chelt cu transportul la si de la locul de munca

Mesaj
Autor
paund852
Mesaje: 615
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

chelt cu transportul la si de la locul de munca

#1 Mesaj de paund852 »

chelt cu transortul salariatilor la si de la locul de munca sunt deductibile la calculul impozitului pe profit?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Mai degraba te intrebi daca sunt venituri asimilate salariilor si trebuiesc platite contributii.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

paund852
Mesaje: 615
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#3 Mesaj de paund852 »

sunt abonamente pentru salariati si din punct de vedere al impozitului pe profit si al salariilor

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Pentru a nu fi considerat un avantaj si astfel sa intre in baza de calcul a contributiilor sociale si a impozitului pe venit, aceasta facilitate trebuie stipulata in CCM sau in CIM si in acelasi timp fiind si o cheltuiala deductibila pentru societatea in limita a 5% din fondul de salarii
13. (1) În aplicarea prevederilor art. 25 alin. (1) din Codul fiscal, sunt cheltuieli efectuate în scopul desfășurării activității economice, fără a se limita la acestea, următoarele:
15. (1) Cheltuielile efectuate în baza contractului colectiv de muncă, ce intră sub incidența prevederilor art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal, sunt cheltuielile de natură socială stabilite în cadrul contractelor colective de muncă la nivel național, de ramură, grup de unități și unități, altele decât cele menționate în mod expres în cadrul art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

paund852
Mesaje: 615
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#5 Mesaj de paund852 »

la art.76 al.4 lit g -chelt cu transportul la si de la locul de munca nu este considerata a fi venit de natura salariala si nici ca ar fi plafonata pana la 5% din fondul de salarii

paund852
Mesaje: 615
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#6 Mesaj de paund852 »

am urmatoarea situatie la 31.12.2017;
chelt.transport salariati 41000 ron
chelt.tichete cadou 14000 ron
fond salarii 759000 ron

care sunt chelt deductibile la calculul impozitului pe profit?

paund852
Mesaje: 615
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#7 Mesaj de paund852 »

ma scuzati ca insist cu acest subiect dar chelt.cu transportul salariatilor la si de la locul de munca considerati ca sunt chelt.sociale ?
ar trebui sa se incadreze in 5%din fondul de salarii?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#8 Mesaj de herganiec »

Cea mai buna solutie este de a incadra aceasta cheltuiala in categoria cheltuielilor deductibile in limita de unei cote de pana la 5%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii (art. 25 alin. (3) lit. b) pct. 4 din Codul fiscal - alte cheltuieli cu caracter social efectuate in baza contractului colectiv de munca sau a unui regulament intern).
ATENTIE! Dintre cheltuielile enumerate numai cheltuiala cu transportul salariatilor este cheltuiala sociala deductibila in limita cotei de 5%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului.

Din punct de vedere al deductibilitatii aceasta cheltuiala poate fi mentionata si in regulamentul intern. Insa daca nu o mentionati in contractul de munca, aceasta cheltuiala a angajatorului pentru transportul salariatului la si de la locul de munca va reprezenta avantaj in natura.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paund852
Mesaje: 615
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#9 Mesaj de paund852 »

- referitor la atentionare vreti sa spuneti ca de exemplu tichetele cadou nu trebuie sa se incadreze in cota de pana la 5%?

- iar cheltuielile cu transportul salariatilor, eu asta nu inteleg la art.76 al.4 lit.a se incadreaza chelt.sociale
la art.76 al.4 lit.g se incadreaza chelt.cu transporul personal deci sunt tratate
diferit?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#10 Mesaj de herganiec »

“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paund852
Mesaje: 615
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#11 Mesaj de paund852 »

sa inteleg ca angajatorul poate deduce ca si chelt.sociala 5% pentru fiecare tip de chelt:

de exemplu ; 5% chelt.tichete cadou
5% chelt.ajutoare inmormantare etc.
5% chelt.transport la si de la locul de munca confor CIM
si alte chelt sociale cf art 25 alin 3 lit.b ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#12 Mesaj de fagarasa176 »

Nu boss...
Faci 5% x fond salarii
Trebuie sa te incadrezi cu toate ch sociale in suma obtinuta
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

paund852
Mesaje: 615
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#13 Mesaj de paund852 »

multumesc!

eu totusi ma incapatanez sa cred ca aceste cheltuieli cu transportul la si de la lucul de munca nu sunt chelt.sociale atata timp cat la ART.76 la venituri neimpozabile nu sunt trecute la al.4 lit.a unde sunt enumerate toate chelt.sociale, sunt trecute separat la al.4 lit.g

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#14 Mesaj de fagarasa176 »

(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
b) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 5%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii. Intră sub incidența acestei limite următoarele:
4. alte cheltuieli cu caracter social efectuate în baza contractului colectiv de muncă sau a unui regulament intern;
De aici ce intelegi? :roll:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

paund852
Mesaje: 615
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: chelt cu transportul la si de la locul de munca

#15 Mesaj de paund852 »

de acord cu dumneavoastra dar de ce trebuie sa le incadram la chelt.sociale daca ei nu spun care ar fi ,,ALTE CHELT"' daca legiuitorul la venituri neimpozabile de la art.76 al.1 le-a incadrat separat nu la chelt.sociale respectiv.lit.g - eu consider ca au lasat loc de interpretare

Scrie răspuns