despre angajat suspendat

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

despre angajat suspendat

#1 Mesaj de herganiec »

O intrebare:
Un angajat din 01.01.2012 in perioada 01.10.2017-26.02.2018 are contractul suspendat si operat in statul de plata la pers in cauza. Statele au fost ok.
Am transmis D112 la 02.2018. A mers la Casa de sanatate si i s-a spus ca nu este asigurat la Sanatate.
Din data de 27.02.2018 a reinceput lucrul. Trebuia operat si altceva la SAga pt a aparea in D112 asigurat si la CASA de sanatate ? !
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

firud
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 19, 2013 2:57 pm

Re: despre angajat suspendat

#2 Mesaj de firud »

Trebuie sa mearga la Casa de sanatate si sa faca cerere de actualizare a calitatii de asigurat in SIUI cu adeverinta de salariat si copie CI

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: despre angajat suspendat

#3 Mesaj de ferenta »

@HerganieC
Am avut caz asemănător și în urma discuțiilor cu cei de la Casa de Sanatate, a trebuit să depun D112 rectificativă, iar la angajatul respectiv să trec la data angajării, data când a revenit la muncă.Așa cer ei, altfel salariatul veci nu devine asigurat în sistem, pot să îl tot plătesc, pot să îî rețin CASS și pot să-l raportez în D112 o mie de ani...Ca la noi, la nimeni! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: despre angajat suspendat

#4 Mesaj de tobosv790 »

Ce e aia SIUI fratii mei? Ca m-am saturat de abrevieri? Vorbiti/scrieti in limba romana! [PS : Cand scriu pe laptop nu stiu sa tastez cu caractere romanesti! De pe telefon (smartphone, e mai destept ca mine la chestia asta) nu-i problema! :mrgreen: ]

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: despre angajat suspendat

#5 Mesaj de herganiec »

Multumesc de raspunsuri. Asiguratul in cauza a mers la Casa de sanatate si nu era asigurat daca nu e transmis prin D112 din nou cu data angajarii modificata in speță cu 01.02.2018 si nu "apărea" la ei în programul de evidență al lor SIUI (!).
Am multe cazuri de genul acesta fiind vreo 900 angajați și lunar există 20-30 suspendați.. aceeași sau alții. Problema e că dacă uiți să modifici manual în Saga data angajării la respectivii(în luna respectivă) chiar dacă ai reținut contribuția de sănătate la ei, tot nu apar asigurați la Casă. :(
Nu mi se pare nici corect să modificăm data angajării la zi când el este angajat de 2-3 sau mai mulți ani în urmă.... Nu am găsit soluție pentru cazuri de astea... revisalul se ține pe ITM.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: despre angajat suspendat

#6 Mesaj de balazse »

Pentru TobosV790
SIUI = Sistemul Informatic Unic Integrat

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: despre angajat suspendat

#7 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: despre angajat suspendat

#8 Mesaj de ferenta »

@HerganieC
Am găsit un link pe tema de mai sus, unde TomaC scrie că SAGA completează automat aceste reveniri din concediile fără plată, dacă acestea sunt introduse corect!Nu am testat, dar încercați să vedeți dacă se rezolvă, pentru că totuși, la un număr mare de angajați trebuie să fie foarte greu introducerea manuală.
Și îmi mai aduc aminte că de la Casa de Sanatate mi s-a mai spus că un salariat devine în mod automat neasigurat, doar daca depășește 3 luni de concediu fără plată și doar atunci este nevoie de aceste rectificări la D112, privind data revenirii salariatului.

http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php? ... ii#p236947
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: despre angajat suspendat

#9 Mesaj de herganiec »

Mersi.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: despre angajat suspendat

#10 Mesaj de ferenta »

Cu plăcere!Azi am și testat și funcționează preluarea automată a datei revenirilor din suspendări, în D112, ca și cum ar fi data angajării, iar din luna următoare revine la loc în D112 data reală a angajării.Mulțumim SAGA!!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: despre angajat suspendat

#11 Mesaj de herganiec »

O sa mai testez pe SAGAB.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: despre angajat suspendat

#12 Mesaj de adrigela77 »

Buna tuturor.
Am citit mesajele de mai sus cu contractele suspendate si ca trebuie sa trecem in d112 data cand revine din concediu fara plata si dupa aceea saga isi trece in d112 data angajarii, am inteles ca dupa 3 luni angajatul nu mai este asigurat si atunci trebuie sa facem rectificativa cu data revenirii in activitate. Cu toate acestea ma puteti ajuta cu o baza legala unde se mentioneaza de cele 3 luni ca esti asigurat si dupa aceea nu. Adica Am salariat care are cim suspendat din 8 dec 2017, au trecut cele 3 luni si tot caut in legislatie unde spune legiuitorul ca dupa cele trei luni nu mai este asigurat. Chiar daca este inca angajat dar cu cim suspendat. Sau nu pricep eu. Va rog sa ma ajutati si bine ar fi cu o baza legala.
Va multumesc anticipat si va doresc spor la treaba. :roll:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: despre angajat suspendat

#13 Mesaj de ferenta »

Așa mi-au spus de la Casa de Sănătate și eu am luat-o de bună, mă gândesc că baza legală e Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății!Caută-l pe respectivul salariat după CNP în SIUI și ai să vezi dacă mai este asigurat sau nu, după o suspendare de 3 luni!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: despre angajat suspendat

#14 Mesaj de adrigela77 »

Multumesc ptr. raspuns. Am cautat dupa cnp si este asigurat dar cred ca mai apare asa ca nu am depus d112 pe martie.am cautat si in L 95/2006 si nimic negru pe alb cu vele 3 luni. Mai caut dar daca aveti cumva mai mult noroc decat mine va rog sa ma anuntati.

Scrie răspuns