L. 346/2004 privind situatia infiintarii si dezvoltarii IMM

Mesaj
Autor
ardeleann
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

L. 346/2004 privind situatia infiintarii si dezvoltarii IMM

#1 Mesaj de ardeleann »

(Babiela @ Jan 31 2007, 10:42 AM)
,,Am fost ieri la adm sector 3 si mi s-a spus sa astept, deocamdata nu se stie nimic sigur;nu se va depune decl 010 pentru aceasta modificare (trimestrial), probabil se va face trecerea prin modelul declaratiei. Mi-au spus ca pana la 15 martie se va reglementa aceasta situatie, desi eu cred ca-i cam tarziu.
"010 se depune doar pentru modificari ! Ce-ar insemna sa vina 35.000 de angajatori cu astfel de declaratii (010) in doar cateva zile? Va dati seama? Nu ne mai sacaiti cu atatea intrebari asteptati baza legala! " - mi-a spus ieri cam rastit o doamna de la adm fin sector 3.
Deci, sa asteptam, fratilor ! "




Stimati colegi


cititi cu atentie prevederile legii 346/2004 :idea: :idea: completata si modificata si veti vedea ce , cand si unde trebuie declarat...


...........................................


Art. 7. - Încadrarea în plafoanele referitoare la numărul mediu anual de salariaţi, cifra de afaceri anuală netă şi activele totale se stabilesc pe baza unei declaraţii pe propria răspundere a reprezentantului/reprezentanţilor legal/legali al/ai întreprinderii interesate în încadrarea în categoria întreprinderilor mici şi mijlocii, conform modelului prevăzut în anexele nr. 1 şi 2 care fac parte integrantă din prezenta lege.
__________
Articolul a fost modificat prin art. I pct. 9 (fost pct. 8) din O.G. nr. 27/2006.


Art. 8. - (1) Controlul respectării prevederilor prezentei legi referitoare la stabilirea numărului mediu anual de salariaţi se exercită de Inspecţia Muncii, pe baza datelor din Registrul general de evidenţă a salariaţilor şi a evidenţelor proprii.
(2) Controlul respectării prevederilor prezentei legi referitoare la declararea cifrei de afaceri nete anuale şi a activelor totale se exercită de Ministerul Finanţelor Publice, pe baza situaţiilor financiare anuale.
(3) În cazul descoperirii unor neconcordanţe între declaraţia pe propria răspundere şi situaţia reală, organele de control încheie procese-verbale de constatare a faptelor care încalcă dispoziţiile legale, în condiţiile legii, şi sesizează organele de urmărire penală competente atunci când există indiciile săvârşirii unei infracţiuni.


....................................


Deci cifra anuala si numarul mediu trebuie sa corespunda cu cele din situatiile financiare anuale , care nu sunt inca aprobate de catre AG ale asociatilor/actionarilor, etc, etc ...basca nici macar nu sunt depuse...
Acel comunicat al ANAF din 24.01.2007 cred ca a fost dat in graba de cineva care a trebuit sa bifeze ceva...

Deci ROMANI...RABDARE SI TUTUN
:idea:

Scrie răspuns