desfiintare post

Mesaj
Autor
juncl750
Mesaje: 81
Membru din: Sâm Oct 20, 2007 12:00 am

desfiintare post

#1 Mesaj de juncl750 »

Am o lichidare cf,desfiintare post,intrebarea e: cat timp nu am voie sa fac angajare ,la acest post...?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: desfiintare post

#2 Mesaj de fagarasa176 »

E indicat cel putin 45 zile
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: desfiintare post

#3 Mesaj de herganiec »

si ai dat omul afara ? vezi ca trebuie sa-l intrebi pe el prima data la reinfiintare daca nu are de lucru trebui sa-l reangajezi.
(stiam ca dupa 6luni sau chiar mai mult) ai voie sa reangajezi pe acelasi post.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: desfiintare post

#4 Mesaj de fagarasa176 »

S'a modificat...si eu stiam tot de 6 luni...vezi la art. 74 chiar daca se refera la concedierea colectiva
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: desfiintare post

#5 Mesaj de herganiec »

mda.. te-am "verificat" .. asa se pare.. :)
Art. 74. [noi angajari dupa concedierea colectiva]
(1) In termen de 45 de zile calendaristice de la data concedierii, salariatul concediat prin concediere colectiva are dreptul de a fi reangajat cu prioritate pe postul reinfiintat in aceeasi activitate, fara examen, concurs sau perioada de proba.
(2) In situatia in care in perioada prevazuta la alin. (1) se reiau aceleasi activitati, angajatorul va transmite salariatilor care au fost concediati de pe posturile a caror activitate este reluata in aceleasi conditii de competenta profesionala o comunicare scrisa, prin care sunt informati asupra reluarii activitatii.
(3) Salariatii au la dispozitie un termen de maximum 5 zile calendaristice de la data comunicarii angajatorului, prevazuta la alin. (2), pentru a-si manifesta in scris consimtamantul cu privire la locul de munca oferit.
(4)) In situatia in care salariatii care au dreptul de a fi reangajati potrivit alin. (2) nu isi manifesta in scris consimtamantul in termenul prevazut la alin. (3) sau refuza locul de munca oferit, angajatorul poate face noi incadrari pe locurile de munca ramase vacante.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: desfiintare post

#6 Mesaj de balazse »

Daca angajezi pe alt post (cod COR diferit) in mod normal n-ar trebui sa fie probleme.

Pentru FagarasA176 si HerganieC
Atentie ca faceti referire la concediere colectiva si nu la concediere individuala, care nu este acelasi lucru.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: desfiintare post

#7 Mesaj de herganiec »

nu conteaza in cazul acesta. se aplica la fel.
treaba cu incadrarea in alta functie, e alta socoteala. Si eu am mai facut-o dar daca ai un vanzator in magazin, il dai afara(ca nu-ti place de el) si angajezi pe altcineva femeie de servici sau secretara si o pui sa lucreze in magazin.. iarasi ai probleme daca o gasesc cei de la ITM. asa ca depinde de la caz la caz si aceasta cu alt COR.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: desfiintare post

#8 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,

Daca firma decide sa desfiinteze postul de secretara, (e liber de vreo 2 ani) ce documente trebuie sa emita?
Se trimit informari la ITM, sau in alta parte?

Multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: desfiintare post

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Nu inteleg sensul intrebarii...
Daca nu ai o persoana angajata pe acel post ce rost are
Desfintarea este doar in momentul cand ai om angajat si il dai afara.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: desfiintare post

#10 Mesaj de ioni459 »

Am inteles. Atunci se poate modifica organigrama firmei din 2018 fara acest post.
Dar intern trebuie vreo decizie, hotarare ceva...chiar nu am mai avut speta asta

Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: desfiintare post

#11 Mesaj de herganiec »

nu trebuie nimic.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: desfiintare post

#12 Mesaj de ioni459 »

@herganiec m-ai lamurit.
Multumesc!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: desfiintare post

#13 Mesaj de tobosv790 »

Desfiintare post se face cand ai om pe post, cand nu mai de gand sa angajezi pe nimeni pe acel post (de exemplu ai magazin si desfiintezi postul de vanzator, e aiurea) si astfel ii creezi omului pe care il concediezi posibilitatea de a beneficia de ajutor de somaj.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: desfiintare post

#14 Mesaj de ioni459 »

Intrebarea era pentru desfiintarea/anularea postului care in anii trecuti a avut angajat iar acum e liber pt ca asta a fost decizia conducerii la modificarea ROF-ului firmei 2018.

Scrie răspuns