reangajare salariat, in aceeasi luna

Mesaj
Autor
capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

reangajare salariat, in aceeasi luna

#1 Mesaj de capatinav576 »

Buna,
va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de urmatoarea situatie: Urmare a unei decizii pentru pensionare pt limita de varsta, astazi trebuie sa fac o incetare de CIM. Salariata ramane in continuare sa lucreze la firma noastra. Astfel, am incheiat un nou CIM, care incepe de maine. La instructiuni, in Saga, zice ca, "Daca un salariat este reangajat, acesta trebuie readaugat in lista". OK. Am completat, pentru primul contract, la "ultima zi de lucru" data de azi, 23.08.2016. Apoi, am readaugat in lista de salariati salariatul in cauza, cu datele referitoare la noul contract, care incepe de maine, 24.08.2016 (scotand bifele la somaj, avand in vedere ca e pensionar). Problema e ca nu m-a lasat sa trec acelasi cod pentru salariatul respectiv, si, ca urmare, in statul de plata imi apare salariatul in cauza la doua pozitii, cu doua coduri diferite. Nu era normal sa ma lase sa trec acelasi cod, avand acelasi CNP, si astfel sa am doar o pozitie in statul de plata? Oare cum trebuie sa procedez? Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#2 Mesaj de herganiec »

E ok cum va face programul.
Nu are nimic codul generat din program cu angajatul. Asa cum are un nou CIM asa are un nou nr de indetificare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#3 Mesaj de capatinav576 »

OK, inteleg ca n-ar fi o problema sa am doua pozitii pe statul de plata, doi fluturasi...Asa va aparea doar luna asta. De luna viitoare va aparea doar pozitia aferenta celui de-al doilea CIM. Totusi, aparand la doua pozitii pe statul de plata, nu e ok cu deducerile personale, practic acestea se dubleaza. Si nu stiu nici daca D112 va fi corecta???

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#4 Mesaj de herganiec »

la unul dai deducere la altul nu. Alegi care e in avantajul omului.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#5 Mesaj de nasteaf »

De ce trebuie sa aleaga, cand in Normele metodologice la Codul Fiscal pct.16 al.4 se prevede :
"(4) În cazul în care un angajat care obține venituri din salarii la funcția de bază se mută în cursul unei luni la un alt angajator, calculul impozitului se face pentru fiecare sursă de venit (loc de realizare a venitului).
Deducerea personală se acordă numai de primul angajator, în limita veniturilor realizate în luna respectivă, până la data lichidării.
Dacă reangajarea are loc în aceeași lună cu lichidarea, la stabilirea bazei de calcul pentru determinarea impozitului lunar aferent veniturilor realizate în această lună de la angajatorul următor nu se va lua în calcul deducerea personală.".

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#6 Mesaj de balazse »

Pentru NasteaF
Nu poti beneficiar de deducere de doua ori, iar in practica nu poti sa faci sa "transferi" o parte din deducere de pe un contract pe celalalt.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#7 Mesaj de herganiec »

:wink: :idea:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#8 Mesaj de nasteaf »

Doar asta am incercat sa spun, dupa cum prevede si legislatia in vigoare, caci nu este cazul de "a alege", ci deducerea se acorda o singura data la contractul in vigoare la inceputul lunii.
Imi pare rau daca nu am fost destul de clara si nu s-a intele ce am vrut sa subliniez.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#9 Mesaj de herganiec »

@nasteaf
scuze, nu am citit cu atentie ce ai postat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#10 Mesaj de capatinav576 »

Buna,
anul trecut in august a fost usor, ca era vorba doar de un salariat, dar acum fac reangajare pt.30 (care au fost putin in somaj). Imi ia foarte mult timp pana-i culeg pe fiecare cu date..adrese, functia..., persoane in intretinere... Pe de alta parte, nu mi se pare normal nici sa emit doua hartii, una pe CIM incetat si una pe noul CIM, in cazul in care angajatul imi cere, la un moment dat, o adeverinta de venit.
Asta apropo' de faptul ca trebuie cules pe un alt "cod" noul contract. Mi se pare ca era mult mai simplu daca la culegerea CNP-ului, de ex, sa-ti apara automat datele referitoare la adresa, ocupatie, pers. aflate in intretinere..., mai putin cele specifice noului contract. Deci...? Nimic nou in zona asta? Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#11 Mesaj de balazse »

Pentru CapatinaV576
Pentru moment te poti folosi de butoanele "copiere"/"lipire".

De altfel, este normal sa emiti cate un document pentru fiecare contract in parte.
Ar fi optim daca angajatul ar aparea o singura data, iar contractele centralizate la nivel de persoana, dar pana atunci cred ca mai trebuie sa asteptam, dar poti incerca sa trimiti o propunere echipei Saga.

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#12 Mesaj de capatinav576 »

Vai! Ce veste trista. Problema e ca in fiecare an am situatia asta. Ba mai mult, cateodata am si 40 sau chiar 80 de persoane de reangajat. Abia de anul trecut fac salariile pe saga, si la inceput n-am cules nimic, am importat datele din Revisal, a fost f usor. Dar de-acuma... Pe de alta parte, am niste anomalii cat casa in revisalul din saga. De ex, imi apar neincetate CIM care erau incetate de ani de zile. Asa ca merg cu revisalul pe programul ITM. De asemenea, in saga, la culegerea unui CIM nou, nu imi cere nicaieri sa mentionez daca CIM e pe perioada determinata sau nedeterminata. Pt.ca, inteleg ca la "ultima zi de lucru" se trece data incetarii CIM, si nu data expirarii perioadei pt. CIM pe perioada determinata. Sau? Pt. ca, in cazul meu, aceste date nu sunt identice. Adica, de obicei, fac prelungiri de perioada si incetez CIM mai tarziu. Ar fi corect oare, ca la fiecare prelungire de perioada (prin act aditional, se intelege) sa modific "ultima zi de lucru" si atunci ar fi corect in Revisal? Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reangajare salariat, in aceeasi luna

#13 Mesaj de balazse »

Partea de "salariati" este una, iar partea de "registru evidenta salariati" este alta, asa ca nu ar trebui sa incurci lucrurile, adica daca in "salariati" o persoana o sa iti apara de 3 ori, in registru o sa iti apara doar o singura data, si doar la "istoric salariat" o sa vezi diferenta la contracte.
In registru ai posibilitatea de a completa tipul de durata, doar in salariati nu se completeaza, deoarece acolo nici nu are rost.
Nu este normal ca la "salariati" sa reactivezi un contract, daca in realitate exista un alt contract.

Scrie răspuns