2 contracte de munca pentru o persoana la o firma

Mesaj
Autor
pirvm411
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 08, 2012 3:05 pm

2 contracte de munca pentru o persoana la o firma

#1 Mesaj de pirvm411 »

se pot incheia 2 contracte de munca pe numele aceleiasi persoane la aceeasi societate comerciala unul cu norma de 8 ore pentru un cod de ocupatie si unul cu timp partial de 2 orepentru alt cod de ocupatie , si daca in saga se pot inregistra si declaratia 112 se genereaza fara erori

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: 2 contracte de munca pentru o persoana la o firma

#2 Mesaj de cernatv »

Da, se pot incheie doua CIM-uri. In D112 se declara in sectiunile B si C.
Banuiesc ca si Saga genereaza corect declaratia in acest caz.

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: 2 contracte de munca pentru o persoana la o firma

#3 Mesaj de alexoaiac »

Se pot incheia 2 CIM-uri. Saga genereaza bine D112. Mai da ceva erori si atentionari la calculul contributiei de pensii si sanatate pentru angajat, pentru ca in stat se aplica procentul contributiei la fiecare venit in parte al angajatului, iar D112 il aplica la venitul cumulat. Dar se modifica manual contributia in D112 acolo unde iti da eroare si merge; eu la atentionare nu am modificat, pentru ca atentionarea nu impiedica generarea declaratie unice.
Si am mai avut probleme daca angajatul respectiv a adus concediu medical. Daca bag concediul pe fiecare CIM in parte imi da erori, daca il bag doar pe CIM-ul cu norma intraga, nu imi mai da erori...

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: 2 contracte de munca pentru o persoana la o firma

#4 Mesaj de marianam80 »

buna ziua!
am o persoana care a incheiat contractul de munca in luna martie si dupa o saptamana a revenit si i-am facut un nou contract
nu stiu pe unde gresesc dar in declaratia 112 imi apare doar un singur contract, datoriile imi apar corect ca sume iar declaratia nu-mi da erori
ceva nu-i bun
poate ma ajuta cineva

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 2 contracte de munca pentru o persoana la o firma

#5 Mesaj de tomac »

de ce nu-i bun?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: 2 contracte de munca pentru o persoana la o firma

#6 Mesaj de marianam80 »

Am rezolvat...am actualizat datele...am inchis saga ...restart calculator si a mers....ceva chestiuni tehnice
Multumesc dl tomac

Scrie răspuns