suspendare crestere copil

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

transmit pe revisal

#121 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua .
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea siotuatie:
Am un salariat cu cim suspendat, incetarea suspendarii cim in cat timp se transmite pe revisal? Si va rog si baza legala.
Multumesc si va doresc spor la treaba!!!!!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suspendare crestere copil

#122 Mesaj de balazse »

Eu as zice ca 20 de zile lucratoare (desi nu se specifica "incetarea suspendarii"):
HG.500/2011 scrie:ART. 3
(2) Registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
...
h) perioada şi cauzele de suspendare a contractului individual de muncă, cu excepţia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;
...
ART. 4
...
c) elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. h) se înregistrează în registru în termen de maximum 20 de zile lucrătoare de la data suspendării;

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#123 Mesaj de alexoaiac »

Eu i-am lasat pe suspendatii pentru CCC in D112 asa cum ii face Saga, adica cu data de plecare (si anume data de suspendare pentru CCC) si neasigurati pentru sanatate si somaj. Am facut verificarea si in SIUI/pe site-ul CNAS si vad ca apar ca asigurati la sanatate; si am suspendati si noi (de 2-3 luni) si vechi (1-2 ani).

As avea si eu o nelamurire privind incetarea suspendarii: daca salariata nu vrea sa revina cand implineste copilul 1 ani si 11 luni dar nici tatal nu poate sta in CCC, care este procedura: salariata face cerere pentru 1 luna de concediu fara plata; in Revisal si in Saga incetez suspendarea pentru CCC si deschid o noua suspendare pentru concediu fara plata?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suspendare crestere copil

#124 Mesaj de balazse »

Incetezi suspendarea ingrijire copil cu data revenirii, iar cu aceeasi data ii desfaci contractul. De ce sa-l mai trimiti in CFS?
De altfel, pentru CFS se face suspendare doar pentru acele cazuri in care este distinct specificat acest lucru intr-un act intern sau CIM.

atanasoaies539
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 11, 2013 11:06 am

Re: suspendare crestere copil

#125 Mesaj de atanasoaies539 »

Referitor la completare revisal in saga: salariat in CIC,nu mai vrea sa revina la servici si doreste incetare contract.Cum trebuie procedat la completarea incetarii suspendarii ? transmit incetarea suspendarii si apoi in aceeasi zi mai trannsmit o data revisal cu incetare contract?( ma intereseaza si cum completez efectiv incetarea suspendarii in saga)
multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suspendare crestere copil

#126 Mesaj de balazse »

In mod normal angajata trebuie sa faca o cerere pentru revenire din CCI, dupa care pe aceeasi zi va cere desfacerea contractului de munca.
In mod normal nu are rost sa transmiti de doua ori ReviSal-ul, ci inregistrezi cele doia modificari si le transmiti o singura data.

atanasoaies539
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 11, 2013 11:06 am

Re: suspendare crestere copil

#127 Mesaj de atanasoaies539 »

multumesc pt raspuns.in revisalul celor de la inspectia muncii se poate face acest lucru dar nu stiam ca se poate si in revisalul de la saga( sa se inregistreze si incetarea suspendarii si incetare cim)eu am lucrat in programul oficial iar in saga am vazut ca salveaza ultima modificare, de aceea am intrebat daca se transmite de 2 ori in aceeasi zi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suspendare crestere copil

#128 Mesaj de balazse »

Pai o data salvezi incetarea suspendarii, dupa care faci modificarile necesare si salvezi din nou. Ca urmare ar trebui sa iti apara ambele inregistrari la a doua salvare.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#129 Mesaj de popad70 »

Am o persoana care a avut un contract de drepturi de autor si care intra in concediu de crestere copil.
Eu trebuie sa-i completez o adeverinta -(anexa 2) pentru cele 2 luni in care a primit venitul sau e suficient sa-i dau o adeverinta prin care sa arat ca a avut ctr. de drepturi de autor si a obtinut un venit net de....?
Persoana a fost angajata si de la firma respectiva obtine adeverinta (anexa 2).
Multumesc mult!

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#130 Mesaj de ioni459 »

Daca mama face cerere de CCC de 1 an, (va naste prin iunie) si tatal intra in CCC in luna Oct, cum se procedeaza cu suspendarea contractului de munca al mamei?
Se poate varianta ca mama va aparea cu CIM suspendat timp de 2 luni dupa nastere, dupa care vine la serviciu 1 luna, (cat tatal sta in CCC) si dupa aceea iar intra in CCC pana la varsta de 1 an a copilului?

Multumesc anticipat!

gordesm495
Mesaje: 67
Membru din: Lun Dec 17, 2012 10:32 am

Re: suspendare crestere copil

#131 Mesaj de gordesm495 »

Buna,
Am o angajata care a fost in ingrijire copil din 1mart2014-8 ian 2016, pt ca a nascut in aceasta perioada a trecut din 9 ian in suspendare cim pana in sep 2017.
La mom primei sudpendari am inteles ca asiguratul apare in stat dar nu in d112 si de fiecare data am sters asiguratul in dec 112. Verificand sit acum la noua suspendare am realizat ca trebuia sa pastrez in declaratie angajatul. Ce fac depun rectificativa din mar2014 pana acum?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: suspendare crestere copil

#132 Mesaj de cernatv »

Da.

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: suspendare crestere copil

#133 Mesaj de nastasea526 »

buna ziua,

am si eu nevoie de un sfat

am un angajat care solicita concediu de crestere copil 1 luna cu 01.04.2017

1. depune o cerere de crestere copil (+ copie certificat nastere) ?
2. trebuie si o declaratie de la sotie ca nu mai este in perioada de crestere copil?
3. noi facem o decizie de suspendare contract cu art 51 alin 1 litera a) (crestere copil 2/3 ani)?
in Revisal - stare- suspendat temei legal art 51 alin 1 lit a - perioada 01.04.17-30.04.17?
4. suspendarea nu este cu art 51 alin 1 lit c - nefiind concediu paternal?
5. eliberam o adeverinta cu veniturile pe ultimile 12 luni?
6. din Salariati ce model de adeverinta trebuie sa emit - a) CM, b) venituri, c) sanatate
7. in salarii selectez de la concedii: a) crestere copil 2/3 ani cu perioada 01.04.17-30.04.17 sau b) suspendare
8. in revisal la revenire - stare activ cu data 01.05.2017?
9. este necesar sa mai faca o cerere de revenire?

va multumesc mult
o zi frumoasa

Scrie răspuns