spor salar fix

Mesaj
Autor
mireutam
Mesaje: 44
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

spor salar fix

#1 Mesaj de mireutam »

Buna ziua.De curand am fost intrebata de un titular a unei intrprinderi individuala cum se procedeaza cu un spor de weekend fix si nu am stiut cum sa-i raspund deoarece nu am avut nici o situatie de acest gen.Pt cunoscatori...
-salar 975 lei si 25 lei spor pt sambata.
Care este salarul brut? 975 lei sau se ia in calcul si sporul ?Cum se procedeaza in saga PS ca sa stiu si eu pe viitor?
Va multumesc.O zi frumoasa.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: spor salar fix

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Sporul de week'end se plica in procente la salariul de incadrare
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: spor salar fix

#3 Mesaj de herganiec »

....si sporul de weekend nu poate fi mai putin 1%.. deci puteti incepe de la 1% din salariul de incadrare in sus cat doriti.
asta pe langa faptul ca se plateste dublu.. (4 ore sambata inseamna 8 ore lucrate).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mireutam
Mesaje: 44
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: spor salar fix

#4 Mesaj de mireutam »

Sporul de weekend poate fi si fix din ce am mai citit si eu si chiar in revisal il poti bifa si pune ca fix.In saga am incercat si nu mi se pare corect cum imi genereaza statul de plata.Am introdus soprul fix la rubrica sporuri permanente .
Multumesc.

neaguv588
Mesaje: 23
Membru din: Vin Apr 05, 2013 6:33 pm

Re: spor salar fix

#5 Mesaj de neaguv588 »

Aceeasi problema ma preocupa si pe mine de ceva timp. Pentru zilele lucrate in week_end se acorda 2 zile libere consecutive in urmatoarea saptamana si un spor la salariu (>=1% sau suma fixa) stabilit prin CIM. Eu am simulat un calcul cu 1% si imi calculeaza 10 lei indiferent daca salariatul lucreaza 1, 2 sau mai multe zile de week-end. Este corect? Acest procent calculat la SB este fix pe luna, nu este in functie de nr. de zile sau ore lucrate sambata si duminica? Sau daca un salariat nu lucreaza intr-o luna deloc in week-end se mai acorda sporul, caci programul il genereaza?

O alta situatie pe care o intampin: atunci când un salariat lucreaza mai putin decat orele lucratoare din luna, de ce sunt generate 160 ore, adica programul normal de lucru? Este legat de faptul ca in meniul fisiere/salariati/tip salariu am optat pentru salariul lunar si trebuia orar?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: spor salar fix

#6 Mesaj de tomac »

Sporul se poate acorda și în sumă fixă.
Dar un spor permanent nu poate avea o bază de calcul variabilă, pentru că riscă să nu mai fie permanent. Permanent înseamnă că se acordă ....permanent. Nu condiționat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mireutam
Mesaje: 44
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: spor salar fix

#7 Mesaj de mireutam »

Pai la salariatul meu cred ca este permanent din moment ce in fiecare sambata lucreaza.Deci il trec bine la spor fix permanent?La salarul de baza il trec 975 lei si la sporuri permanente 25 lei fix?E corect cum se genereaza statul de plata?spor fix la salarul de baza?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: spor salar fix

#8 Mesaj de herganiec »

e bine si asa.
975....100%
25.........x
x=25*100/975=2.564% procentul pt weekend.
eu ii aplicam procent 2% direct din salariul de incadrare e mai simplu si comod (sporurile se acorda de obicei in procent din ceva, nu in suma fixa).
cand se schimba salariul de incadrare o sa-i aliniati din nou % sau o sa-i dati aceea si suma 25 lei?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mireutam
Mesaje: 44
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: spor salar fix

#9 Mesaj de mireutam »

Cand se va schimba ii va da aceeasi suma fixa 25 lei.Am mai vb cu cineva si mi-a zis ca trebuie sa-i calculez salarul in fiecare luna in functie de cate weeken-duri lucreaza si brutul va fi diferit .
exemplu: daca il angajeaza pe 16 ian.2015 iar in CIM are 975 lei salar brut si 25 lei spor fix atunci pe stat va aparea:
SALAR BRUT 1025 LEI deoarece sunt 3 sambete si 3 zile libere la alegere din cursul saptamanii.
Mie personal nu mi se pare corect deoarece se schimba salarul brut pe care l-am stabilit in CIM iar programul SAGA PS nu-mi poate calcula statul in acest mod decat daca modific eu in fiecare luna salarul de incadrare si zilele libere ceea ce iar nu mi se pare corect.
Va rog sa ma lamuriti sunt prea multe pareri.
Va multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: spor salar fix

#10 Mesaj de herganiec »

tomac scrie:Sporul se poate acorda și în sumă fixă.
Dar un spor permanent nu poate avea o bază de calcul variabilă, pentru că riscă să nu mai fie permanent. Permanent înseamnă că se acordă ....permanent. Nu condiționat.
@mireutam, tomac a scris clar, sporul permanent este permanent nu variabil in functie de cum lucreaza sambata sau duminica.
sporul trebuie sa fie minim 1%. si daca e permanent e cel mai bine sa il aplicati la salariul de incadrare.
975*1%= 10lei.. vi se pare mult pe luna (indiferent daca nu lucreaza toate weekend-urile dintr-o luna)?
cand se modifica salariul de incadrare atunci si % se schimba singur. si nu mai aveti grija lui.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: spor salar fix

#11 Mesaj de velicif »

Buna ziua,
Referitor la sporul de weekend acordat ocazional, in suma fixa, de exemplu 5 lei/zi, in cazul in care angajatul lucreaza uneori 1-2 sambete, alteori niciuna; eu il calculez dupa pontaj si in functie de sambetele lucrate pot iesi 5, 10 sau 0 lei. Cum il trec in Saga? Modific manual suma fixa in fiecare luna la sporuri permanente? sau trec suma rezultata la Alte venituri? Care este varianta corecta in asa fel incat sa nu fie probleme cu ITM-ul.
Multumesc

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: spor salar fix

#12 Mesaj de cernatv »

Alte venituri.
Cu ITM-ul probabil că o să ai probleme. Deoarece 90% dintre ei sunt ori de la PSD, ori rămaşi de pe vremea altor partide, majoritatea au o facultate tehnică pe la bază, deci habar nu au de Ordinul care reglemenează cerinţele legale în privinţa statelor de plată. Şi intelectul lor nici nu poate să-l compileze, chiar dacă l-ar citi zilnic.

Scrie răspuns