Stagiu minim de cotizare

Mesaj
Autor
dinug
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Stagiu minim de cotizare

#1 Mesaj de dinug »

Pt a beneficia de concediu maternitate/cci care este, pana la urma, stagiu minim de cotizare?!
Multumesc

Avatar utilizator
gaalo
Mesaje: 226
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Romania
Contact:

Re: Stagiu minim de cotizare

#2 Mesaj de gaalo »

dinug scrie:Pt a beneficia de concediu maternitate/cci care este, pana la urma, stagiu minim de cotizare?!
Multumesc
minim o luna
[color=brown]Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.[/color]

dinug
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de dinug »

Baza legala este cumva 399/2006....; am citit cam mult legislatie astazi, nu numai pe tema asta si s-ar putea sa le incurc

Avatar utilizator
gaalo
Mesaje: 226
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Romania
Contact:

#4 Mesaj de gaalo »

dinug scrie:Baza legala este cumva 399/2006....; am citit cam mult legislatie astazi, nu numai pe tema asta si s-ar putea sa le incurc
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr.158 din 17 noiembrie 2005
privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate


Art. 7. “ – Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.” (legea nr. 399/2006).

Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe ţară, pe baza cărora se calculează, contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, (modificat prin O.U. nr. 91 din 22 11 2006)
„”(2) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor art. 10 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.158/2005, se constituie baza de calcul a indemnizaţiilor se utilizează perioade asimilate stagiului de cotizare dintre cele prevăzute la alin. (1), veniturile ce se iau în considerare sunt cele în baza cărora s-a datorat sau, după caz, s-a achitat contribuţia de asigurări sociale în sistemul public de pensii, respectiv cuantumul indemnizaţiei de risc maternal. (ORDONANŢĂ nr.1 din 12 ianuarie 2006)
(2) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul a indemnizaţiilor, se utilizează perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) şi c), veniturile ce se iau în considerare sunt:
a) cuantumul indemnizaţiilor, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. c) şi alin. (2);
b) salariul de bază minim brut pe ţară, din perioadele respective, pentru situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (1) lit. b) şi alin. (3).
(3) Prevederile alin. (1) se aplică şi în cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, al pensionarilor nevăzători, pe perioada în care se află în situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B şi alin. (2) lit. c) şi d).
(4) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situaţiile prevăzute la art. 9 şi 31, baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuţia, cu respectarea prevederilor alin. (2). (modificat prin O.U. nr. 91 din 22 11 2006)

nu pot atasa Legea este prea lung. :cry:
[color=brown]Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.[/color]

dinug
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de dinug »

Multumesc de ajutor.

Scrie răspuns