Contract de munca cu timp partial

Mesaj
Autor
ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Contract de munca cu timp partial

#1 Mesaj de ghineae609 »

Am citit noul cod al muncii. Referitor la contractele de munca cu timp partial, spune acolo ca daca nu se specifica "contract de munca cu timp partial" (eu de aici am inteles ca trebuie ca acel contract sa se numeasca contract de munca cu timp partial) acesta va fi luat in considerare ca fiind un contract cu norma intreaga.
Contractele mele sunt intitualate "Contract individual de munca" si in cadrul lui la sectiunea durata muncii este prevazuta o fractiune de norma ex. 1/saptamana.
Intrebarea mea este ce sa fac, ce sa modific la vechiul contract??

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contract de munca cu timp partial

#2 Mesaj de balazse »

La o unitate de mult timp am vazut scris pe contract sub "Contract individual de munca" urmatorul text:
"Tipul contractului: DURATA NEDETERMINATA, TIMP PARTIAL"
Ii drept ca ei trec pe fiecare contract ei trec acest informatii, depinde de tipul contractului.
Nu zic ca ar fi obligatoriu, dar m-am gandit ca poate ajuta.

De altfel si pana acum a existat acel articol si nimeni nu a zis daca nu s-a trecut sau nu cele mentionate mai sus (adica au fost acceptate de inspectorii de la ITM).

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: Contract de munca cu timp partial

#3 Mesaj de ghineae609 »

Si acum eu ce sa fac sa fac un act aditional in care sa scriu ca s-a modificat titlul contractului in contract individual de munca cu timp partial? Mi se pare o aiureala, daca e asa completez cu pixul la "contract individual de munca" completez " cu tim partial" :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contract de munca cu timp partial

#4 Mesaj de balazse »

Poti completa daca doresti (sau de acum in colo), dar in contract este specificat ca este de "timp partial" (ma gandesc).
Acum daca nici inspectorul de la ITM nu a observat timp de cativa ani, nu cred ca ar fi o mare greseala daca nu s-a trecut.

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: Contract de munca cu timp partial

#5 Mesaj de ghineae609 »

Am citit in noul cod al muncii ca daca contractul nu are titulatura de " Contract individual de munca cu timp partial" atunci va fi considerat contract de munca cu norma intreaga. Deci?

Va rog cine are asemenea contracte in derulare sa ne spuna si noua cum procedeaza de acum.

Multumesc

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: Contract de munca cu timp partial

#6 Mesaj de ghineae609 »

Va rog sa-mi spuneti si mie, daca actele aditionale pe care trebuie sa le facem conform cu noul cod al muncii, trebuiesc transmise in revisal. Dupa parerea mea nu ar trebui dar intreb.
Stiti cumva daca s-au modificat si deciziile de incetare a contractului de munca?

Aveti noul format al contractului de munca?

Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contract de munca cu timp partial

#7 Mesaj de balazse »

Si citesti ce scriu sau doar asa fugitiv? :D
De altfel si pana acum a existat acel articol si nimeni nu a zis daca nu s-a trecut sau nu cele mentionate mai sus (adica au fost acceptate de inspectorii de la ITM)
.
La ce "modificari" te referi?
Totusi ce ai fi vrut sa se modifice la contract?

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: Contract de munca cu timp partial

#8 Mesaj de ghineae609 »

Intrebarea mea era daca il numim contract de munca cu timp partial?

Referitor la noile contracte de munca la sectiunea:

N. Dispoziţii finale
Prevederile prezentului contract individual de munca se completeaza cu dispoziţiile Legii nr. 53/2003 - Codul Muncii si ale contractului colectiv de munca aplicabil incheiat la nivelul angajatorului/grupului de angajatori/ramurii/national, inregistrat sub nr. ………………./……………………..…… la Direcţia generală de muncă şi solidaritate socială a judeţului/municipiului ………………….…/Ministerul Muncii şi Solidarităţii sociale.

Inteleg ca nu mai este in vigoare contractul colectiv de munca, cum ar fi bine sa completam aceste dispozitii finale??

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract de munca cu timp partial

#9 Mesaj de tomac »

Nu. Contractul de muncă e contract de muncă. Timpul, norma, este specificată în contract. Nu vă mai cramponați de astfel de amănunte.Expresia "denumit în continuare contract de muncă cu timp parțial" nu înseamnă că așa va trebui să fie titulatura acestuia. Așa era denumit și în vechiul cod, și, mai mult, mai există unele contracte la care în codul muncii se face referire cu expresia "denumit în continuare...." sau cu una similară.
Trageți linie la număr și dată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: Contract de munca cu timp partial

#10 Mesaj de ghineae609 »

Buna seara,

Am avut un angajat al carui contract s-a inchis cu acordul partilor, in luna aprilie. Acum a revenit si se va reangaja in firma. II fac un nou contract cu alt numar s-au contractul va avea numarul vechiului contract si in Revisal completez reactivare contract?

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contract de munca cu timp partial

#11 Mesaj de balazse »

Eu sunt de parere ca va trebui sa faci un contract cu alt numar, doar ca ReviSal-ul il vei completa la "vechiul contract" (adica primul contract), unde in partea de mijloc vei introduce noul contract.
Reactivarea din cate stiu se utilizeaza doar daca ai la baza o hotarare judecatoreasca, cel putin la "temei reactivare contract" doar acesta optiune exista in programul oficial, adica s-a incetat un contract care ulterior a fost reactivat.

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: Contract de munca cu timp partial

#12 Mesaj de ghineae609 »

Ok, in Saga in modulul salariati il adaug ca pe un nou salariat? In cazul asta va fi in lista salariatilor de doua ori, odata cu primul contract incetat in aprilie si a doua oara acum.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contract de munca cu timp partial

#13 Mesaj de herganiec »

Da ca şi salariat nou se adaugă..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contract de munca cu timp partial

#14 Mesaj de balazse »

La salariati il introduci din nou, precum asa cum am mentionat mai sus eu sunt de parere ca in ceea ce priveste ReviSal-ul va trebui sa continui la randul unde ai primul contract.
Ex: La salariati si ReviSal la randul 2 ai angajutl X Y avand contract nr.2. La randul 10 ai din nou angajatul X Y, dar acum avand contract nr.10. Dupa parerea mea in ReviSal contractul nr.10 trebuie trecut langa contractul nr.2, adica tot la randul doi. Asta inseamna ca in partea de mijloc la ReviSal unde ai contractele vei avea 2 contracte.
De ce cred ca asa ar fi corect? In programul oficial un angajat se introduce o singura data, iar in cadrul "angajatului" se pot introduce mai multe contracte.

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: Contract de munca cu timp partial

#15 Mesaj de ghineae609 »

Este adevarat ca s-a introdus perioada minima a CIM de 2 ore/zi??

Scrie răspuns