adeverinta vechime

Mesaj
Autor
rogojanm152
Mesaje: 266
Membru din: Mar Noi 18, 2008 12:00 am

adeverinta vechime

#1 Mesaj de rogojanm152 »

pentru un salariat care vrea sa participe la un concurs si are nevoie de o adeverinta de vechime .ii completez o adeverinta de vechime dupa modelul oficial sau trebuie un alt formular? el inca este salariatul nostru.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adeverinta vechime

#2 Mesaj de balazse »

Ii poti emite dupa modelul oficial daca asta s-a solicitat, la fel se procedeaza si cand angajatul este pensionar si are nevoie de recalculare pensie.

trufinm734
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 16, 2017 11:08 am

Re: adeverinta vechime

#3 Mesaj de trufinm734 »

Buna ziua!
Apelam la bunavointa dumneavoastra de a ne pune la dispozitie un formular ,, Adeverinta de vechime'' actualizat.
Nimeni nu a agreat formularul existent in program pentru cei carora le-am eliberat aceste adeverinte, fiind obligata sa completez manual aceste adeverinte. Va rugam sa ne oferiti suportul necesar pentru a genera din program adeverinta agreata in prezent, cf. Hg 500/2011, actualizata, respectiv HG 905/2017 (art. 7, alin 5, 6)
Redau mai jos modelul.

SC ....................................
Str. ............................................ Nr. ............
Loc. ................................. Jud. ....................
Tel. ........................ Fax. .........................
CUI ....................................
Nr. .........../...........................


A D E V E R I N T A


Prin prezenta se atesta faptul ca dl./dna………………………………….., posesor al Bl/CI ……, seria …………, nr. …………………., CNP ………………………………………., a fost angajatul(a) societatii .........................................., CUI .................................., Nr. ONRC ………………………………………………… cu sediul social în ________________________________________________________________, în baza contractului individual de munca inregistrat la Inspectoratul Teritorial de Munca (REVISAL) cu nr. ……………/………………. (incheiat pe durata determinata/nedeterminata – de la …………. la ………………..).

ATESTAM URMATOARELE – conform prevederilor HG 905/2017 (art. 7, alin 5, 6):

- activitatea desfăşurată - în functia/ meseria de …………………………. – cod COR ……………………….;
- durata activităţii - în baza contractului individual de munca, cu norma intreaga/cu timp partial de ……… ore/zi,;
- salariul …………………………………………………………………………
- vechimea în muncă ……………………………………………………….
- vechimea în specialitate …………………………………………………

Pe durata executarii contractului individual de munca au intervenit urmatoarele mutatii (incheierea, modificarea, suspendarea si incetarea contractului individual de munca):

Nr.
crt. Mutatia intervenita Anul Meseria/ Functia Salariul de baza, inclusiv sporurile care intra în calculul punctajului mediu anual Nr. şi data actului pe baza caruia se face inscrierea si temeiul legal
Luna
Ziua










Incepand cu data de ......................., contractuL individual de munca al domnului(ei) a incetat la data de ........................... in baza prevederilor art. ........., alin. ....... lit. ......... din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii, modificata si completata.
In perioada lucrata a avut .......... zile de absente nemotivate şi zile concediu fara plata ........... .
In perioada de la ......................... pana la ................... a lucrat în grupa (I sau II de munca), pozitia nr. .................................. din anexa la Ordinul nr. ............ din ..................... al ministrului ..............................., în total ............ ani .......... luni ........ zile (.............................).

Atasam la prezenta si extras din registrul de evidenta a salariatilor (REVISAL), datat şi certificat pentru conformitate. Mentionam ca prezentul document a fost eliberat in termenul de 15 zile – mentionat in prevederile HG 905/2018.

Reprezentant legal,
______________________________

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adeverinta vechime

#4 Mesaj de balazse »

Cel mai bine trimite e-mail echipei Saga, aici gasesti mai degraba utilizatorii programului. :wink:
Totusi unde apare modelul postat in HG.905/2017?

trufinm734
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 16, 2017 11:08 am

Re: adeverinta vechime

#5 Mesaj de trufinm734 »

Buna dimineata!
In Hg 905/2017 nu apare intocmai modelul postat de mine, modelul l-am preluat din alte surse ( Legislatia Muncii.ro, ITM Dolj.....) insa pentru adeverinta de vechime existenta in momentul de fata in program, lipsesc multe elemente necesare.
De ex. Cf Hg 905/2017 Art. 7
,, La încetarea activității salariatului, angajatorii au obligația să îi elibereze acestuia o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, precum și un extras din registru.''

,,La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării''

Zi frumoasa!

Scrie răspuns