deducere personala vs. deducere suplimentara

Mesaj
Autor
capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

deducere personala vs. deducere suplimentara

#1 Mesaj de capatinav576 »

Stie cineva de ce parte din deducerea cuvenita, apare pe statul de plata la deducere personala, iar o parte la deducere suplimentara. Mentionez ca, fara a se schimba datele referitoare la persoanele in intretinere, respectiv minori, intr-o luna apare deducerea doar la deducere personala, iar in alta luna cum am prezentat mai sus. Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: deducere personala vs. deducere suplimentara

#2 Mesaj de tomac »

Pentru că deducerea e influențată de venitul brut realizat (inclusiv de tichetele de masă). Dacă există un venit brut în funcție de care venitul bază de calcul e mai mic sau egal cu deducerea de bază atunci nu se mai afișează nimic la deducere suplimentară pentru că deducerea de bază acoperă venitul bază de calcul. Dacă dimpotrivă venitul bază de calcul e mai mare decât deducerea de bază atunci se iau în considerare și deducerile suplimentare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: deducere personala vs. deducere suplimentara

#3 Mesaj de capatinav576 »

Multumesc. M-am dumirit. M am speriat, ca aveam 40 de salariati, toti cu copii, iar la unii aparea doar ded de baza, la altii si suplim...Problema e ca au salarii diferite, a.i. la cei cu brutul mai mic apare si deducerea suplimentara (ce este peste 300).

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8247
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: deducere personala vs. deducere suplimentara

#4 Mesaj de herganiec »

Ordinul MFP nr. 52/2016 privind aprobarea calculatorului pentru determinarea deducerilor personale lunare pentru contribuabilii care realizează venituri din salarii la funcţia de bază, începând cu luna ianuarie 2016, potrivit prevederilor art. 77 alin. (2) şi ale art. 66 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, stabileşte că persoanele care obţin venituri au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

În statul de plată la Saga, apare Coloana <Deducere suplimentară> care nu mai există, trebuie inclusă în Deducerea personală.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: deducere personala vs. deducere suplimentara

#5 Mesaj de tomac »

A rămas acolo din rațiuni de compatibilitate cu versiuni anterioare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: deducere personala vs. deducere suplimentara

#6 Mesaj de capatinav576 »

Buna,
apropo' de persoanele aflate in intretinere. Am angajat pe perioada vacantei, cu subventie de la somaj, un minor care era in intretinerea parintilor. Intrucat unul dintre parinti lucreaza tot la noi la firma, cred ca ar trebui, pe perioada in care minorul este angajat, sa-l scot din intretinerea parintelui, iar dupa incetarea CIM il reintroduc, nu? Sau este vreo facilitate pt elevi? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: deducere personala vs. deducere suplimentara

#7 Mesaj de tomac »

De ce să-l scoateți? Care ar fi temeiul legal din codul fiscal?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8247
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: deducere personala vs. deducere suplimentara

#8 Mesaj de herganiec »

ART. 77 - Deducere personală
....
(3) Persoana în întreținere poate fi soția/soțul, copiii sau alți membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soțului/soției acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile și neimpozabile, nu depășesc 300 lei lunar, cu excepția veniturilor prevăzute la art. 62 lit. o), w) și x) și/sau a pensiilor de urmaș cuvenite conform legii, precum și a prestațiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: deducere personala vs. deducere suplimentara

#9 Mesaj de capatinav576 »

Am gasit si in Norme, la pct.13(6):
"Copilul minor cu vârsta cuprinsă între 16 și 18 ani, încadrat în muncă în condițiile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, devine contribuabil și beneficiază de deducerea personală, situație în care, pentru perioada respectivă, părinții nu mai beneficiază de deducerea personală."

Scrie răspuns