contributii salariale pensionari militari

Mesaj
Autor
filipc
Mesaje: 64
Membru din: Joi Iul 15, 2010 12:00 am

contributii salariale pensionari militari

#1 Mesaj de filipc »

Salut. Stie cineva daca un pensionar militar, care este angajat la un SRL beneficiaza de scutiri de contributii sociale? Urmeaza sa avem un angajat, pensionar militar care sustine ca nu trebuie platit decat impozitul pe salarii in cazul lui, insa eu nu am gasit nicaieri asa ceva. Daca ma poate ajuta cineva, va multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contributii salariale pensionari militari

#2 Mesaj de tomac »

În niciun caz. I se rețin toate contribuțiile așa cum i se reține oricărui pensionar ce are contract de muncă - adică mai puțin șomaj. În rest nu există nici o scutire.
Pentru cadre militare active sau pentru sumele ce le primesc cu ocazia indisponibilizării lor, da există excepții. Dar ulterior pensionării dacă se angajează la o firmă, tratamentul fiscal e similar oricărei persoane, pensionar, angajată cu contract de muncă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: contributii salariale pensionari militari

#3 Mesaj de steriel »

Pt un pensionar militar angajat cu fractiune de norma, cu salariu sub minim pe economie CAS SI CASS se platesc la nivelul sal minim sau se incadreaza la exceptii? Multumesc!

tanasen446
Mesaje: 30
Membru din: Lun Oct 31, 2016 12:40 pm

Re: contributii salariale pensionari militari

#4 Mesaj de tanasen446 »

steriel scrie:Pt un pensionar militar angajat cu fractiune de norma, cu salariu sub minim pe economie CAS SI CASS se platesc la nivelul sal minim sau se incadreaza la exceptii? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contributii salariale pensionari militari

#5 Mesaj de tomac »

Ce nu este clar în textul ăsta?
au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepția pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale, precum și a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: contributii salariale pensionari militari

#6 Mesaj de steriel »

Nu stiam daca pensionarii militari intra in categoria pensionarilor care beneficiaza de pensii de serviciu in baza unor legi speciale.

scmd
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 15, 2010 12:00 am

Re: contributii salariale pensionari militari

#7 Mesaj de scmd »

Referitor la contributiile ce se platesc pentru si de catre un pensionar militar puteti gasi niste informatii aici : https://chat.anaf.ro/ANAFI.nsf/9ab9e3e4 ... enDocument.
Interesant in acest caz ar fi modul de completare a D112 pentru astfel de persoane (eu trebuie sa refac cateva declaratii pentru anul 2017 si nu am reusit).

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: contributii salariale pensionari militari

#8 Mesaj de avramg »

Eu am pensionar militar care este pensionat in baza unei legi speciale( nu este pensionar la limita de virsta) cu drept de munca...pina acum i-am calculat cas si cass la nivelul salariuli realizat, insa din august 2017 i-am calculat la nivelu salariului minim de 1450 contributia angajatorului......nu stiu daca am procedat corect........

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contributii salariale pensionari militari

#9 Mesaj de tomac »

Da, e corect cum ați procedat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tanasen446
Mesaje: 30
Membru din: Lun Oct 31, 2016 12:40 pm

contributii salariale - concedii medicale

#10 Mesaj de tanasen446 »

Este normal sa calculeze cas la concediul medical. Am o salariata care este in concediu medical toata luna septembrie ( cod 01). Are pana la 30.09.2017 - 165 zile calendaristice .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: contributii salariale pensionari militari

#11 Mesaj de balazse »

Pentru TanaseN446
Pana la urma ai pus o intrebare sau ai facut o afirmatie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contributii salariale pensionari militari

#12 Mesaj de tomac »

Refaceți actualizarea și dați actualizare date în stat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

davidf827
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: contributii salariale pensionari militari

#13 Mesaj de davidf827 »

Sanatate se retine?

Scrie răspuns