Conventii civile -asociatii de proprietari

Mesaj
Autor
tinteam582
Mesaje: 30
Membru din: Mie Dec 04, 2013 9:28 am

Conventii civile -asociatii de proprietari

#1 Mesaj de tinteam582 »

Buna ziua,

Utilizez saga C si pentru asociatii de proprietari in care le introduc salariatii, generare state si d112. Ipotetic, unele asociatii de proprietari mai utilizeaza conventiile civile. Pana acum sanatatea se platea raportata la salariul minim brut pe tara (5,5% din 1050 lei = 58 lei) daca venitul brut era inferior sumei de 1050 lei. In saga daca generezi acum o conventie civila iti calculeaza cass la brutul pe care il ai. Nu inteleg de ce saga nu foloseste aceeasi regula ca si pana acum la conventii cand art. 178 alin 4 spune ca ” - Stabilirea contribuţiei”
”(4) Pentru anul 2016, baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă venitul pentru care se calculează contribuţia este singurul realizat. Norme metodologice”

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Conventii civile -asociatii de proprietari

#2 Mesaj de tomac »

Dar alineatul 1 al art.178 de ce nu-l citiți. Săriți direct la alineatul 4 și-l lăsați pe primul pe dinafară.
Acordați și puțină atenție modului de postare pe forum. Această problemă nu ține de contabilitatea bugetară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns