comision ITM cumul functii

Mesaj
Autor
morariua
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Brasov
Contact:

comision ITM cumul functii

#1 Mesaj de morariua »

Comisionul ITM nu se plateste pentru cei cu cumul de functii .Nu exista posibilitatea sa selectam de undeva optiunea de plata a comisionului ITM la contracte de munca cu timp partial ? Programul calculeaza automat comision la toata lumea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Corect.Comisionul se percepe numai la angajatorul la care salariatul are cartea de muncă.

Art.12 din Legea 130/1999
(1) Pentru prestarea serviciilor prevazute în prezenta lege inspectoratele teritoriale de muncă vor percepe un comision, stabilit după cum urmează:
a) 0,75% din fondul lunar de salarii, angajatorilor cărora le păstreaza şi le completeaza carnetele de munca;
..........
(3) Plata comisionului se va efectua până la sfârşitul lunii următoare celei pentru care este datorat.

---
Pentru cel la care am contract cu timp parţial, nu îmi păstrează şi nici nu-mi completează cartea de muncă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#3 Mesaj de septimiuv »

dar iti vizeaza statele... gandeste-te daca ai o firma cu 10 salariati cu timp partial... nu mai platesti comision ? :lol:

morariua
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Brasov
Contact:

#4 Mesaj de morariua »

Chiar daca o firma are 10 angajati cu contracte partiale in afara functiei de baza nu plateste comision dupa cum ati vazut prevederilelegale expuse mai sus.Mi se pare normal sa nu mi se ia comision decat o singura data pentru o carte de munca !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#5 Mesaj de septimiuv »

comisionul nu se plateste pt cartea de munca, se plateste pt ca oamenii de acolo stau pe scaun si vizeaza statele, stampileaza contracte de munca, decizii, acte aditionale... etc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

Comisionul se plateste pentru conducerea cartilor de munca de catre cei de la ITM (ce alte servicii mai presteaza cei de acolo? inregistrarea si vizarea documentelor este o obligatie a lor nu un serviciu pe care mi-l presteaza mie)
Desi asa cum scrie in lege, poti interpreta si ca cei de la ITM percep comision firmei indiferent de statutul salariatului, cu norma intreaga sau timp partial, pentru ca la art.12 lit.a se spune ca e vorba de comision perceput la fondul de salarii al angajatorilor carora le pastreaza si le completeaza cartile de munca indiferent daca salariatii acestora au sau nu functia de baza la acea societate.
Legea asta e cam anacronica si nu mai tine seama de modificarile aduse codului muncii pina acum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#7 Mesaj de septimiuv »

in concluzie... daca nu se plateste nu inregistreaza statul de plata & alte chetii

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#8 Mesaj de Doriana »

septimiuv scrie:comisionul nu se plateste pt cartea de munca, se plateste pt ca oamenii de acolo stau pe scaun si vizeaza statele, stampileaza contracte de munca, decizii, acte aditionale... etc.
si mie mi se pare corect sa se plateasca.... dar daca asa e legea....nu am nici o firma numai cu salariati fara functii de baza.... mai ca as face unu` de curiozitate sa vad....as fi curioasa daca mi-ar lua statul pt sa zic...5 salariati fara fc baza.... :?: :!:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Octavian
Mesaje: 42
Membru din: Lun Iun 13, 2005 11:41 am

#9 Mesaj de Octavian »

Eventual se plateste comision de numai 0.75% cf. art. 12 din L 130/1999

Art. 12. - (1) Pentru prestarea serviciilor prevăzute în prezenta lege inspectoratele teritoriale de muncă vor percepe un comision, stabilit după cum urmează:
a) 0,75% din fondul lunar de salarii, angajatorilor cărora le păstrează şi le completează carnetele de muncă;
b) 0,25% din fondul lunar de salarii, angajatorilor cărora le prestează serviciile prevăzute la art. 10, constând în verificarea şi certificarea legalităţii înregistrărilor efectuate de către aceştia.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 486
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

#10 Mesaj de Administrator »

Adica e vorba de angajatori!
Deci nu conteaza ca unul din angajati nu are cartea de munca in firma.

Pe de alta parte, din semnalele pe care le-am avut, sunt ITM-uri care impun calcularea comisionului pentru toti angajatii si altele care nu obliga sa se calculeze pentru cei care nu au cartea de munca la firma.

nemesg
Mesaje: 8
Membru din: Joi Feb 23, 2006 12:00 am

comision ITM

#11 Mesaj de nemesg »

In cazul meu(Cluj) inspectoratul sustine cu nu trebuie platit daca nu este la functia de baza deoarece nu se opereaza nimic in cartea de munca asa ca normal nu ai ce sa platesti.

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#12 Mesaj de busteani »

Cei de la ITM Bihor- cel putin percep comisionul acesta si pentru persoanele care nu au carte de munca. Desi intr-adevar daca ne-am lua dupa lege, aceasta se refera la conducerea cartilor de munca. Nu mai stiu ce sa zic.....

sandrud
Mesaje: 18
Membru din: Mie Mar 01, 2006 12:00 am

#13 Mesaj de sandrud »

Am urmatoarea situatie : la firma A contabilul este angajat cu contract de munca timp partial 2 ore dar el are functia de baza la firma B .Acum intrebarea este: se retine si plateste comisionul de 0.75 la acel contabil care este agajat cu contr.munca timp partial de 2 ore la firma A? Multumesc .

tudurium
Mesaje: 63
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#14 Mesaj de tudurium »

eu sunt in situatia aceasta si comisionul ITM se plateste de fiecare firma in parte. ITM -ul nu primeste statele de plata daca nu se face dovada platii comisionului.
Ideea este ca ITM -ul presteaza si alte servicii in afara de operarea in cartile de munca (modificari contracte de munca, decizii, incetari contracte de munca, etc), deci este obligatorie plata comisionului.
Cel putin asa e la noi.

Scrie răspuns