Concediu sarcina si lauzie

Mesaj
Autor
margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Concediu sarcina si lauzie

#1 Mesaj de margineane901 »

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu un concediu prenatal, deoarece este un caz mai special si nu stiu exact cum sa procedez:
O angajata din 29.05.2015 intra in concediu in 19.08.2015, deci nu sunt in program 6 luni lucrate, pentru ca el sa poata face calculul; pana atunci angajata a beneficiat de indemnizatie de crestere a copilului.
Practic, vor fi asa:
luna feb - 600 lei (pe baza adeverintei de la ANPIS)
luna mar- 600 lei
luna apr - 600 lei
luna mai - 01.05-28.05 - 542 lei, apoi in Saga este 1 zi lucr - 49 lei
luna iunie - 21 zile lucr - 975 lei
luna iulie - 23 zile lucr - 1050 lei.
Cum sa inregistrez corect si sa calculez corect indemnizatia de maternitate si diferenta de recuperat de la CAS?
In speranta primirii unui raspuns, va multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Concediu sarcina si lauzie

#2 Mesaj de pinteae »

Cazul tau poate fi rezolvat in doua variante:
1. Salariata lucreaza din data de 29.05.2015, iar la data concediului (19.08.2015), indeplineste conditiile de stagiu de cotizare (22 de zile din ultimele 12 luni calendaristice) si baza de calcul (perioada lucrata in ultimele 6 luni anterioade lunii de concediu medical), fapt pentru care nu esti obligat sa-i soliciti stagiul de cotizare din perioada anterioara. Mai departe cunosti procedura (calcul din SAGA, declarare prin D112 iar daca este cazul de sume de recuperat, atunci depui dosarul la CJASS;
2. Ii soliciti stagiu de cotizare din perioada anterioara. Sumele din adeverinta le adaugi stagiului din perioada lucrata in firma, mai departe aplici aceeasi procedura. Atentie, pentru perioada in care a fost in concediu de crestere copil, trebuie sa tii cont de numarul de zile lucratoare din lunile respective. In adeverinta sunt cuprinse doar sume lunare nu si numar de zile aferente fiecarei luni.

De retinut!
Daca aplici prima varianta, salariata o sa beneficieze de o indemnizatie de CM mai mare. Asa o poti ajuta.

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Concediu sarcina si lauzie

#3 Mesaj de margineane901 »

Adevarul este ca nu prea cunosc procedura si imi este teama sa nu gresesc calculele...
Daca binevoiti, puteti sa detaliati cum ati proceda dvs,va rog frumos?
Adica ce trebuie sa fac eu, concret, pentru ca banuiesc ca tot eu va trebui sa determin si sumele de recuperat de la CAS, nu ma pot baza sau macar corecta, pe baza programului...
Va rog frumos sa nu fiti aspru cu un incepator... :oops:

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Concediu sarcina si lauzie

#4 Mesaj de pinteae »

In prima varianta descrisa, avand toate informatiile in SAGA (stagiu+baza), aplicatia calculeaza corect indemnizatia de c.m.
Baza de calcul va fii:
luna mai - 1 zi 49 lei
luna iunie - 21 zile 975 lei
luna iulie - 23 zile 1050 lei.
total - 45 zile 2074 lei => 46,09 lei/zi

In varianta a doua, calculul indemnizatiei trebuie sa-l faci manual. Baza de calcul va fii:
luna feb - 20 zile 600 lei
luna mar - 22 zile 600 lei
luna apr - 21 zile 600 lei
luna mai - 19+1=20 zile 542+49=591 lei
luna iunie - 21 zile 975 lei
luna iulie - 23 zile 1050 lei.
total - 127 zile 4461 lei => 34,77 lei/zi

In rest cred ca te descurci. Trebuie sa fi atent(a) la introducerea corecta a numarului de zile si a suportatorului (CCI).

Sfatul meu este sa folosesti prima varianta. Ai acoperire d.p.v.d. legal, iar salariata va beneficia de o indemnizatie mai mare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu sarcina si lauzie

#5 Mesaj de balazse »

Pentru PinteaE
Totusi cea legala/corecta nu ar fi varianta a doua?
Pentru varianta a doua nu are acoperire dpdv legal?

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Concediu sarcina si lauzie

#6 Mesaj de margineane901 »

Intre timp, m-am dumirit si eu si facusem calculele ieri, insa a cedat internetul si nu am mai putut sa raspund...
Mai trebuie sa verific ceva anume in D112?
In cererea de restituire apare suma de 89 lei, desi indemnizatia cuvenita pt 9 zile este 353 lei, banuiesc ca este diferenta cu ceea ce are de platit angajatorul.
Daca concediul incepe la 19.08 si apare in D112 la 25.09, atunci termenul de 3 luni pentru depunerea documentatiei la CAS va fi 25.12? Sau am mai citit de varianta de a se lua in calcul data de 25 a lunii aferente concediului - august si atunci va fi 25.11?
Va multumesc din suflet pentru rabdare!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Concediu sarcina si lauzie

#7 Mesaj de roncovf »

25 decembrie
http://www.casan.ro/casdb/page/procedur ... atori.html
(ultimele doua paragrafe)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Concediu sarcina si lauzie

#8 Mesaj de pinteae »

Pentru BalazsE

Legale sunt ambele variante.
Daca un salariat nu pune la dispozitia actualului angajator, stagiul de cotizare de la locul de munca/angajatorul anterior, dar indeplineste conditiile de stagiu de cotizare si baza de calcul din perioada lucrata la acesta, actualul angajator poate calcula indemnizatia de CM, doar pe baza stagiului de cotizare actual.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu sarcina si lauzie

#9 Mesaj de balazse »

Dar in acest caz pune la dispozitie, de aceea ar trebui utilizat a doua varianta, zic eu.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Concediu sarcina si lauzie

#10 Mesaj de pinteae »

Este adevarat.
Dar daca nu pune la dispozitie adeverinta?
Recomandarea de a recurge la prima varianta, se bazeaza pe acest fapt.
Actualul angajator, ca platitor de indemnizatie de CM, poate proceda in acest fel.

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Concediu sarcina si lauzie

#11 Mesaj de margineane901 »

Buna seara!

Revin, cu o alta nedumerire, nu as vrea sa gresesc, dat fiind faptul ca sunt in joc banii de recuperat de la CAS :?
Trebuie sa completez datele in certificatul de concediu medical, asa ca, va rog frumos, ma puteti ajuta sa inteleg mecanismul corect, adica cum identific corect in Saga:

1. Baza de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate o gasesc in Saga ca media zilnica (baza de calcul)?
2. Media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate este de fapt indemnizatia zilnica (85% aplicat la pct1)?
3. Zile baza de calcul banuiesc ca sunt zile baza?
4. Cuantumul indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate este cel din statul de plata?
5. Indemnizatia suportata din bugetul FNUASS (am codul 08-sarcina si lauzie) - nr. de zile - nr de zile de concediu acordat, iar suma este de fapt cuantumul indemnizatiei (pct4)?

beleana
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 29, 2015 3:59 pm

Re: Concediu sarcina si lauzie

#12 Mesaj de beleana »

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire legata de concediu asta de sarcina si lauzie. Eu sunt si angajata la firma, si asociat unic/administrator. Din ce am studiat si pe net si in Saga, imi calculeaza bine programu indemnizatia. Problema ca m-am incurcat un pic in acte. Ce acte tre facute, atat eu ca angajat, cat si eu ca angajator?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu sarcina si lauzie

#13 Mesaj de balazse »

La sarcina si lauzie, trebuie sa ai certificat medical.
La ce te-ai gandit ca ar trebui in plus?

beleana
Mesaje: 3
Membru din: Joi Ian 29, 2015 3:59 pm

Re: Concediu sarcina si lauzie

#14 Mesaj de beleana »

Deci eu ma duc si cer la medic concediu medical, il depun la firma, si mai fac ceva cerere speciala?
Si am inteles ca eu ca angajator tre sa-l depun la casa de sanatate? si cam atata tot? Mentionez ca nu am mai avut nici un concediu medical in firma, poate deaia nu ma descurc cu maternitatea asta..

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu sarcina si lauzie

#15 Mesaj de balazse »

Depui la unitate certificatul medical, pe baza careia vei beneficia de indemnizatia de concediu medical.
Dupa ce nu vei mai avea certificat medical, adica dupa cele 126 de zile (asta daca vrei sa stai atat in concediu medical) depui cerere pentru suspendarea contractului pentru crestere copil.
Pe perioada de concediu medical, unitatea va calcula indemnizatia si daca este cazul va solicita recuperarea indemnizatiei de la Casa de Sanatate.
La depunerea cererii unitatea va inregistra in ReviSal si suspenda contractul si va emite adeverinta necesara pentru a putea depune dosarul pentru indemnizatia pentru ingrijire copil.

Scrie răspuns