salariati cu CIM de 5 sau 10 zile pe luna

Mesaj
Autor
patrum806
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 23, 2009 12:00 am

salariati cu CIM de 5 sau 10 zile pe luna

#1 Mesaj de patrum806 »

Buna ziua!

Cum pot introduce in sistem un salariat care lucreaza in unitatea mea (chiar si cu functie de baza) numai 5 sau 10 zile pe luna.Eu am introdus ca numar de ore /luna dar calculul CAS nu se face corect.Sistemul nu stie ca salariatul meu cu 10 ore/luna nu lucreaza 20 zile ci numai 10 si mi se calculeaza CAS la salariul minim pe economie.
Incepand cu 01.01.2018 ...."
(51) Contribuția de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuției de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a) asupra salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ....."
Eu inteleg sa achit contributiile sociale corespunzatoare a 10 zile/luna sau am interpretat gresit modificarile Legii 227/2015.

Multumesc frumos

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: salariati cu CIM de 5 sau 10 zile pe luna

#2 Mesaj de roncovf »

O, duamne!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariati cu CIM de 5 sau 10 zile pe luna

#3 Mesaj de tomac »

Interpretați greșit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

patrum806
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iun 23, 2009 12:00 am

Re: salariati cu CIM de 5 sau 10 zile pe luna

#4 Mesaj de patrum806 »

Multumesc de raspuns .
Eu am facut si o simulare pentru cei care isi inceteaza CIM-ul dupa 10 zile lucrate in luna si mi se calculeaza CAS-ul corespunzator acestor zile doar (nu se raporteaza la sal.minim valabil pentru toata luna) .

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: salariati cu CIM de 5 sau 10 zile pe luna

#5 Mesaj de roncovf »

E foarte bine. V-ati apucat de invatat. Toti vom avea de castigat.

Scrie răspuns