suspendare crestere copil

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
ichimp17
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 27, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#106 Mesaj de ichimp17 »

Pentru Balazse ,

M-am uitat si nu-mi trece data plecarii in D112 si cred ca stiu si de ce .Am facut stat plata si imediat dupa, am generat o D112 sa vad daca-mi da ceva eroare. La cateva zile abia am descarcat noua versiune saga 425. Imi amintesc ca spuneai cuiva sa merga in temp si sa stearga dar nu mai gasesc unde anume dadeai acele indicatii . Cred ca am sa trec cu mana .

Iti multumesc pentru rabdare si raspunsuri

O zi minunata

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: suspendare crestere copil

#107 Mesaj de eugen01 »

In folderul TEMP se regasesc fisierele generate din program (cel putin asa este setat programul sa procedeze). Acolo trebuie sa cauti D.112 pentru luna iunie si sa il stergi.
Dupa care revii in Saga si o data la stat de plata apesi "actualizare date", dupa care treci la "declaratie unica 112" si alegi "actualizate date" (se afla langa butonul "generare pdf"). Acum poti utiliza butonul "generare pdf".

ichimp17
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 27, 2009 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#108 Mesaj de ichimp17 »

Multumesc si tie eugen . Asa am procedat . Uitasem sa dau actualizare date la D112 .S-a rezolvat datorita voua .


Inca odata MULTUMESC !

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: suspendare crestere copil

#109 Mesaj de eugen01 »

ei...raspunsurile deja erau date :
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... erare+D112
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 12#p141219
in fine...totul e bine cand se termina cu bine.

Up-Date pentru xml-isti:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ml#p146350

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: suspendare crestere copil

#110 Mesaj de pinteae »

Concediile pentru ingrijirea copilului, ca sa apara in D112 corect, le-am inregistrat astfel:
- Am completat in ecranul concedii, perioada pentru care beneficiaza de concediu de crestere copil;
- In ecranul salariati nu am completat ultima zi lucrata, deoarece trebuie sa apara in D112 in toata perioada;
- In D112, la salariata respectiva, am completat cu "1 - Asigurat" la concedii si indemnizatii si la somaj (lucru acesta ar trebui sa-l faca SAGA).

In felul acesta salariata apare in D112, este asigurata (asa trebuie sa fie din puct de vedere al ANOFM), iar conditia privind data plecarii este indeplinita in sensul in care apare in D112, iar "Data plecare" <= ultima zi a lunii de raportare

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: suspendare crestere copil

#111 Mesaj de balazse »

Pentru acest punct de vedere de la ANOFM ai si un document emis de ei sau de la Ministerul Muncii?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: suspendare crestere copil

#112 Mesaj de pinteae »

Salariatul care are un contract de munca valabil, chiar daca este suspendat, este asigurat prin efectul legii. Eu consider ca asa trebuie interpretat, am transmis D112, am verificat la AJOFM si este ok. De la somaj mi-au confirmat ca in perioada de suspendare, chiar daca nu realizeaza venituri, salariatul trebuie sa apara asigurat. Acesta este si scopul includerii salariatilor aflati in concediu de crestere copil, in D112.
Anterior am prezentat modul in care procedez eu.
In D112 fiecare face cum considera ca-i bine.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: suspendare crestere copil

#113 Mesaj de eugen01 »

ehh..nu stiu daca e chiar asa :
https://www.google.ro/?gws_rd=cr&ei=TvJ ... ANAF+D+112

(intrebari/raspunsuri pagina 3 -4 din PDFul ANAF) dar..pe de alta parte :
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?p=81143

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: suspendare crestere copil

#114 Mesaj de pinteae »

In topicul http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?p=81143, la intrebarea formulata de butnarur "pt somaj si cci cum ati trecut? asigurat sau neasigurat?", tomac raspunde "Asigurat".
Se pare ca nu sunt singurul care interpreteaza in felul acesta.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#115 Mesaj de ferenta »

Totuşi până la urmă cum Dumnezeu trebuie raportată în D112, persoana cu cim suspendat pentru creştere copil, ca asigurat sau neasigurat la sănătate şi şomaj?Eu am lăsat aşa cum face SAGA, adică neasigurat.Întreb asta pentru că am un caz în care persoana a avut nevoie de medicamente compensate, iar medicul de familie i-a spus că din păcate apare ca neasigurată în baza sa de date.Am verificat şi eu şi aşa apare în SIUI.E cazul să fac eu rectificative (că şi aşa nu am altceva mai bun de făcut :P ) sau să o trimit la Agenţia de Prestaţii Sociale?
Dacă a mai întâmpinat cineva probleme de acest gen, poate mă luminează şi pe mine, vă rog frumos!Mulţumesc!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: suspendare crestere copil

#116 Mesaj de cernatv »

APS-ul trebuie sa o declare ca asigurata. Dar la viteza cu care se misca lucrurile la institutiile publice cred ca o sa declare abia dupa ce termina concediul sau dupa ce se casatoreste copilul.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#117 Mesaj de ferenta »

Mulţumesc CernatV, dar eu ce să înţeleg?Din tot ce-am citit şi răscitit pe forum văd că părerile sunt împărţite...şi unii angajatori totuşi raportează!
O să văd la ce rezultat ajung şi eu după ce ne împărţim părerile cu cei de la APS, zilele astea! :)
Însă nu pot să nu mă întreb dacă Doamne fereşte persoana în cauză se îmbolnăveşte pe perioada concediului de creştere a copilului şi ajunge la spital...
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: suspendare crestere copil

#118 Mesaj de cernatv »

Vezi si instructiunile de completare a D112, versiunea din sept.2013. APS-ul trebuie sa declare.
Cu imbolnavitul e alta poveste. Stie toata lumea ca esti ca si mort daca te-ai imbolnavit in RO si nu ai bani sa pleci in UE. Nu mai conteaza daca esti asigurat sau nu.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: suspendare crestere copil

#119 Mesaj de ferenta »

E clară treaba! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: suspendare crestere copil

#120 Mesaj de ionascus »

Sunt si eu in situatia de a intocmi D112 pt. o persoana aflata in concediu crestere copil si am gasit urmatoarea informare:

http://www.cnas.ro/casbh/media/pageFile ... 20D112.pdf

"Persoanele care au suspendat contractul de muncă pentru că se află în concediu de creştere a copilului până la 2 -3 ani, vor fi raportate în continuare în D112 fără dată de închidere".

Fiecare institutie cu punctul sau de vedere iar noi facem fiecare cum credem.

Scrie răspuns