Concediu medical urgenta

Mesaj
Autor
margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Concediu medical urgenta

#1 Mesaj de margineane901 »

Buna seara!
Ma puteti ajuta, va rog, sa inteleg cum trebuie procedat in urmatoarea situatie:
Am de inregistrat un concediu medical pentru o urgenta medico-chirurgicala, cod 06 pentru perioada 17-21.11.
In mod normal, sunt 5 zile calendaristice, deci ar trebui sa fie suportate din fondul de salarii (din cate m-am documentat), doar ca Saga calculeaza automat 3 zile lucratoare. Cum procedez?
Suport acest concediu din fondul de salarii si mai iau in calcul inca 2 zile din urmatorul concediu medical cu cod 01 pentru perioada 22-24.11 sau consider ca sunt 5 zile calendaristice suportate din FS, iar urmatorul concediu il suport din CCI?
Multumesc frumos!

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Concediu medical urgenta

#2 Mesaj de catalin.rusinaru »

Zile calendaristice nu sunt aceleasi cu zile lucratoare. Pentru perioada de 5 zile calendaristice salariatul are 3 zile pentru care ii revin drepturi salariale, programul face corect.

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Concediu medical urgenta

#3 Mesaj de margineane901 »

Asta inteleg, ca 5 zile calendaristice pot fi 3 lucratoare, de aceea am intrebat... practic perioada 17-21.11 o consider intreaga din FS, apoi urmatorul concediu medical il suport integral din CCi, corect?

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Concediu medical urgenta

#4 Mesaj de catalin.rusinaru »

Asta nu stiu sa va spun din pacate, asteptati un coleg/ o colega cu mai multa experienta :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Concediu medical urgenta

#5 Mesaj de tomac »

Perioada de 5 zile e perioadă calendaristică. Din acea perioadă se plătesc zilele lucrătoare, că sunt 5, 4 sau 3.
E corect să considerați perioada de 5 zile calendaristice suportată din FS și e corect ca SAGA să vă afișeze zilele lucrătoare pentru că doar acelea se plătesc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Concediu medical urgenta

#6 Mesaj de margineane901 »

Multumesc pentru promptitudine!

Sarbatori fericite si spor in tot ceea ce faceti!

balintescum
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: Concediu medical urgenta

#7 Mesaj de balintescum »

daca datele din concediul medical se inregistreaza corect(initial), programul calculeaza automat cele 5 zile suportate din FS ,sau trebuie selectate manual ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical urgenta

#8 Mesaj de balazse »

Introduci pe doua randuri, pe un rand 5 zile calendaristice, restul pe o alta pozitie suportat din CCI.

Scrie răspuns