mentionez "compensare CO neefectuat X zile " cu suma de la "Alte venituri". Nici aici ITM-ul nu a avut de comentat ca nu ar fi corect! 8)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: introducerea co neefectuat in stat

#5 Mesaj de herganiec »

:) ai fost mai rapid la raspuns...
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: introducerea co neefectuat in stat

#6 Mesaj de balazse »

Se poate face si altfel, adica sa treci nr de ore concediu, astfel programul calculeaza valoarea concediului, dupa care se sterg doar orele si se lasa suma.
Atentie ca programul va dorii sa modifice valoare de la concediu, dar la mesaje o sa alegi pastrarea sumei.

Scrie răspuns