state salarii

Mesaj
Autor
nutum897
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 22, 2008 12:00 am

state salarii

#1 Mesaj de nutum897 »

Va rog, sa-mi spuneti, care este modalitatea de selectie, pentru a putea lista state de salarii distincte pe punctele de lucru ale firmei.
Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: state salarii

#2 Mesaj de septimiuv »

pui bifa la.... tiparire selectiva :lol:

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: state salarii

#3 Mesaj de kalapism »

Buna dimineata,
Lucrez in saga C si am un magazin alimentar in care salariatii aveau program de lucru 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. Din 17,09,2013, magazinul s-a modificat in non stop si fetele lucreaza si sambata si duminica si ore de zi si ore de noapte. Cum fac corect statul de salarii pentru calcularea corecta. Trebuie modificat undeva in configurari sau in foaia colectica de prezenta sau pe fiecare slariu in parte ma duc la detalii?

Va multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: state salarii

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Spor de week'end+spor de noapte
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: state salarii

#5 Mesaj de herganiec »

si ore suplimentare platite dublu (daca nu dai liber).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: state salarii

#6 Mesaj de kalapism »

Imi mai puteti spune va rog care sunt procentele la sporurile de weekend si sporurile de noapte?

Va multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: state salarii

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Spor week'end minim 1%
Spor noapte 25%
Codul Muncii scrie:Art. 126. - Salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor pentru munca prestată în timpul nopţii de 25% din salariul de bază, dacă timpul astfel lucrat reprezintă cel puţin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Art. 137. - (1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: state salarii

#8 Mesaj de kalapism »

nu-mi iasa statul de salarii, gresesc undeva, la configurare salarii la sporuri am introdus prima rubrica cu procent 1% la spor de weekend, este bifat in dreapta salariul de baza. mai trebuie ceva la configurari sa bifez? sau doar pe salariat intru la rubrica Salariati si doar acolo pun sporul?

Va multumesc!

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: state salarii

#9 Mesaj de kalapism »

am introdus pe salariat primul spor introdus la configurare salariati si la suma fixa lunara nu stiu ce trebuie introdus.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: state salarii

#10 Mesaj de kalapism »

nu mai trebuie introdus nimic la suma fixa lunara , am vazut ca in statul de salarii imi apare suma de 8 lei.

va multumesc mult!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: state salarii

#11 Mesaj de fagarasa176 »

Vezi ca sporul de week'end este spor permanent si trebuie raportat in revisal
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: state salarii

#12 Mesaj de kalapism »

Nici asta nu am stiut, multumesc mult!
Si in revisal se introduce contracte- modificare salariat si adaug sporul?
In termen de cate zile trebuia sa declar in revisal?

Va multumesc!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: state salarii

#13 Mesaj de gramac921 »

19 zile lucratoare

nonosels
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 19, 2010 12:00 am

Re: state salarii

#14 Mesaj de nonosels »

Buna seara
Vreu sa scot un stat de plata pentru un salariat, am bitaf tiparire selectiva, imi arata salariatul dar la contributii societate imi apare total societate. Cum pot face sa-mi apara contributiile societatii doar pentru salariatul respectiv?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: state salarii

#15 Mesaj de gramac921 »

Nu poti sa vezi contributiile angajatorului doar pt un anume salariat. ( din tiparire selective ).

Eventual poti sa le vezi daca intri la Fisiere>Salriati>Simulare calcul salariu si acolo ori pui salariul brut , ori netul si o sa ai contributiile pentru suma respective ( atat ale angajatorului cat si ale angajatului ) , apoi poti lista instalatia asta :)

Scrie răspuns