conventii civile cu iulie 2012

Mesaj
Autor
apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: conventii civile cu iulie 2012

#46 Mesaj de apetrem »

belui scrie:multumesc mult pentru raspunsuri, deci nu ma impiedica nimic ca sa le opresc 10%, doar sa-si dea acordul ...
of, in acest caz mai fac economii la buget :D
Nu faci nici o economie ... doar il bagi pe om la plata ...
Si sa vezi ce-ti aud urechile, dupa ce il va chema fiscul sa plateasca diferenta.
Marian Apetre

belui
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 13, 2012 9:15 am

Re: conventii civile cu iulie 2012

#47 Mesaj de belui »

conventiile civile in sport se fac pe suma net, si ii opresc toate contributiile , el nu mai are nimic de plata doar ca impozitul de 16% se calculeaza la brut, si cel de 10% se calculeaza la dif dintre brut si celelalte contributii... si normal ca fac economie

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: conventii civile cu iulie 2012

#48 Mesaj de apetrem »

Aha, si pe ce te bazezi, care e articolul de lege.
Ca eu n-am vazut sa scrie pe undeva conventii civile cu sportivi...
Marian Apetre

belui
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 13, 2012 9:15 am

Re: conventii civile cu iulie 2012

#49 Mesaj de belui »

citeste legile si regulamentle Federatiei Romane de Fotbal ... am o echipa care este in Liga a II- a si inca sunt incepatoare dar sper sa ma descurc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: conventii civile cu iulie 2012

#50 Mesaj de herganiec »

legile si regulamentle Federatiei Romane de Fotbal nu sunt deasupra de codul fiscal.. aveti grija.. cu aceste conventii civile.. sportivii nu joaca doar ocazional ci luna de luna poate chiar zi de zi antrenamente, una alta.. caz in care trebuie contract de munca (macar partial).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: conventii civile cu iulie 2012

#51 Mesaj de crisanl707 »

eu tot nu sunt pe deplin lamurita in legatura cu un titular al unei ii . Daca este salariat in alta parte plateste sanatate dar eu cum declar , la ce valoare se calculeaza si cum configurez in program?. De luna urmatoare i se incheie contractul la firma unde este angajata si trebuie sa i se plateasca si cas Va rog frumos daca ma puteti lamuri si pe mine.. nu stiu cum trebuie.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: conventii civile cu iulie 2012

#52 Mesaj de apetrem »

Nu declari nimic, in afara de 200
Pe baza ei, fiscul emite decizii, atat pt. impozit cat si pt. contributii
Marian Apetre

gondorg145
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 24, 2012 10:59 am

Re: conventii civile cu iulie 2012

#53 Mesaj de gondorg145 »

in legatura cu contractele de consignatie in cazul in care deponentii sunt persoane fizice iar vanzatorul este persoana juridica...retinerile la sursa in cazul acesta cum se declara?

minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: conventii civile cu iulie 2012

#54 Mesaj de minum »

Pentru o conventie civila la o asociatie de proprietari in afara de contributiile individuale retinute din salariul brut asociatia mai plateste ceva in calitate de angajator?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: conventii civile cu iulie 2012

#55 Mesaj de herganiec »

nu mai plateste nimic.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

neagm580
Mesaje: 48
Membru din: Joi Iun 28, 2007 12:00 am

urgent

#56 Mesaj de neagm580 »

Buna seara, in cazul unui conventii civile pentru presedintele unei asociatii de proprietari, se completeaza declaratia 112, prin care se calculeaza si declara urmatoarele:
- CAS angajator
-CAS angajat
-CASS angajat
-CASS angajator
-impozit pe salarii
-fd de risc si accidente?

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: conventii civile cu iulie 2012

#57 Mesaj de paidolat181 »

Salut!
In cazul unei persoane care are functia de baza la o alta firma, insa, incheie un contract civil ptr o prestatie ocazionala cu o alta firma, i se mai retine sanatate?
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24122
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: conventii civile cu iulie 2012

#58 Mesaj de balazse »

Normal ca se retine. N-are legatura functia de baza cu sanatatea.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: conventii civile cu iulie 2012

#59 Mesaj de paidolat181 »

Stiu ca nu are functia de baza nimic cu sanatatea, am facut aceasta remarca ptr a diferentia activitatea de la firma a la care are contract de munca fata de ce de la firma B unde are doar o prestatie unica pe baza unui Contract Civil. Stiam ca la un moment dat s-au exceptat de la plata CASS veniturile din Contracte civile daca persoana respectiva era angajata cu contract de munca in alta parte! Nu mai stiu daca mai este valabila aceasta regula!!

PS
Se pare ca am ”inversat” contributiile.... corect..nu se retine CAS si se retine CASS!
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

lazarh328
Mesaje: 86
Membru din: Vin Feb 14, 2014 4:01 pm

Re: conventii civile cu iulie 2012

#60 Mesaj de lazarh328 »

Am primit o decizie de impunere pe anul 2012, cand aveam conventie civila la o asociatie de proprietari.
Pe total venituri din anul 2012 calculeaza contributia de sanatate, impartind veniturile pe luni in suma egala.
Contributia a fost platita din iulie, cand a aparut decl. 112.
E legal cum calculeaza ANAF? Trebuia sa platim si anainte de iulie? Eram pensionar.

Scrie răspuns