concediu maternitate

Mesaj
Autor
labom
Mesaje: 46
Membru din: Mar Feb 15, 2011 2:48 pm

concediu maternitate

#1 Mesaj de labom »

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca procedez corect in calculul concediilor medicale;in luna martie o salariata are o zi CM,iar din aprilie intra in continuare in concediu maternitate. Baza de calcul ramane in aprilie acceasi cu cea din martie ? Am calculat media ult. 6 luni.Dar daca am concediu medical 35 zile (in alt caz),5 in marie,iar restul aprilie baza de calcul ramane aceeasi? Primele 5 zile lucratoare se platesc din fd.salarii,restul din fd. de sanat. ? Va multumescdin suflrt.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: concediu maternitate

#2 Mesaj de cernatv »

La certificatele „în continuare” baza rămâne obligatoriu aceeași, indiferent de câte zile sunt în luna precedentă.
Depinde de codul medicalului. La cod 08 toate zilele se plătesc din FNUASS.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu maternitate

#3 Mesaj de balazse »

Pentru LaboM
Atentie, nu primele 5 zile lucratoare se suporta de unitate, ci primele 5 zile calendaristice (este o mica diferenta).
Daca ai un certificat din unde apar doar 2 zile, atunci din cel "in continuare" se vor suporta 3 zile din fodul unitatii, iar restul din CCI, asta in cazul "standard".

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#4 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati... nu am avut niciodata un caz de maternitate.
Am preluat o firma in care o doamna angajata tehnician economist cu 4 ore pe zi a nascut in aceasta saptamana si din cate vad in acte ea nu si-a luat nici o zi de concediu medical.
Ce anume trebuie sa fac? Nu stiu ce trebuie facut in revisal, nu am intocmit niciodata un astfel de dosar... Va rog sa ma ajutati.

Va multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: concediu maternitate

#5 Mesaj de cernatv »

După naștere trebuie să aibă obligatoriu minim 42 de zile calundaristice de concediu de lăuzie. Maximul e de 126. Dar limita minimă e importantă.
După cele 42 de zile (sau la data cînd nu o să mai aducă concediu medical) o să-i completezi o adeverință tip (o găsești pe net - nu se generează din Saga) cu veniturile nete din ultimele 12 luni. În baza unei cereri a doamnei, îi suspenzi CIM-ul pentru creștere copil. Acea suspendare o operezi în Revisal.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#6 Mesaj de kalapism »

Va multumesc mult

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#7 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Inca o intrebare in legatura cu cm de lauzie. Primele 5 zile suportate din FS si urmtoarele din CCI?

Multumesc!

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#8 Mesaj de kalapism »

Doar din CCi am observat acum, cand am introdus CM.

Multumesc!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: concediu maternitate

#9 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
am o nelamurire ce persista in ciuda multiplelor concedii de maternitate intalnite

incepand cu ce zi se contorizeaza cele 42 de zile de lauzie obligatorii pana la suspendarea cim ??

inclusiv ziua nasterii copilului sau incepand cu ziua urmatoare
cei 2 ani ( sau 1 an dupa caz) se opresc cu o zi inaintea nasterii copilului sau inclusiv ziua de nastere ???

( dilema asta cu inclusiv sau nu si ziua respectiva o am si la inchiderea cim-ului - cand salariatul efectiv lucreaza ziua aceea si teoretic prima zi fara contract este urmatoarea, cand ar trebui sa fie si ziua incetarii)

ma lamureste cineva ?
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu maternitate

#10 Mesaj de tomac »

Inclusiv ziua nașterii. Din acea zi devine lăuză femeia.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: concediu maternitate

#11 Mesaj de costachet982 »

mercic

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#12 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Duminica e ultima zi de concediu medical al unei salariate care intra in concediu de maternitate.
Când sa transmit suspendarea astazi începând cu data de 11.06.2016 sau duminica?
Multumesc

popescuc282
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 01, 2016 4:37 pm

Re: concediu maternitate

#13 Mesaj de popescuc282 »

Buna ziua,
la un concediu medical cod indemnizatie 08,ii adevarat ca nu se ia in calcul sporul de vechime de 15%?
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu maternitate

#14 Mesaj de tomac »

Un spor se aplică la baza de calcul stabilită în contractul de muncă aplicabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#15 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Copilul e nascut pe data de 29.05.2016, de maine contractul de munca al salariatei este suspendat. Pana la ce data sa trec suspendarea? 29.05.2018?

Va multumesc

Scrie răspuns