Premiu de craciun ptr. un fost salariat

Mesaj
Autor
stancuc810
Mesaje: 46
Membru din: Vin Iul 22, 2016 9:16 am

Premiu de craciun ptr. un fost salariat

#1 Mesaj de stancuc810 »

La o firma un salariat a plecat cu data de 01.12.2016 (CIM perioada determinata). Admn. cand a acordat premii de Craciun la restul salariatilor i-a dat si acestui salariat suma de 200 lei. Va rog sa-mi spuneti unde si cum inregistrez corect aceasta plata. Am inteles ca restul premiilor trebuie sa le inregistrez in state, in rubrica "Detalii' la _Alte venituri_ si se vor impozita normal cu toate contributiile. Va multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Premiu de craciun ptr. un fost salariat

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Daca suma neta acordata ca si prima de craciun este de 200 lei procedati astfel:
1. pentru suma de 150 lei care este neimpozabila intocmiti un stat separat pe care il inregistrati 6458=5311, aceste sume fiind neimpozabile nu vor aparea in statul de plata
2. pentru diferenta de 50 lei care este impozabila in stat la alte venituri treceti suma bruta de 59 lei. Daca suma a fost ridicata deja si a'ti trecut'o pe avansuri la lichidare mariti si avansul cu cei 50 lei
Cat despre salariatul cu contractul incetat nu aveti ce sa faceti, doar sa mariti la o persoana cu CIM activ prima cu suma de 200 pentru a justifica suma platita
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

stancuc810
Mesaje: 46
Membru din: Vin Iul 22, 2016 9:16 am

Re: Premiu de craciun ptr. un fost salariat

#3 Mesaj de stancuc810 »

Multumesc foarte mult! Un "An nou" fericit va doresc.

Scrie răspuns