Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

Mesaj
Autor
promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#1 Mesaj de promovest96 »

Buna ziua

O firma trimite un angajat in somaj prin desfiintare post.
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze?

Eu stiu asa:
- Emitere DECIZIE DE CONCEDIERE in care specifica preavizul de 20 zile lucratoare (cu indicarea intervalului)
- Emitede DECIZIE DESFACERE CIM la data expirarii preavizului.


1.Ce adeverinte trebuie sa-i completez pt somaj, sa il trimit la Ajofm sa ceara de acolo sau pot eu genera direct din Saga?

2. Firma are datorii la toate bugetele, toate contributiile si le achita cu intarziere (prin popriri). In acest caz mai primeste somaj angajatul?
3.Si parca mai era conditii aceea, sa aibe lucrate 12 luni din 24, mai e valabila? (la firma actuala nu are 12 luni lucrate)
4. Pe perioada preavizului, angajatorul doreste sa-i reduca timpul de lucru de la 8 la 2 ore pe zi (inclusiv salariul). E posibil?

Multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#2 Mesaj de cernatv »

Nu emiți Decizie de concediere, ci un preaviz pe care-l comunici angajatului. Faci Decizia de desfacere cu art.65 (1) din CM și înregistrezi în Revisal.
1. Anexa 26. Nu se generează din Saga. Și o adeverință cu vechimea în societate.
2. Da.
3. Da, e valabilă. Dacă face cele 12 luni cumulate cu ce a lucrat și în altă parte, îi trebuie și de acolo Anexa 26.
4. Da.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#3 Mesaj de promovest96 »

Multumesc!

Mai am o intrebare...pe notificarea cu preavizul trebuie sa mentioneze firma ca-i ofera la schimb un alt job in cadrul ei? Pentru ca nu exista niciun alt job available.. I se desfiinteaza postul pt ca firma merge rau pe pierdere, nu vrea sa il reloce pe alt post .

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#4 Mesaj de cernatv »

Nu cred că este necesar.

ionescuc449
Mesaje: 57
Membru din: Lun Iun 15, 2009 12:00 am

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#5 Mesaj de ionescuc449 »

ce perioada firma nu mai poate angaja un alt salariat pe postul respectiv?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#6 Mesaj de cernatv »

Parcă 6 luni.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#7 Mesaj de roncovf »

In ce conditii poate fi intra in somaj o salariata care a beneficiat de concediu ingrijire copil pana la 2 ani?
Trebuie sa revina la post si sa efectueze preavizul de 20 de zile lucratoare sau i se poate desface contractul imediat ce inceteaza suspendarea contractului?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#8 Mesaj de herganiec »

se poate si imediat cum vine la lucru, daca i s-a desfiintat postul si nu are posibilitatea de a fii incadrata pe alte posturi disponibile.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#9 Mesaj de promovest96 »

Buna seara,

O mamica se reintoarce la servici din CIC in iulie 2016 (cu CIM de 4 ore/zi) iar acum in noiembrie firma nu mai are posibilitatea sa mentina postul si doreste sa o trimita in somaj.
1.Va primi somaj? In cic a stat 2 ani fara o luna.
2.Cum pot afla cat ii va fii indemnizatoa de somaj si pe ce perioada o va primi? Exista o suma minima a indemnizatiei sau nu, se fac efectiv calcule si cat iese, aia primeste?


Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#10 Mesaj de herganiec »

o trimiteti in somaj si vede la Agentie.
Nu prea mai are sens sa va interesati dvs.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#11 Mesaj de promovest96 »

Da, inteleg ca nu mai e problema mea dar angajatorul vrea sa o ajute, zice ca daca nu va primi somaj din cauza faptului ca nu are stagiu minim, sa facem cumva sa o ajutam sa o mai tina pe statul de plata...Reducere timp de lucru, reducere salar etc...solutii ar mai fii.
Perioada CIC e considrata stagiu de cotizare? Eu asta nu stiu.
Stiu ca e conditie sa fie min 12 luni lucrate in ultimele 24...

Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#12 Mesaj de balazse »

Foarte multe solutii nu neaparat ar fi, deoarece daca lucreaza 4 ore/zi atunci trebuie sa aiba o stagiu de 24 de luni sa beneficieze de somaj.
Totusi ar fi ma bine sa intrebe direct la agentie, poate se considera stagiu perioada din CIC sau nu se considera "intrerupere" si se ia in calcul perioada anterioara CIC.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#13 Mesaj de promovest96 »

Deci la 4 ore /zi iti trebuie 24 luni cotozatie...ok, asta nu stiam. Am sa sun luni la agentie si intreb cum e considerat CIC-ul.
Multumesc, o zi faina!!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#14 Mesaj de cernatv »

Nu e considerat stagiu de cotizare pentru șomaj, numai pentru vechime în muncă.

chirodeaf417
Mesaje: 54
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:58 pm

Re: Trimitere angajat in somaj prin desfiintare post

#15 Mesaj de chirodeaf417 »

Firma cu 3 slarariati cu CIM,din care 1 contabil si 2 asociati in firma dintre care unul administrator inchid firma si li se desface contractul de munca. Preavizul si decizia de desfacere a administratorului o poate semna celalalt asociat?

Scrie răspuns