compensare fond handicap ???

Mesaj
Autor
niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

compensare fond handicap ???

#1 Mesaj de niculcea »

urmeaza sa inchei un contract de achizitii echipament de protectie cu o firma protejata ANPH. pot compensa aceasta cheltuiala cu fd de handicapati pe care il virez lunar ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: compensare fond handicap ???

#2 Mesaj de herganiec »

nu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: compensare fond handicap ???

#3 Mesaj de tomac »

Legea 448/2006
(2) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puţin 50 de angajaţi, au obligaţia de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puţin 4% din numărul total de angajaţi.
(3) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condiţiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre următoarele obligaţii:
a) să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând 50% din salariul de bază minim brut pe ţară înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
b) să achiziţioneze produse sau servicii realizate prin propria activitate a persoanelor cu handicap angajate în unităţile protejate autorizate, pe bază de parteneriat, în sumă echivalentă cu suma datorată la bugetul de stat, în condiţiile prevăzute la lit. a)
Deci, fie plătiți 50% din salariul minim x nr.de locuri de muncă pe care trebuiau angajați persoane cu handicap, fie cumpărați lunar în sumă echivalentă bunuri sau servicii de la o unitate protejată autorizată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: compensare fond handicap ???

#4 Mesaj de niculcea »

d-l tomac, va rog sa ma ajutati cu interpretarea art 78 din LG 448/2006 ,al 4^1…….
Am citit si HG 268/2007, norme lg 448, dar acolo nu apare articolul 78
Nici Ordinul 590 (ANPH ) / 2008 privind aprobarea Instrucţiunilor pentru aplicarea art. 78 din Legea nr. 448/2006 nu face referire la aceasta exceptie.
nelamurirea mea este legata de interpretarea art 78 din LG 448/2006 ,al 4^1…….

(4^1) Fac excepţie de la prevederile alin. (3) lit. b) unităţile protejate înfiinţate în cadrul organizaţiilor persoanelor cu handicap care pot desfăşura şi activităţi de vânzări/intermedieri, cu condiţia ca minimum 75% din profitul obţinut să fie destinat programelor de integrare socioprofesională pentru persoanele cu handicap din organizaţiile respective. Aceste unităţi au obligaţia prezentării unui raport financiar la fiecare început de an, din care să rezulte cum au fost utilizate fondurile obţinute prin activitatea comercială.

Va sunt recunoscatoare daca ma puteti lumina in aceasta problema.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: compensare fond handicap ???

#5 Mesaj de tomac »

Citiți-l cu atenție. E vorba de cine e exceptat la plata fondului.
Nu e cazul dumneavoastră.Dacă firma dvs ar fi o unitate protejată înființată de asociația bolnavilor locomotori, spre exemplu, și ar fi societate protejată și dacă în aceste condiții ați respecta ce scrie acolo: să investiți minim 75% din profit pentru programe de integrare socioprofesională a bolnavilor locomotori, atunci firma dvs ar fi exceptată de la plata acestui fond.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: compensare fond handicap ???

#6 Mesaj de niculcea »

am incheiat un ctr cu o firma protejata ANPH. produsele achizitionate sunt in suma mai mare decat fondul pt handicap.trebuie sa fac o adresa la anaf si sa instiintez incheierea acestui ctr? in decl 100 nu mai completez suma....dar o constitui in contabilitate? care ar fi art ctb ?

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: compensare fond handicap ???

#7 Mesaj de olteanz »

Cita imaginatie aveti!!!
1+1=3

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: compensare fond handicap ???

#8 Mesaj de niculcea »

poate vor sa stie si altii :
1. ca sa nu platesti fd de handicap de 4 % , poti incheia un ctr de achizitii cu o firma protejata ANPH si un acord de parteneriat.
2. daca factura este mai mare decat valoarea lunara a fondului constituit , nu declari nimic in declaratia 100 ( normele de completare a decl 100 )
3. art contabile sunt : 635 = 447
447 = 758

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: compensare fond handicap ???

#9 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua. Imi spuneti si mie unde pot vizualiza in program calculul conf. l 448/2006. Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: compensare fond handicap ???

#10 Mesaj de balazse »

3. S-a introdus suport pentru calculul taxei aferente persoanelor cu handicap neincadrate. Pentru activare se bifeaza noua optiune "Calculeaza taxa cf. legii 448/2006, art. 78" din ecranul "Configurare salarii" efectele aparand in cazul in care exista mai multe de 50 de anagajati. Implicit, programul considera ca angajatii pentru care nu se calculeaza impozit sunt persoane cu handicap.
Cam atat stim si noi.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: compensare fond handicap ???

#11 Mesaj de herganiec »

la configurare salarii-- note contabile coloana dreapta ultima pozitie de jos, alegi contul pt acest fond, iar dupa validatea statului de plata (cu bifa pusa) o sa se genereze nota cu suma corespunzatoare ca si celelalte note contabile lunare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ionescug551
Mesaje: 335
Membru din: Mar Feb 06, 2007 1:00 am

Re: compensare fond handicap ???

#12 Mesaj de ionescug551 »

Am 74 salariati,fondul ar trebui sa fie 3*335=1005,dar programul imi calculeaza 921.25.(am redescarcat de pe site din nou ultima varianta).Ce mai pot face sa am calculul corect?

totha
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: compensare fond handicap ???

#13 Mesaj de totha »

http://www.mmuncii.ro/pub/imagemanager/ ... 0-2008.pdf art 2
medie aritmetica simpla din efecivele zilnice(nr ore efectiv lucrate)+pt zile libere=efective ziuaprecedenta impartit la [zile calendaristice x 8ore]. nu intra la calcul contracte suspendate, detasari in strainatate si contracte care se termina in ziua respectiva. Inmultesti media cu 4%= cifra cu 2 zecimale pe care o inmultesti cu 50% salar minim
Relu25

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: compensare fond handicap ???

#14 Mesaj de nasteaf »

Am o firma care a depasit nr.mediu de salariati de 50.
Am incheiat un ctr de achizitii cu o firma protejata ANPH si un acord de parteneriat.
Am factura +chitanta pentru o suma mai mare decat suma datorata.
Am studiat legislatia in domeniu si tot ce este pe forum in acest sens.
Intrebarea mea este: mai inregistrez % note contabile: 635=447 si 447 = 758 si baza legala pt.aceste inregistrari.
Evidenta o tin extracontabil in cazul de fata, dar nu am gasit in legislatie nimic in acest sens.
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: compensare fond handicap ???

#15 Mesaj de tomac »

Nu, nu mai înregistrați nimic dacă faceți dovada că valoarea achizițiilor este cel puțin la nivelul fondului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns