incetare contract munca

Mesaj
Autor
niculceaa
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

incetare contract munca

#1 Mesaj de niculceaa »

Cu ce art pot sa fac incetarea ctr pentru un salariat cu absente nemotivate ?
patronul nu vrea cu art 61 a disciplinar.

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: incetare contract munca

#2 Mesaj de adrigela77 »

....atunci convoaca salariatul, pune-l sa face cerere de incetarea contractului indiv de munca la zi , art. 55 lit. b din Codul munci...si gata....cu art asta nu poate lua somaj daca vrei sa ajunti :mrgreen: ......sau cu art. 65 al. 1 din codul muncii desfintarea postului cu care poate lua somaj, ....bafta

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: incetare contract munca

#3 Mesaj de niculcea »

salariatul ne e de gasit,deci nu se poate cu acordul partilor....
si nici somaj....pentru ca trebuie sa angajeze in locul lui...
o alta varianta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: incetare contract munca

#4 Mesaj de balazse »

Art.61 lit.a.

niculceaa
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

Re: incetare contract munca

#5 Mesaj de niculceaa »

va rog sa imi spuneti daca sunt corecti pasii pentru o incetare ctr munca disciplinar:

etape incetare ctr munca disciplinar cf art 61 a:
1. referat sesizare abateri
2. decizie constituire comisie cercetare disciplinara
3. trimitere convocare scrisa salariatului
4. proces verbal intocmit in urma cercetarii disciplinare
5. decizie incetare contract munca
6. informarea salariatului privind incetarea ctr munca

pana la definitivarea etapelor, cum trebuie sa imi apara salariatul respectiv in pontaj si stat de salariu? :roll:

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: incetare contract munca

#6 Mesaj de herganiec »

absent nemotivat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

niculceaa
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

Re: incetare contract munca

#7 Mesaj de niculceaa »

revin la etapele parcurse pentru desfacere ctr disciplinar.....
trebuie sa operez in revisal perioada de suspendare: data de cand nu a mai venit la munca pana la data convocarii? in ce termen se opereaza suspendarea?
mi-a neclar suspendarea ctr pt cercetare disciplinara cf art 52 1 a..... :roll:
ma poate ajuta cineva?

dabicanc
Mesaje: 8
Membru din: Mie Dec 05, 2012 8:26 am

Re: incetare contract munca

#8 Mesaj de dabicanc »

Da,
faci in revisal suspendare cf art. 51 aliniatul 2, prima zi de suspendare e prima zi nemotivata a salariatului, incetarea suspendarii trece-o cam dupa o luna, in functie de timpul estimat al cercetarii disciplinare.
Apoi faci convocarea la cercetare si o trimiti prin posta, cu confirmare de primire, la adresa din buletin, care ar trebui sa fie identica cu cea din CIM.
Data cercetarii trebuie stabilita de asa natura incat convocarea trimisa prin posta sa aiba timp sa ajunga la salariat, plus vreo 3 zile ca el sa se prezinte la firma.
Daca nu s-a prezentat la cercetare, intocmesti un pv al comisiei de cercetare din care sa reiasa acest lucru, iar data acelui proces verbal= data ultimei absente nemotivate.
Cu ziua urmatoare poti desface disciplinar.
Confirmarea de primire returnata de posta romana, cu sau fara semnatura salariatului, o atasezi la dosarul disciplinar.
Daca data la care se incheie toata tevatura depaseste data suspendarii din revisal, faci o pelungire a suspendarii; daca e mai mica, incetezi suspendarea cu acea data si faci desfacerea cu ziua urmatoare.

dabicanc
Mesaje: 8
Membru din: Mie Dec 05, 2012 8:26 am

Re: incetare contract munca

#9 Mesaj de dabicanc »

atentie la intocmirea PV si a deciziei de desfacere, sa fie motivata atat in fapt, cat si in drept, altfel poate fi contestata foarte usor.
iti dau orientativ un model de proces verbal



S.C. ______________ SRL Nr.___/___________
Sediul ________________
COD FISCAL ______
Telefon / fax ________



Proces Verbal
Privind desfasurarea procedurii disciplinare prealabile.


Incheiat astazi, _____________ la sediul S.C. ______________ SRL din Loc___, Str. ___, nr.___ in urma intrunirii comisiei de cercetare disciplinara.
In scopul desfasurarii procedurii de cercetare disciplinara prealabila in conformitate cu dispozitiile Art. 251 – Codul Muncii

Comisia de cercetare disciplinara formata din urmatoarele persoane:

Nume prenume -Presedinte
Nume prenume – Membru
Nume prenume – Membru

1. Sesizarea cu privire la savarsirea abaterii disciplinare a fost formulata de Nume prenume prin referatul inregistrat sub nr. …din data de ….
2. Subiectul abaterii disciplinare este Nume prenume salariat , avand functia de Muncitor Necalificat COR 932007, in cadrul sectiei “SEDIU” al S.C. ___ SRL
3. Sesizarea s-a facut in legatura cu savarsirea urmatoarelor fapte:
Salariatul Nume prenume a lipsit nemotivat in perioada xx.xx.2013- xx.xx.2013 savarsind un numar de 6 zile nemotivate.
Fapta este grava si repetata intrucat a impiedicat desfasurarea normala a activitatii sectiei, aducand prejudicii angajatorului.

4 In urma sesizarii Domnul Nume prenume salariat a fost invitat prin Comunicarea nr ___ / ______ pentru a fi ascultat in legatura cu abaterea respectiva. Adresa a fost comunicata personal salariatului, pe baza de semnatura de primire / prin posta cu confirmare de primire, la data de _________.

5. Domnul Nume prenume salariat nu s-a prezentat la data mentionata prin convocare, respectiv in data de ____, astfel incat nu a fost posibila ascultarea salariatului cu privire la constatarile cuprinse in referatul de sesizare al conducerii.

6 In legatura cu abaterea sesizata comisia a retinut urmatoarele:

Salariatul Nume prenume a lipsit nemotivat timp de 6(sase) zile, din data de 01.02.2013 pana in data de 08.02.2013- inclusiv, cand a fost emisa adresa de convocare nr. ___/ __________, continuand sa lipseasca nemotivat pana astazi, xx.xx.2013 – inclusiv-, totalizand un numar de xx zile nemotivate.
Fapta a fost savarsita cu vinovatie prin care s-au incalcat prevederile Art. xx si Art. xx din Regulamentul de Ordine Interioara al societatii, precum si prevederile Art.xx din Contractul Colectiv de Munca incheiat la Nivel de Unitate si inregistrat la ITM Cluj sub numarul xxx / xx.xx.20xx.
7. Avand in vedere aceste constatari comisia propune sanctionarea d-lui Nume prenume CNP xxxxxxxxxxxxx cu desfacerea disciplinara a contractului individual de munca in temeiul Art . 248 alin (1) lit (e) din Codul Muncii

Membri comisiei:


Nume prenume ,

Nume prenume,

Nume prenume,


Cluj Napoca la,
xx.xx.2013

niculceaa
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

Re: incetare contract munca

#10 Mesaj de niculceaa »

multumesc pentru ajutor.
sa recapitulez: salariatul a savarsit o abatere grava, iar patronul nu l-a mai primit la servici a doua zi.acesta l-a amenintat cu darea in judecata.
am urmat pasii descrisi mai inainte:
-referat
-intocmire decizie cercetare disciplinara
-convocare trimisa salariatului care a semnat de primire si a anuntat ca se va prezenta (peste 5 zile are loc convocarea)
urmeaza sa fac pv ( modelul pe care il am corespunde cu cel trimis de dvs.) in acest PV trebuie sa semneze si salariatul sau doar comisia?
intrebarea mea este in acest caz mai consider absente nemotivate, perioada de la intocmire referat pana la convocare? salariatul a venit a doua zi, dar nu a mai fost primit.....
care e termenul de declarare in revisal a suspendarii?

dabicanc
Mesaje: 8
Membru din: Mie Dec 05, 2012 8:26 am

Re: incetare contract munca

#11 Mesaj de dabicanc »

Acest proces verbal este valabil pentru situatia in care absentele nemotivate au fost reale si salariatul nu se prezinta nici la serviciu, nici la convocare.
Presupun ca nu e cazul sa precizez ca d.p.d.v. legal, patronul nu avea voie sa "trimita salariatul acasa" ci sa urmeze procedura cercetarii disciplinare.
Daca salariatul se prezinta la cercetare, atunci trebuie sa dea o declaratie scrisa in care sa se apare sau sa-si expuna punctul de vedere. El are dreptul de a fi insotit de unul din reprezentantii salariatilor sau de un membru de sindicat, daca aveti asa ceva in unitate.
Din procesul verbal trebuie sa reiasa desfasurarea cercetarii exact asa cum a decurs, sa fie mentionate articolele din ROI si Codul Muncii care au fost incalcate de salariat, deoarece daca ajungeti in instanta, acesta va fi una din problele de la dosar.
De asemenea atentie la decizia de desfacere, sa motivati in fapt si in drept, sa precizati termenul si instanta de judecata unde poate sa faca contestatia, etc...
Daca fapta salariatului este deosebit de grava, atunci v-as recomanda sa desfaceti disciplinar contractul pentru acea fapta si nu pentru absente nemotivate.
In egala masura, salariatul trebuia sa se prezinte la serviciu a 2-a zi, chiar daca a fost trimis acasa, sau vina sa-si lamureasca situatia

dabicanc
Mesaje: 8
Membru din: Mie Dec 05, 2012 8:26 am

Re: incetare contract munca

#12 Mesaj de dabicanc »

in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii se inscrie in revisal. da, salariatul primeste un exemplar din pv.

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: incetare contract munca

#13 Mesaj de niculcea »

multumesc pentru ajutor.

constantind674
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Re: incetare contract munca

#14 Mesaj de constantind674 »

Buna seara, am si eu o problema cu un salariat cetatean strain care a facut cerere de concediu fara plata pentru a merge acasa la operatie pe o perioada de 3 luni si nu s-a mai intors, problema este ca eu nu ii stiu adresa din Turcia si nu ii pot transmite notificari iar la adresa care o avea in legitimatie nu mai este chirias. Cum pot sa ii desfac contractul de munca, cu acordul partilor este exclus ca nu imi poate semna, notificare nu ii pot trimite, ce optiune mai am? In plus cum ii pot inchide incetarea suspendarii daca el nu s-a intors?
Multumesc mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: incetare contract munca

#15 Mesaj de tomac »

De unde știți că nu mai este chiriaș? Dvs trimiteți notificare la adresa din contractul de muncă.
Nu contează că deja știți, neoficial, că nu mai stă acolo.
Din ce știu eu și la autoritatea pentru străini trebuie notificat în cazul cetățenilor din afara UE încetarea CIM sau modificarea CIM.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns