Adeverinta Anexa 2 - indemnizatie crestere copil - venit net

Mesaj
Autor
puscasr377
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 08, 2010 12:00 am

Adeverinta Anexa 2 - indemnizatie crestere copil - venit net

#1 Mesaj de puscasr377 »

Buna ziua
Pentru dosarul de acordare a indemnizatiei de crestere a copilului, trebuie completata de angajator o adeverinta tip [anexa 2 la instructiuni], iar pe pagina 2, in ultima coloana avem "venit net"

In saga, la state salarii, apare:
Luna lasterii 09: venit net 0, salariu net 1268 [cm toata luna - sarcina si lauzie]
Luna anterioarara lunii nasterii 08: venit net 0, salariu net 1206 [Cm toata luna - sarcina si lauzie]
Luna a2a anterioara.. 07: venit net 960, salariu net 1151 [aici a avut cm doar 5 zile]
Luna a3a anterioara.. 06: venit net 1251, salariu net 1081
Luna a4a anterioara.. 05: venit net 1251, salariu net 1081
..etc

Intrebare: ce trec pe adeverinta? Campul "venit net" din saga sau "salariu net"?
In prima situatie, daca trec 0, 0, 960 etc nu va influenta negativ media veniturilor pt care se face calculul indemnizatiei?
In cazul in care trec "salariu net", suma fiind mai mica, va impacta negativ media.

In adeverinta de la casa de pensii, apare venit realizat 0 pe 09 si 08, 1174 ron pe 07, si 1500 ron din iunie in continuare.

Sunt in ceata deoarece nu stiu cum sa trec corect in adeverinta, astfel incat sa nu ii tai angajatei din drepturi, dar sa fiu si ok in cazul unui control.

Va multumesc anticipat si sper ca ma puteti ajuta pentru a putea depune actele in acest an :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Adeverinta Anexa 2 - indemnizatie crestere copil - venit

#2 Mesaj de tomac »

Venitul net din statul de salarii este de fapt venitul utilizat pentru stabilirea impozitului pe salarii după deducerea din el a deducerii personale și/sau supliemntare. În adeverință se înscriu sumele nete încasate de salariați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

puscasr377
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 08, 2010 12:00 am

Re: Adeverinta Anexa 2 - indemnizatie crestere copil - venit

#3 Mesaj de puscasr377 »

Merci mult.(si pt promptitudine)

puscasr377
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 08, 2010 12:00 am

Re: Adeverinta Anexa 2 - indemnizatie crestere copil - venit

#4 Mesaj de puscasr377 »

ma scuzati dar mai am o nelamurire. in Saga la Venit Net, e normal ca in perioada de "Concediu Medical" pt sarcina si lauzie sa fie "0" venitul net?
atunci in declaratie ce se trece la lunile respective? Luna nasterii copilului si luna anterioara? Veniturile realizate in CM nu intra la acest calcul? daca nu, atunci media veniturilor va fi automat mult mai mica, cu doua luni pe 0
va rog sa ma ajutati.
multumesc mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Adeverinta Anexa 2 - indemnizatie crestere copil - venit

#5 Mesaj de tomac »

Da e normal, sumele fiind neimpozabile. Dar v-am spus ce să treceți în adeverință - sumele de încasat de salariat. Brut - contribuții - impozit,
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Adeverinta Anexa 2 - indemnizatie crestere copil - venit

#6 Mesaj de saucan »

Buna ziua,referitor la completarea adeverinței pt acordarea concediului si indemnizației pt creșterea copilului as vrea sa va întreb ceva;in secțiunea 1: angajata a beneficiat de indemnizație de maternitate in perioada ....(se trece perioada de concediu medical cu cod 08?) ,cele 42de zile din concediul de lauzie se împlinesc in.....(se trece ultima zi din concediul medical 08?) , a beneficiat de indemnizație pt creșterea copilului in perioada .....(aici ce se trece?), Iar aprobarea concediului pt creșterea copilului se începe cu data de....(e ultima zi din concediul medical cod 08 sau următoarea? Angajata a avut concediu cod 08 din 17.04 pana pe 04.07.). Va rog poate puteți sa m-a ajutați . Multumesc

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: Adeverinta Anexa 2 - indemnizatie crestere copil - venit

#7 Mesaj de camere »

Buna seara. O doamna a fost angajata de pe 01.01.2016-30.04.2017. De pe 01.05.2017 s-a angajat la alta societate. Cand a plecat era insarcinata in 3 luni. Acum are nevoie de adeverinta pt primarie pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului. Intrebarea mea este:
adeverinta o completez pt toate lunile lucrate in cadrul societatii-01.01.2016-30.04.2017-?
trebuie sa completez si datele referitoare la indeplinirea conditiilor de acordare a concediului si indemnizatiei pt cresterea copilului?
Multumesc anticipat pt ajutor.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Adeverinta Anexa 2 - indemnizatie crestere copil - venit

#8 Mesaj de herganiec »

camere scrie: adeverinta o completez pt toate lunile lucrate in cadrul societatii-01.01.2016-30.04.2017
.
Doar cat a fost la dvs in perioada respectivă.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns