cic al doilea copil

Mesaj
Autor
mereutad482
Mesaje: 225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

cic al doilea copil

#1 Mesaj de mereutad482 »

O salariata aflata in cic urmeaza sa nasca al doilea copil in momentul in care primul copil va avea un an, 10 luni si 3 saptamani. Tatal nu are dreptul la cic.
1.Ce demersuri ar trebui sa faca pentru depunerea celui de-al doilea dosar si ce ar trebui sa contina ?
"Depunerea celui de-al doilea dosar se poate face cu 60 de zile inainte ca primul copil sa implineasca 2 ani. ". Dar al 2-lea copil se naste cu 30 de zile inainte....
2.Daca tatal nu vrea sa intre in cic pentru o luna, trebuie sa notifice Directia de asistenta comunitara (asa se numeste la Iasi) cu 60 de zile inainte. Dar daca tatal nu are dreptul - tot mai trebuie notificare?
3. Pentru perioada in care mama are dreptul la cic pentru ambii copii, am inteles ca exista un stimulent de suprapunere ?
4. Angajatorul mai este obligat la plata unui ajutor pentru nastere?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: cic al doilea copil

#2 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
am si eu o prb similara , o salariata a nascut al 2-lea copil in timpul indemnizatie primului copil, la data incetarii suspendarii ptr primul copil 18.04.2017, a depus cerere ptr suspendare ptr al-2-lea copil, initial a zis ca nu-i trebuie adev ca cei de la primarie o folosesc pe prima si ptr al 2-lea dosar insa dosarul nu i-a fost aprobat ca ii cer o noua adev...si a venit la mine, eu nu m-am intalnit cu un caz cu 2 copii si nu cunosc procedura ma poate ajuta cineva cu o idee cum sa fac a 2-a adev ca nu am ce sa-i trec la stagiu de cotiz fiind indemnizata de la stat pentru mai mult de 12 luni.
o idee sau o adev model , un link...multumesc..

Scrie răspuns