cas societate

Mesaj
Autor
mantogp328
Mesaje: 100
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 12:00 am

cas societate

#1 Mesaj de mantogp328 »

Am o firma care a angajat un inginer la 01.11.2006 cu un salariu brut de 7.000 lei. La declaratia din decembrie programul a calculat cas societate in functie de media salariului mediu pe tara si a rezultat 1064 lei. In luna decembrie a mai angajat o persoana cu salariul minim 370 si la calcularea cas de catre program a rezultat 1364 lei, iar din calculul manual 1084 lei.
Am vorbit cu cei de la finante si nu au stiut ce sa-mi raspunda. Am sa va rog daca se poate sa-mi explicati de ce este asa!
Multumesc si o zi buna!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Este corect modul de calcul din program.
Doar contribuţia individuală datorată de angajaţi se calculează 5 x salar mediu brut pe economie.
Cea datorată de societate, conform art.24 din Legea 19/2000 se calculează asupra fondului brut de salarii dar nu mai mult decât suma rezultată din înmulţirea numărului mediu de salariaţi cu 5 x salariul mediu brut.
Aşa se explică de ce atunci când ai avut un singur salariat bazele au coincis. Atunci când numărul mediu de salariaţi a devenit 2, baza maximă de calcul a CAS unitate a ajuns 2 x 5 x salar_mediu_brut.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mantogp328
Mesaje: 100
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 12:00 am

#3 Mesaj de mantogp328 »

Multumesc, Tomac, am fost sigur ca vei fi cel care imi va raspunde. M-am lamurit si in plus am si verificat, e corect.
Toate cele bune!

Scrie răspuns