compensare fond handicap ???

Mesaj
Autor
nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: compensare fond handicap ???

#16 Mesaj de nasteaf »

Multumesc de raspuns.
Asa am inteles si eu.

popescui30
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 12, 2009 12:00 am

Re: compensare fond handicap ???

#17 Mesaj de popescui30 »

Am control si ma cert cu inspectorii pe urmatoarea situatie:
- achizitie de la unitate protejata:
302-401=850 lei
- fond datorat: 850 lei

Inspectorii sustin ca trebuia facut obligatoriu:
635 - 447 = 850
447 - 758 = 850

Am argumentat ca declarand in 100, conform instructiunilor de completare, 0 la datorat, nu inregistrez in conta. Ce as putea sa le spun in plus?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: compensare fond handicap ???

#18 Mesaj de tomac »

NU, au dreptate dar o țin pe-a lor. Probabil firma plătește impozit pe venit. Și așa se scot de-o diferență acolo.
Ideea e asta: Legea 448/2006 la art.48 instituie două obligații, la alegere:
- fie plătesc acel fond
- fie achiziționez
În niciun caz nu evidențiez fondul și apoi anularea lui pe motiv că am achiziționat. Cele două opțiuni se exclud.
Ceea ce vor ei e un tratament mixt: să evidențiez datoria și apoi să o anulez. Dar legea e clară:
(3) 1 Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condiţiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre următoarele obligaţii:
a) 1 să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând 50% din salariul de bază minim brut pe ţară înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
b) 3 să achiziţioneze produse sau servicii realizate prin propria activitate a persoanelor cu handicap angajate în unităţile protejate autorizate, pe bază de parteneriat, în sumă echivalentă cu suma datorată la bugetul de stat, în condiţiile prevăzute la lit. a).
Deci: pot opta pentru una din două. Iar dacă am optat pentru varianta b nici măcar nu mai declar fondul în D100. Că nu am de ce.
Am mai spus: unii inspectori deși sunt funcționari publici ce au, prin lege, obligația de a cunoaște și folosi corect limba română, dau dovadă că sunt analfabeți funcționali. Știu lega literele între ele dar nu înțeleg nimic din ceea ce scrie sau înțeleg numai ce vor.
Și pentru că am mai fost întrebat unde scrie asta în lege, chiar de unii funcționari publici, iată ce spune legea 188/1999 a funcționarilor publici:
Art. 54.
Poate ocupa o funcţie publică persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are cetăţenia română şi domiciliul în România;
b) cunoaşte limba română, scris şi vorbit;
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popescui30
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 12, 2009 12:00 am

Re: compensare fond handicap ???

#19 Mesaj de popescui30 »

Tocmai, firma plateste impozit pe profit! Ca daca era micro as fi inteles dorinta de a mai scoate cativa lei, ca evident de doar cativa lei este vorba!

Mai mult, situatie similara la o institutie publica(lucrez si intr-o scoala):
- am inregistrat astfel:
302-401 = 1510 lei materiale achizitionate
602- 302 = consum
In D 100 = 0

- inregistrare recomandata de auditor:
635 - 447 = 1275 lei fond datorat
302 - 401 = 1510 lei materiale achizitionate
447 - 302 = de ficare data cand dau in consum!

Desi i-am aratat ca in OMFP 1917 ct 446 are corespondent ct 302 doar cu valoarea taxelor vamale aferente importurilor, o tine pe a lui! este frustrant si innebunitor, mai ales ca pe sefii nostri nu ai cum sa-i faci sa priceapa ca nu are dreptate "controlu"!(nu am gasit apostroful).

Multumesc si felicitari pentru promptitudine!
Chiar daca nu voi rezolva nimic cu organele de control, ma simt bine cand cineva imi confirma ca inca mai gandesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: compensare fond handicap ???

#20 Mesaj de tomac »

Auditorul acela pur și simplu nu gândește logic. Nu are nicio legătură consumul cu obligația fiscală din acest caz.
Eu i-aș recomanda să se lase de meserie. Să lase pe alții. Unii sar gardul când e poarta deschisă, nu altceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: compensare fond handicap ???

#21 Mesaj de cernatv »

Ala nu e auditor, ci "aiuritor". Si, din pacate, nu e singurul. Apelul bocancilor a functionat si in acest domeniu.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: compensare fond handicap ???

#22 Mesaj de fagarasa176 »

Avand in vedere ca SAGA imi constituie automat acel fond prin NC 635=447, in momentul validarii statului, dar eu achizitionez produse, cum scap de acea NC daca nu "am voie" sa fac 635 - 447 si 447 - 758 :?:
O sterg? Nu ca poate la un moment dat devalidez statul si la validare se genereaza "again'.
Deci?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: compensare fond handicap ???

#23 Mesaj de tomac »

Fie debifezi în configurare societăți, fie stornezi suma respectivă după validare. Nu are de unde ști programul că tu cumperi produse de la unitate protejată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

Re: compensare fond handicap ???

#24 Mesaj de calfav990 »

in data 27.02.2015 am depasit 100 angajati. daca cumpar de la firma protejata cu data din aprilie, pot fi amendat? Sau sa incerc sa mai scot o factura cu data de 31.03.2015? Este prima data cand trebuie sa cumpar sa nu platesc impozitul. va multumesc. :oops:

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: compensare fond handicap ???

#25 Mesaj de fagarasa176 »

Faci calculul manual pentru perioada februarie-martie si achizitionezi in aprilie
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

buculeic
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 03, 2015 12:53 pm

Re: compensare fond handicap ???

#26 Mesaj de buculeic »

IN CAZUL in care se plateste suma la fd de handicapati , trebuie sa apara si in d112?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: compensare fond handicap ???

#27 Mesaj de fagarasa176 »

Ai vazut pe unde prin D112 o rubrica cu asa ceva?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: compensare fond handicap ???

#28 Mesaj de tomac »

Nu în D112, în D100
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

singerh763
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 12:00 am

Re: compensare fond handicap ???

#29 Mesaj de singerh763 »

Poate sa-mi spuna cineva cum fac cu programatorii care sunt neplatitori de impozit pe salarii, dar nu sunt persoane cu handicap. La o fluctuatie mare de angajati e o ""bucurie " sa calculezi numarul mediu de salariati. Raman datoare pentru solutii viabile

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: compensare fond handicap ???

#30 Mesaj de tomac »

Nu există alte soluții viabile acum. Probabil se va modifica programul în acest sens, dar momentan nu există alte soluții.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns