retinere6.5% in cazul conventiilor civile

Mesaj
Autor
zavadovschio
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

retinere6.5% in cazul conventiilor civile

#1 Mesaj de zavadovschio »

De anul trecut tin contabilitatea la un ONG care isi plateste colaboratorii in baza unor conventii civile. Pina acum din sumele datorate colaboratorilor am retinut 6.5% pentru sanatate si 16% impozit pe venit. Citiva dintre colaboratori care mai lucreaza in acelasi regim si cu alte ONG-uri s-au plins ca acolo nu le este retinuta contributia de 6.5% pentru sanatate intrucit au contract de munca unde le sunt retinute toate contributiile. Am fost la Finante sa intreb si mi s-a spus ca obligatoriu trebuie platita contributia la sanatate indiferent de natura venitului obtinut. In programul Saga, la statul de plata pentru colaboratori se retine numai impozitul pe venit. Am citit si mesajele de pe forum dar mi se pare ca parerile sunt impartite. Imi poate spune cineva cum e corect si care e baza legala?
Va multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

pt contractele civile conform codului civil se opreste doar impozit de societate
sanatatea este platita separat de fiecare beneficiar de venit

zavadovschio
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

#3 Mesaj de zavadovschio »

Multumesc pentru raspuns.
Deci in final, oricum colaboratorul trebuie sa-si achite contributia de 6,5% la sanatate? Nu stiu pe nimeni care sa mearga singur sa-si achite contributia respectiva, mai ales daca nu este verificat. Daca colaboratorul trebuie sa-si plateasca contributia, ONG-ul nu trebuie sa plateasca cei 6% si 0,85%?
Indemnizatiile acordate presedintelui ONG-ului sunt tratate ca si cele acordate unui administrator de firma si se retin 6,5% si impozit 16%?

Scrie răspuns