concediu maternitate

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu maternitate

#16 Mesaj de herganiec »

Poti sa treci asa. Orcum in 2 ani se pot schimba multe. De ex poate sa revina la serviciu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#17 Mesaj de kalapism »

In Saga pun ca si ultima zi de lucru data cand intra in concediu pentru cresterea copilului. sau exista o alta varianta in saga de ai suspenda contractul pe aceasta perioada.

va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu maternitate

#18 Mesaj de tomac »

În nici un caz nu completați ultima zi de lucru.
În statul de salarii poziționați-vă pe numele persoanei respective și apăsați butonul "Concedii", selectați pagina "Concedii odihnă/fără plată/Suspendări" și adăugați o înregistrare. Selectați din listă "Creștere copil 2 ani/3 ani", la dată de început puneți prima zi de concediu pentru creșterea copilului și la ultima zi ziua în care copilul împlinește 2 ani. Salvați.
Salariata va apărea în stat în fiecare lună. Și în D112, doar că va apărea cu contract suspendat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#19 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Am un angajat cu contract de munca suspendat pentru crestere copil pana in data de 20,07,2017. Astazi a fost la firma pentru a depune o cerere de desfacere a ctr de munca pentru ca doreste sa se angajeze in alta parte.
Cum procedez? Il aduc inapoi la munca si transmit revisal si apoi fac desfacerea si iar transmit revisalul?

Nu am mai avut niciodata un astfel de caz.

Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu maternitate

#20 Mesaj de balazse »

In prima faza depune o adresa cu incetarea perioadei de crestere copil, dupa care cererea de desfacere a contractului de munca.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#21 Mesaj de kalapism »

Dar cum sa procedez cu revisalul. Intai transmit aducerea la munca si apoi transmit un alt revisal cu incetarea ctr sau pot sa-l aduc inapoi, operez si desfacerea si transmit un singur revisal.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: concediu maternitate

#22 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
nu poti sa inchizi un cim suspendat, mai intai incetezi suspedarea si apoi faci inchiderea cim-ului cu data cererii salariatului
daca intre cele 2 momente sunt zile, pentru acele zile faci lipsa la locul de munca sau concediu fara plata ( daca obtii cerere de cfp de la salariat)
eu asa fac.

trebuia sa faci incetarea suspendarii la data de 20.07.2016
o faci acum, daca nu ai facut deja
ia cerere de la salariat, daca-l mai prinzi, ptr incetare suspendare si dateaza cu azi (cu data cand si-a dat demisia )

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: concediu maternitate

#23 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
nu poti sa inchizi un cim suspendat, mai intai incetezi suspedarea si apoi faci inchiderea cim-ului cu data cererii salariatului
daca intre cele 2 momente sunt zile, pentru acele zile faci lipsa la locul de munca sau concediu fara plata ( daca obtii cerere de cfp de la salariat)
eu asa fac.

trebuia sa faci incetarea suspendarii la data de 20.07.2016
o faci acum, daca nu ai facut deja
ia cerere de la salariat, daca-l mai prinzi, ptr incetare suspendare si dateaza cu azi (cu data cand si-a dat demisia )
la revisal , daca faci incetarea suspendarii si apoi incetarea cim in aceeasi zi trimiti doar un raport de revisal, daca ai 2 date diferite cand faci modificarile trimiti 2 rapoarte.
Ultima oară modificat Mie Aug 10, 2016 12:09 pm de către costachet982, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu maternitate

#24 Mesaj de herganiec »

da, toate in ordine cronologica.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#25 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
De ce trebuia sa fac incetarea cu data de 20.07.2016? In 20.07.2017 ar fi terminat concediul pentru cresterea copilului, dar i s-a ivit un post bun si vrea sa se angajeze.

In aceeasi zi fac incetarea ctr suspendat si încheierea contractului de munca.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: concediu maternitate

#26 Mesaj de costachet982 »

am scris ca trebuia sa faci incetarea suspendarii nu a cim-ului

incetarea suspendarii pe 20.07 si incetarea cim-ului pe 09.08 ca exemplu ( data cand a adus demisia)

daca nu ai facut suspendarea in 20.07 o faci la data cand ai demisia dar ai termen depasit , nu am cunostiinte sa se fi sanctionat asa ceva pana acum deci nu ar fi o mare prb.
(cand a depus cerere de suspendare a dat termen de la data A pana la data B teoretic de la data B+1 trebuie sa fie pe stat ca prezenta sau ca absenta.)

si cum probabil le faci pe amandoua in aceeasi zi in revisal, o sa ai un singur raport ce include incetarea suspendarii si incetarea cim-ului.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#27 Mesaj de kalapism »

am facut incetarea suspendarii cu data de 09.08.2016 ca si defacerea ctr deoarece atunci a depus cererea.
Nu am depasit termenul pentru ca nu a solicitat asa ceva in 20.07.2016. termenul de incetare i-ar fi fost in 20.07.2017.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#28 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Am o persoana care este in concediu crestere copil pana in data de 29.05.2018, dar astazi ne-a a nuntat ca si-a gasit un loc de munce si i-au incheiat astazi un contract de munca cu data inceperii de joi 25.01.2018.

Eu daca ii desfac astazi contractul de munca ea nu va mai beneficia de suplimentul de intoarcere la locul de munca inainte implinitii a copilului de 2 ani. Sa-i desfac ctr joi 25.01.2017 cu ultima zi de lucru 24.01.2017? Este ziua asta libera care imi da batai de cap si nu stiu cum e legal. Am sunat la ITM ei au zis astazi sa ii desfac ctr, cand am spus ca atunci data de 24 nu este niciunde angajata si din cauza intreruperii s-ar putea sa nu priemasca acest supliemnt mi-au spus sa sun si la agentia de plati dar bineinteles acolo nu mi-a raspuns nimeni.

Cum sa fac corect?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu maternitate

#29 Mesaj de herganiec »

ultima zi de lucru 24.01.2018 si desfaceti cu data joi 25.01.2018
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: concediu maternitate

#30 Mesaj de kalapism »

Si inca o intrebare, salariul ramane la fel, a intrat in crestere copil cu 625 de lei, jumate de norma. la fel il si inchid?

Scrie răspuns