adeverinta vechime

Mesaj
Autor
opreac963
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 30, 2011 10:20 am

adeverinta vechime

#1 Mesaj de opreac963 »

Buna ziua, intampinam o problema legata de continutul adeverintei de vechime. Mai multi fosti angajati ne spun ca nu corespunde cu Ordinul 192/2013, lipsesc paragrafele:
Pentru exercitarea atributiilor stabilite in fisa postului aferenta contractului individual de munca/actului administrativ de numire au fost solicitate studii de nivel 2 ....................., in specialitatea ....................... .
Pe durata executarii contractului individual de munca/raporturilor de serviciu, dl/dna ............................................. a dobandit:
- vechime in munca: ..................... ani ........ luni ....... zile;
- vechime in specialitatea studiilor: .................... ani ............. luni .......... zile.
In perioada lucrata a avut .......................... zile de concediu medical si ................... concediu fara plata.
In perioada lucrata, dlui/dnei ............................................ nu i s-a aplicat nicio sanctiune disciplinara/i s-a aplicat sanctiunea disciplinara ............................... .
Cunoscand normele penale incidente in materia falsului in declaratii, certificam ca datele cuprinse in prezenta adeverinta sunt reale, exacte si complete.
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adeverinta vechime

#2 Mesaj de balazse »

Trimite e-mail echipei Saga, doar ei pot efectua modificari la formularele existente in program.
Sa ne zici si noua ce ai rezolvat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: adeverinta vechime

#3 Mesaj de tomac »

Eu zic să vedeți ce e cu ordinul ăla și mai vorbim, ok? În primul rând vedeți emitentul ordinului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: adeverinta vechime

#4 Mesaj de herganiec »

ORDIN nr. 192 din 17 ianuarie 2013
pentru aprobarea formatului standard al adeverinţei care atestă vechimea în muncă şi vechimea în specialitatea studiilor
EMITENT AGENTIA NAŢIONALĂ A FUNCŢIONARILOR PUBLICI

Având în vedere:
- prevederile art. 22 alin. (1) lit. b) şi d) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
- prevederile art. 3 lit. l) şi art. 49 alin. (1) lit. d) din Hotărârea Guvernului nr. 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea şi dezvoltarea carierei funcţionarilor publici, cu modificările şi completările ulterioare,
în temeiul art. 21 alin. (2) din Legea nr. 188/1999 , republicată, cu modificările şi completările ulterioare,
preşedintele Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici emite prezentul ordin.

Articolul 1
Se aprobă formatul standard al adeverinţei care atestă vechimea în muncă şi vechimea în specialitatea studiilor, prevăzut în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
Articolul 2
(1) Adeverinţele eliberate conform formatului standard aprobat prin prezentul ordin pot atesta vechimea în muncă şi vechimea în specialitatea studiilor dobândite după data de 1 ianuarie 2011.
(2) Vechimea în muncă şi vechimea în specialitatea studiilor, dobândite până la data de 31 decembrie 2010, se probează cu carnetul de muncă, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege.
(3) Adeverinţele eliberate potrivit formatului standard aprobat prin prezentul ordin sunt aplicabile pentru concursurile/examenele organizate pentru ocuparea funcţiilor publice care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, după intrarea în vigoare a prezentului ordin.
Articolul 3
Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Preşedintele Agenţiei Naţionale
a Funcţionarilor Publici,
Eugen Coifan
Bucureşti, 17 ianuarie 2013.
Nr. 192.
Anexa
Denumirea angajatorului
Datele de identificare ale angajatorului (adresa completă, CUI)
Datele de contact ale angajatorului (telefon, fax)
Nr. de înregistrare
Data înregistrării
ADEVERINŢĂ
Prin prezenta se atestă faptul că dl/dna ................................................, posesor/posesoare al B.I./C.I. ............, seria ........, nr. ...................., CNP ..................................., a fost/este angajatul/angajata ............................., în baza actului administrativ de numire nr. ................./ contractului individual de muncă, cu normă întreagă/cu timp parţial de .......... ore/zi, încheiat pe durată determinată/nedeterminată, înregistrat în registrul general de evidenţă a salariaţilor cu nr. ................................./..........................., în funcţia/meseria/ocupaţia de *1) ......................... .
-----
*1) Prin raportare la Clasificarea Ocupaţiilor din România şi la actele normative care stabilesc funcţii.
Pentru exercitarea atribuţiilor stabilite în fişa postului aferentă contractului individual de muncă/actului administrativ de numire au fost solicitate studii de nivel *2) ....................., în specialitatea....................... .
-----
*2) Se va indica nivelul de studii (mediu/superior).
Pe durata executării contractului individual de muncă/raporturilor de serviciu, dl/dna ............................................. a dobândit:
- vechime în muncă: ..................... ani ........ luni ....... zile;
- vechime în specialitatea studiilor: .................... ani ............. luni .......... zile.
Pe durata executării contractului individual de muncă/raporturilor de serviciu au intervenit următoarele mutaţii (modificarea, suspendarea, încetarea contractului individual de muncă/raporturilor de serviciu):
Nr.
crt.



