salariat in perioada de proba

Mesaj
Autor
bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

salariat in perioada de proba

#1 Mesaj de bodnars »

Buna ziua

In cazul unui salariat ce il angajez pentru o perioada de proba de trei luni trebuie sa inregistrez in Saga ceva diferit fata de inregistrarea unui contract de munca normal fara peiroada de proba?
si data inceperii contractului poate fi aceiasi cu data transmiterii sale in revisal?

Multumesc

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: salariat in perioada de proba

#2 Mesaj de zaineal »

revisalul se transmite cel tarziu cu o zi inainte de inceperea primei zi de lucru, iar proba de 90 de zile se ia in calcul la fiecare contract, dvs spune doar pe o perioada de proba de 3 luni, asta inseamna contract pe perioada determinata, asta inseamna ca in saga ii puneti perioada, nimic diferit. trebuie sa intelegeti ce fel de contract va trebuie determinat pe 3 luni sau nedeterminat cu proba de 3 luni.

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: salariat in perioada de proba

#3 Mesaj de steriel »

eu stiam ca nu se poate perioada de proba mai mare de 30 zile lucratoare decat daca respectiva persoana angajata are o functie de conducere, caz in care poate avea cel mult 90 zile perioada de proba

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariat in perioada de proba

#4 Mesaj de tomac »

Perioada de probă este diferită în cazul contractelor de muncă pe perioadă determinată față de cele pe perioadă nedeterminată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns