Concediu sarcina si lauzie

Mesaj
Autor
beleana
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 29, 2015 3:59 pm

Re: Concediu sarcina si lauzie

#16 Mesaj de beleana »

balazse scrie:Depui la unitate certificatul medical, pe baza careia vei beneficia de indemnizatia de concediu medical.
Dupa ce nu vei mai avea certificat medical, adica dupa cele 126 de zile (asta daca vrei sa stai atat in concediu medical) depui cerere pentru suspendarea contractului pentru crestere copil.
Pe perioada de concediu medical, unitatea va calcula indemnizatia si daca este cazul va solicita recuperarea indemnizatiei de la Casa de Sanatate.
La depunerea cererii unitatea va inregistra in ReviSal si suspenda contractul si va emite adeverinta necesara pentru a putea depune dosarul pentru indemnizatia pentru ingrijire copil.
Bun, cred ca am inteles pana aici, mai putin partea in care firma isi recupereaza banii de la casa de sanatate. In acest caz, cum trebuie sa procedez?
Si inca o intrebare..daca va intra tatal in paternitate, o va face de la data la care imi expira mie cele 126 de zile de medical?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu sarcina si lauzie

#17 Mesaj de balazse »

Referitor la postare:
tomac scrie: Folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua o discuție. Nu folosiți butonul "Citează" decât atunci când e nevoie să citați pe cineva.
De altfel, daca ai mai multe informatii ar fi bine sa ne zici de la inceput.
Cererea il listezi de aici:
"fisiere" -> "salariati" -> "adeverinte" -> "cerere restituire CM".
Despre dosar poti citii aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=9&t=22454
Referitor la concediul de paternitate citeste postarea lui StoicaT:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=5409

nagyc71
Mesaje: 25
Membru din: Joi Apr 09, 2015 4:13 pm

Re: Concediu sarcina si lauzie

#18 Mesaj de nagyc71 »

Buna, va rog sa ma ajutati la doua probleme la baza de calcul indemnizatie concediu medical pentru o persoana care a lucrat 10 zile dupa cresterea copilului pana la 2 ani si are certif.concediu medical cod 06 .
1. in SAGA introducerea zilelor lunare si indemnizatia de pe adeverinta primita de la ANPIS se trece la Zile CM respectiv la Indemnizatii CM ?
2. pe adeverinta apare si alocatia de stat pentru copii cate 200 lei lunar, suma trebuie sau nu adaugata la suma platita ca indemnizatie crestere copil.

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Concediu sarcina si lauzie

#19 Mesaj de margineane901 »

Buna seara!
Am si eu o problema (printre multe altele legate de bilant :D ), va rog mult sa ma ajutati:

Mi-au ramas 42 lei din sume CM din 2015 care nu au mai fost recuperati de la CASS si pe care trebuie sa ii trec pe cheltuiala. Sunt in contul 4311, caci acolo merg sumele din CCI de la inceput, nu am stiut ca ar trebui sa creez eu un analitic...
Deci, acum am pe credit cei 42 lei, iar daca incerc sa inregistrez 6458=4311, mi se duce tot pe credit aceasta suma.
Ce gresesc? Am cateva ore de cand imi zgaiesc ochii pe aici si apelez la bunatatea voastra sa ma luminati putin, ca imi ies fire albe :o


Si inca ceva: Am avut 3 luni de CM, in Saga mi-au intrat sumele pe credit, apoi le-am trecut in contul 4382 si au mers si pe debit,doar ca aceste sume nu sunt in fisa pe platitor si nu mai pot verifica soldurile si rulajele. Cum am avut luni intregi popriri pe cont, cu dobanzi si penalitati, ma lupt sa aduc la liman balanta, insa am intrat in ceata densa...
Multumesc frumos!

rohozeanuc
Mesaje: 53
Membru din: Joi Oct 11, 2012 9:15 am

Re: Concediu sarcina si lauzie

#20 Mesaj de rohozeanuc »

margineane901 scrie:Buna seara!
Mi-au ramas 42 lei din sume CM din 2015 care nu au mai fost recuperati de la CASS si pe care trebuie sa ii trec pe cheltuiala. Sunt in contul 4311, caci acolo merg sumele din CCI de la inceput, nu am stiut ca ar trebui sa creez eu un analitic...
Deci, acum am pe credit cei 42 lei, iar daca incerc sa inregistrez 6458=4311, mi se duce tot pe credit aceasta suma.
Daca ai suma de recuperat de la CM ar trebui sa fie pe credit cu minus iar cand faci 6458=4311 cu +42 lei ar trebui sa rezulte sold 0.
Voucher PC Garage R2KAQ8BC - reducere 1%

Scrie răspuns