calcul concediu de odihna

Mesaj
Autor
ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: calcul concediu de odihna

#16 Mesaj de ioni459 »

Am o salariata care a revenit la serviciu din CCC pe 13.05.2016, deci a lucrat 13 zile pe MAi.
Din 01 iunie a solicitat si i s-a aprobat reducerea programului de lucru la 4 ore/zi.
In luna Aug vrea sa isi ia 10 zile de concediu.

La calculului mediei salariale relaizate pe ultimele 3 luni, Saga a calculat in luna MAi 2016 salariul de baza la nivelul lunii intregi adica ca si cum ar fi lucrat 21 de zile, si nu decat 13 zile, ca restul de 8 zile a avut ctr de munca suspendat pentru CCC.

Este corect asa?
Sau trebuie in luna MAi sa fie la nivelul salariului realizat efectiv??


Multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: calcul concediu de odihna

#17 Mesaj de fagarasa176 »

La calcul se ia in considerare salariul de incadrare nu salariul aferent timpului lucrat
Altfel se incalca art 150
ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: calcul concediu de odihna

#18 Mesaj de ioni459 »

Cam ilogic sa se ia in calcul un salariul de baza care se refera la o perioada suspendata...dar asa sunt legile noastre

multumesc @fagarasa176

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: calcul concediu de odihna

#19 Mesaj de avramg »

am o angajata ( prietena mea) cu 01.12.2017 si in ianuarie si-a luat 2 zile de concediu.
Problema este ca in decembrie a avut salariul de 9.500 lei si de la 1 ianuarie are 5000.
Cind i-a calculat indemnizatia pentru cele 2 zile de concediu i-a dat la nivelul salariului pe care il are in ianuarie. adica 5000/20*2=500......este corect cum s-a procedat? ce baza legala are ca nu s-a luat in calcul salariul din decembrie 2017?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: calcul concediu de odihna

#20 Mesaj de balazse »

Nu este corect, deoarece trebuie luat in calcul media pe ultimele trei luni care il compari cu luna in curs si se utilizeaza media cea mai mare.
Codul Muncii art.150. scrie:(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizația de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

Scrie răspuns