Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

Mesaj
Autor
zamfirc419
Mesaje: 97
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#1 Mesaj de zamfirc419 »

Buna seara,
Pentru a inregistra primul angajat la o firma ce pasi trebuie sa urmez?
Am inteles citind pe forum ca trebuie mers la ITM(in cazul meu Bucuresti)cu o cerere , adresa de inaintare si inca o cerere pt parola pe care le-am gasit tot datorita dumneavoastra pt. care va multumesc.
Dar nelamurirea mea este, citind tot pe forum am inteles ca trebuie depus si revisalul odata cu cererile la ITM. Cum procedez? Inregistez in Registrul de evidenta al salariatilor adica fac angajarea? Copiez pe stick reg.de ev. al salariatilor si mers la ITM?
Va rog daca aveti cunostinta si v-ati confruntat cu asa ceva luminati-ma si pe mine.
(Am primit un telefon de la patron spunandu-mi doar ca a fost la ITM si ca ii trebuie o cerere pentru parola sa o completez s-o copiez pe stick si luni sa se duca la ITM) :oops:
Va multumesc anticipat!!!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#2 Mesaj de cernatv »

Da, mergi cu cererea pentru parola. Duci si copii dupa actele firmei (banuiesc ca e firma noua sau care nu a mai avut niciodata angajati si treaba cu ITM-ul).
Faci angajarea, duci revisalul pe un stick si vei primi parola dupa ce ei il vor incarca in sistem.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#3 Mesaj de herganiec »

face revisalul din Saga, cu data consemnarii si tot ce trebuie completat corect in coloanele respective apoi dai <copiere fisier> raspunzi cu ok.
descarci revisalul de la ITM de aici http://www.inspectiamuncii.ro/reges
instalezi
lansezi programul lor,
validezi arhiva generata de saga (un fisier .xml) din c:\temp\revsal
o sa se spuna ca e ok si se genereaza acelasi fisier dar cu extensia .rvs.
acela il copiezi pe stik sa il duca la ITM pt prima data. apoi poti trasnmite on line cand primesti user si parola.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

zamfirc419
Mesaje: 97
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#4 Mesaj de zamfirc419 »

Va multumesc frumos!
Daca am inteles bine trebuie doar revisalul cu extensia rvs.si cerere de pentru a ridica „nume utilizator” şi „parola” necesare transmiterii on-line a registrului general de evidenţă a salariaţilor în format electronic ?
Dupa ce ni se da parola mai trebuie facut ceva?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#5 Mesaj de herganiec »

atat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

zamfirc419
Mesaje: 97
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#6 Mesaj de zamfirc419 »

Va multumesc din suflet! O seara si un wk-end minunat va doresc!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#7 Mesaj de roncovf »

Ar mai fi ceva. Trebuie dusa la ITM o informare privind persoana/firma care intocmeste si depune revisalul.
Cauta pe net, sau chiar pe pagina ITM-ului, si vei gasi modelul.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#8 Mesaj de cernatv »

Asta de unde a mai apărut?
Trebuie să existe la firmă o decizie de desemnare a acelei persoane, dar nu se depune la ITM (cel puțin la noi nu s-a depus niciodată, s-a solicit această decizie numai când au venit în control).

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#9 Mesaj de herganiec »

exact, doar o decizie interna cu pers imputerncita pt revisal. nu trebuei informat ITM. ci doar in caz ca vin in control trebuie sa aveti acea decizie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#10 Mesaj de roncovf »

Daca serviciile sunt facute de cineva din afara firmei, informarea se depune la ITM in trei zile.
Omul depune acum primul contract de munca. Credeti ca e contractul lui de munca prin care face Revisalul?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#11 Mesaj de cernatv »

Ai dreptate ca asa este pentru serviciile externalizate pentru Revisal. Se notifica ITM-ului firma ce va presta serviciile, nu persoana.
Dar aici nu e cazul. E clar ca nu e vorba de firma ce are contract pentru intocmirea Revisalului iar zamfirc419 va face el Revisalul. Probabil e contabilul-sef al firmei, iar daca nu s-a mai lovit de asa ceva niciodata e normal sa ceara relatii.
Ar fi chiar culmea incompetentei ca reprezentantul unei firme autorizata sa presteze serviciile astea pentru intocmirea si depunerea Revisalului sa nu cunoasca procedura de inregistrare la ITM pentru o firma noua.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#12 Mesaj de roncovf »

OK, hai s-o luam logic. Stiu ca e o situatie la limita, dar nu vreau sa ma cert cu nimeni, mai e un topic unde mi-au sarit doi la beregata, imi ajunge.
Inteleg ca zamfirc419 face revisalul. Intrebarea este in ce calitate face revisalul, contract de munca nu are, deoarece abia acum angajeaza primul salariat. Administrator nu este. Poate sa-si faca decizie de revisal in calitate de prieten al patronului?
Daca e din afara firmei, atunci trebuie sa-si faca informare.
In care din cele doua situatii se gaseste?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#13 Mesaj de cernatv »

Acel cineva din afara firmei trebuie sa fie o alta firma (sau II, PFA.....) autorizata si inregistrata la ITM pentru a presta astfel se servicii. Nu o persoana fizica. Iar in acest caz nu se aplica. Neexistand nici-un contract, nu ai de sa informezi in scris ITM-ul.

Responsabilitatea - precum si eventualele consecinte negative, de orice natura, sunt in sarcina angajatorului, recte a patronului - daca nu infiinteaza si nu transmite revisalul on conditiile HG500. Poate sa-si faca lui decizie sau poate sa n-o faca deloc. E totuna, in acest stadiu. Cum nu are importanta daca face el personal primul revisal sau "da o bere" pentru asta. D.p.d.v. al ITM nu are importanta, responsabilitatea tot a patronului (ca unic reprezentant al anjagatorului) este. Important e sa fie depus acel prim revisal cu cel putin o zi inaintea primei angajari. De asta nici nu se solicita existent acelei decizii de numire.

Dupa aceea trebuie sa dea o decizie prin care se numeste pe el sau numeste pe primul angajat pentru completarea si transmiterea Revisal.
La fel de logic este ca poate sa se numeasca pe el prin decizie chiar din prima zi a existentei firmei.
Hai sa le propunem celor de ORC sa solicite aceata decizie ca o conditie pentru inmatricularea societatilor. :mrgreen:

chirodeaf417
Mesaje: 54
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:58 pm

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#14 Mesaj de chirodeaf417 »

Am caz asemanator, primul contract din firma pe care trebuie sa-l inregistrez in revisal si sa solicit parola de la itm. Salariatul isi va incepe activitatea la 04.12.2017.
Cineva mi-a spus ca data consemnarii (adica data intocmirii contractului) trebuie sa fie = cu data depunerii la ITM respectiv data transmiterii revisal. E corect sau pot intocmi contractele in 21.11.2017 si sa le depun la ITM in 22.11.2017? Dar ulterior trebuie transmise contractele la data intocmirii lor?

Eu am crezut ca ... " sa transmita registrul in forma electronica la ITM cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatii in cauza" inseamna ca pot sa-l intocmesc anterior si sa-l transmit pana in ziua anterioara inceperii activitatii. am inteles gresit?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ajutor! Iregistrarea primului angajat la o firma

#15 Mesaj de balazse »

Data consemarii, este data de la care isi produce efect modificarea.
Daca ai un contract incheiat in 21.11.2017, dar data incepere este 04.12.2017, atunci data consemnarii va fi 04.12.2017, deoarece din acea data isi are efect.
Vezi aici tutorialul (04:29):
https://www.youtube.com/watch?v=ZErdLlSw4_c

Scrie răspuns