DECLARATIA 100

Mesaj
Autor
militarul267
Mesaje: 82
Membru din: Vin Feb 17, 2006 12:00 am

DECLARATIA 100

#1 Mesaj de militarul267 »

La cateva firme am depus declaratia lunar cu toate ca ma incadram la trimestru dar am zis ca pt mai multa siguranta sa merg la fel mai ales ca toti clientii mei refuza sa plateasca la trimestru vor tot lunar, astazi am fost la fisc sa depun restul si nu mi le-a primit sa merg cu ele in aprilie .Iam intrbat ce se intampla cu cele primite si operate pt ca o sa dublez luna ianuarie iar la ei o sa fie o varza plati anticipate declaratii la 3 luni Ce credeti apar ceva norme cu ceva explicatii sau sa depun rectificative pentru cele depuse.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

sau depui in aprilie sumele pt februarie si martie
cel mai bine e sa iei o fisa sintetica de la ei

Avatar utilizator
gaalo
Mesaje: 226
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Romania
Contact:

Re: DECLARATIA 100

#3 Mesaj de gaalo »

militarul267 scrie:La cateva firme am depus declaratia lunar cu toate ca ma incadram la trimestru dar am zis ca pt mai multa siguranta sa merg la fel mai ales ca toti clientii mei refuza sa plateasca la trimestru vor tot lunar, astazi am fost la fisc sa depun restul si nu mi le-a primit sa merg cu ele in aprilie .Iam intrbat ce se intampla cu cele primite si operate pt ca o sa dublez luna ianuarie iar la ei o sa fie o varza plati anticipate declaratii la 3 luni Ce credeti apar ceva norme cu ceva explicatii sau sa depun rectificative pentru cele depuse.
Am patit si io la fel, am depus DEC 100 si nu trebuia numa' trimestrial si au spus sa fac Declaratii rectificate cu toate contributiile aferent luni Ianuarie.
[color=brown]Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.[/color]

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#4 Mesaj de Doriana »

ori puneti banii in banca lunar si ii virati trimestrial ori ii virati lunar
tot acolo iesiti
declarati trimestrial
ca aia la finante nu se supara daca platiti inainte de termen..
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

militarul267
Mesaje: 82
Membru din: Vin Feb 17, 2006 12:00 am

#5 Mesaj de militarul267 »

dar ce facem cu somajul daca avem de incasat ei cer declaratia 100 pana pe 25 cel putin asa e la Pitesti

Avatar utilizator
orsii245
Mesaje: 32
Membru din: Mie Mar 01, 2006 12:00 am

#6 Mesaj de orsii245 »

la noi se cere numai plata, asa ca hai la plati anticipate...oricum e superoferta :)

stefanv
Mesaje: 71
Membru din: Joi Iun 01, 2006 12:00 am

#7 Mesaj de stefanv »

Daca ai depus decl.100 eronat, te duci la adm.si faci o adresa de anulare a acestei decl.

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#8 Mesaj de Doriana »

militarul267 scrie:dar ce facem cu somajul daca avem de incasat ei cer declaratia 100 pana pe 25 cel putin asa e la Pitesti
:shock:
la noi cer decl la somaj depusa si pontajul, de plata nu sunt curiosi deloc....
decl 100 nu au cerut niciodata.....
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

filipd
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg.Lapus, Maramures

#9 Mesaj de filipd »

atentie, plata salariilor si a contributiilor aferente au ramas tot 25 a fiecarei luni, doar declararea acestora va fi la trimestru.
Voi ce credeti ca statul isi permite sa piarda o masa de bani, asteptand incasarea doar la trimestru, in loc sa ii aiba lunar, pentru ai putea toca mai repede!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#10 Mesaj de apetrem »

Nu.

"Prin derogare de la dispoziţiile legale în vigoare privind termenele de plată, impozitele şi contribuţiile aferente veniturilor din salarii se plătesc astfel: a) trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului, de către contribuabilii persoane juridice care au statut de microîntreprindere, în condiţiile Legii nr. 346/2004 ... "


Codul de procedura fiscala, art.109, alin.(7)

Scrie răspuns