Mutaţia intervenită




Data

Meseria/Funcţia/Ocupaţia cu
indicarea clasei/gradaţiei
profesionale


Nr. şi data
actului pe baza
căruia se face
înscrierea şi
temeiul legal



În perioada lucrată a avut .......................... zile de concediu medical şi ................... concediu fără plată.
În perioada lucrată, dlui/dnei ............................................ nu i s-a aplicat nicio sancţiune disciplinară/i s-a aplicat sancţiunea disciplinară ............................... .
Cunoscând normele penale incidente în materia falsului în declaraţii, certificăm că datele cuprinse în prezenta adeverinţă sunt reale, exacte şi complete.
Data Numele şi prenumele reprezentantului
legal al angajatorului*3)
....... ....................................
Semnătura reprezentantului legal al
angajatorului
....................................
Ştampila angajatorului
....................................
-----
*3) Persoana care potrivit legii/actelor juridice constitutive/altor tipuri de acte legale reprezintă angajatorul în relaţiile cu terţii.
-----

Poate ca @opreac963 lucreaza cu SagaB si face pentru vreo institutie publica aceaste adeverinte.. ? de aceea posibil sa ii trebuiasca in acest format?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: adeverinta vechime

#5 Mesaj de tomac »

Și concluzia este că...? Trebuie sau nu acest format pentru orice salariat din România?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: adeverinta vechime

#6 Mesaj de herganiec »

Poate ca @opreac963 lucreaza cu SagaB si face pentru vreo institutie publica aceaste adeverinte.. de aceea posibil sa ii trebuiasca in acest format.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: adeverinta vechime

#7 Mesaj de tomac »

Ce relevanță are că ar lucra cu SAGA B sau pentru vreo instituție publică. Nu toți salariații unie instituții publice sunt funcționari publici și nu toți cei care lucrează sau pentru care se lucrează cu SAGA B sunt neapărat funcționari publici.
Dar tot nu ai răspuns la întrebarea mea. Ai ocolit-o. Repet: trebuie sau nu acest format pentru orice salariat din România?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: adeverinta vechime

#8 Mesaj de herganiec »

Nu trebuie pt toti salariatii, doar pentru functionarii publici.
De asta am si ingrosat cuvintele din citatul precedent.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gondorg
Mesaje: 25
Membru din: Mie Oct 03, 2007 12:00 am

Re: adeverinta vechime

#9 Mesaj de gondorg »

in adeverinta de vechime am nevoie sa apara modificarea timpului de lucru...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adeverinta vechime

#10 Mesaj de balazse »

Si, nu apare? Este posibil sa fi modificat mai multe lucruri in acelasi timp, trebuia sa salvezi fiecare modificare separat.

gondorg
Mesaje: 25
Membru din: Mie Oct 03, 2007 12:00 am

Re: adeverinta vechime

#11 Mesaj de gondorg »

(42) La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii
sunt obligati sa ii elibereze acestuia un extras din registrul privat/public,
datat si certificat pentru conformitate, sau o adeverinta care sa ateste
activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in
munca si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul privat/public si din
dosarul personal/profesional, in termen de cel mult 15 zile de la data
solicitarii....
Intrebarea mea este daca , vechimea in munca totala trebuie specificata sau doar cea adaugata la angajatorul respectiv...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: adeverinta vechime

#12 Mesaj de balazse »

Se face referire doar la contractul in cauza.

cotirtam347
Mesaje: 14
Membru din: Mie Mar 12, 2008 12:00 am

Re: adeverinta vechime

#13 Mesaj de cotirtam347 »

Azi 05.01.2017, adeverinta de vechime din Saga nu se poate lista!!!!
Cea de sanatate este ok.
As avea nevoie sa functioneze.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: adeverinta vechime

#14 Mesaj de tomac »

De ce postați în mai multe locuri? Nu mai faceți de astea că vă șterg toate mesajele dacă le mai postați în mai multe locuri de acum în colo.
În plus poate ar fi bine să vă decideți: aici spuneți că adeverința de vechime nu se listează, iar dincolo vă plângeți de adeverința de venituri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns